{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Poród

Ostatnie tygodnie ciąży to dla większości mam czas szczegółowych przygotowań do porodu. To wtedy planujesz wyprawkę do szpitala, wybierasz metodę porodu i oczywiście urządzasz kącik dla malucha. Myśląc o tych kwestiach, nie zapominaj również o tym, że przysługują Ci specjalne prawa. Jakie to prawa i w jaki sposób możesz z nich skorzystać? Podpowiadam.

Nie musisz płacić za badania

W okresie ciąży, porodu i połogu przyszła mama ma prawo do nieodpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Pamiętaj, aby z nich skorzystać, nie musisz być ubezpieczona!

Twój komfort jest najważniejszy

Mamo! Poszanowanie intymności i godności to obowiązek badających Cię osób. Podczas zabiegów dopuszczalna jest obecność osoby je przeprowadzającej (lekarz, pielęgniarka, położna, laborant). Jeśli zdecydujesz się na szpital kliniczny, obecni mogą być również studenci, jednak bez Twojej zgody nie mogą Cię badać. Inne osoby nie mają prawa uczestniczyć w tych czynnościach bez Twojej zgody. Możesz również wybrać bliską osobę, która będzie Ci towarzyszyć zarówno podczas badań, jak i samego porodu.

Pełna informacja na każdym etapie

Nie zapomnij również, że masz prawo do pełnej informacji o przebiegu Twojej ciąży, porodu i połogu, a także stosowanych procedurach medycznych i ich konsekwencjach. Zarówno badający Cię lekarz, jak i położna mają obowiązek wyjaśnić każdą Twoją wątpliwość, a także chronić wszystkie tego typu informacje i nie udostępniać ich osobom postronnym bez Twojej zgody.

Nic bez Twojej zgody

Każda przyszła mama może nie zgodzić się na dany zabieg lub procedurę. Jednak odmowa powinna być poprzedzona informacją, o ewentualnych następstwach, negatywnych i pozytywnych w przypadku zaniechania określonych świadczeń.
Jeśli któreś z zasugerowanych badań, metod leczenia lub diagnostyki Tobie nie odpowiada, poinformuj o tym na piśmie. Pamiętaj również, że każda z wymienionych powyżej czynności, która stwarza podwyższone ryzyko dla Twojego stanu zdrowia, nie może być przeprowadzona bez podpisanej przez Ciebie zgody.

Zdrowy uśmiech mamy

Mamy w okresie ciąży mają prawo do dodatkowych świadczeń stomatologicznych, m.in. leczenia kanałowego.

Nie tylko szkoła rodzenia

Każda przyszła mam powinna uzyskać praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa w formie grupowej lub indywidualnej. Do Ciebie należy decyzja, które z nich najbardziej Ci odpowiada. Szkoły rodzenia to instytucje, w których otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, jednak pamiętaj, że to nie jedyne źródło wiedzy. Mało kto wie, ale edukacją przedporodową zajmuje się również położna POZ. Obejmuje ona kobietę kompleksową opieką pielęgnacyjną już w trakcie ciąży, a nie jedynie po. Masz prawo wybrać położną i najlepiej szukać jej w najbliższej przychodni. W trakcie wizyt położna sprawdzi jak rozwija się ciąża i dziecko oraz udzieli przydatnych wskazówek. Wśród świadczeń realizowanych ustawowo przez położną znajduje się:

  • wizyta realizowana w warunkach ambulatoryjnych,
  • wizyta realizowana u Ciebie w domu lub miejscu Twojego przebywania,
  • wizyta patronażowa (podczas której sprawdzane są m.in. warunki dla noworodka),
  • wizyta profilaktyczna,
  • opieka w ramach „Programu profilaktyki raka szyjki macicy”. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, w zależności od stopnia zaawansowania Twojej ciąży, przysługuje Ci odpowiednia częstotliwość wizyt położnej sprawującej kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną:
  • od 21 do 31 tygodnia ciąży – raz w tygodniu (od poniedziałku do piątku),
  • od 32 tygodnia ciąży do momentu rozwiązania – dwa razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku),

Gdy na świecie pojawi się już niemowlę, aż do ukończenia 2 miesiąca przysługuje Ci 6 wizyt położnej, która będzie Cię wspierać okresie połogu. Odbywa się to w formie wizyt domowych. Opieka nad mamami po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej powinna trwać od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej.

Masz prawo do zmiany położnej i lekarza

Pamiętaj, że jeśli nie odpowiadają Ci standardy obecnej opieki nad Twoją ciążą, zawsze masz prawo do bezpłatnego wyboru innego lekarza, pielęgniarki czy położnej podstawowej opieki zdrowotnej – nie częściej jednak niż trzy razy w roku kalendarzowym. Każda kolejna zmiana będzie wiązała się już z opłatami.

Ty decydujesz, gdzie rodzisz

Ponieważ Twój poród powinien być maksymalnie komfortowy, masz prawo wyboru miejsca porodu, adekwatnego do Twoich oczekiwań. Jeśli nie chcesz obecności studentów – nie decyduj się na szpital kliniczny, jeśli chcesz wybrać poród w wodzie, wybierz placówkę z wanną. Możesz zadecydować, czy chcesz rodzić w warunkach szpitalnych, czy wolisz na przykład w domu, jednak ta opcja jest już odpłatna. Dodatkowo lekarz ma obowiązek udzielić Ci informacji, że zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskiej Sali operacyjnej, gdzie w sytuacji wystąpienia powikłań zarówno u matki, jak i u płodu lub noworodka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznej.

Poród rodzinny

Poród to wyjątkowy moment w życiu całej rodziny. Dlatego jak najbardziej mas prawo przeżyć go w obecności bliskich Ci osób, jeżeli będziesz znajdować się na Sali wieloosobowej, możesz mieć z tym trudność, ponieważ – z uwagi na spokój i komfort innych pacjentek – takie sytuacje występują w ramach wyjątku i za zgodą pozostałych rodzących.
W żadnym z przypadków lekarze nie mogą odmówić wpuszczenia bliskich osób (jak np. mama, mąż, siostra), jeśli wyraziłaś na to zgodę. Nie powinno się również wymagać opłaty za tzw. poród rodzinny (informacja o ewentualnej opłacie powinna znaleźć się w regulaminie placówki) i za intymne warunki podczas porodu (sala pojedyncza), ponieważ przysługuje Ci konstytucyjne prawo szczególnej opieki nad kobietą w ciąży (art. 68 ust. 3 oraz art. 71 ust.2).

Dodatkowa opieka na życzenie

Jeżeli zależy Ci na dodatkowej opiece pielęgnacyjnej podczas pobytu w szpitalu, a nie wchodzi ona w zakres świadczeń zdrowotnych, masz prawo o nią poprosić. Jej koszt jednak będziesz musiała pokryć we własnym zakresie.

Jak łagodzić ból

Osoby, które prowadzą Twój poród, czyli lekarz lub położna, powinny poinformować Cię o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych, a także doradzić odpowiednią metodę. Ich zadaniem jest również wskazanie Ci zalecanych form poruszania się oraz pozycji (w tym wertykalnych), które będą dla Ciebie wygodne w trakcie rodzenia oraz pozwolą kontrolować stan płodu. Lekarz lub położna powinni również zachęcać Cię do relaksacji w wodzie, co łagodzi odczuwanie bólu. Ponieważ farmakologiczne środki uśmierzające ból porodowy mają wpływ na stan zdrowia Twój i dziecka – dlatego to właśnie lekarz powinien zdecydować o ich zastosowaniu. 

Bliskość po porodzie

Zaraz po urodzeniu masz prawo budować wieź ze swoim dzieckiem, dlatego opiekujący się Tobą zespół powinien zapewnić Tobie i maluchowi nieprzerwany kontakt „skóra do skóry”, który będzie trwał co najmniej dwie godziny po porodzie. W tym czasie należy także świeżo upieczonej mamie towarzyszyć i zachęcić ją do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi. Podczas tej czynności powinnaś być też obserwowana tak, by sprawdzić cechy dobrego przystawiania i pozycji przy piersi. Kontakt ten może zostać przerwany w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia Twojego lub noworodka. „Skóra do skóry” to również dobra forma pierwszego kontaktu taty i dziecka, dlatego jeżeli będziesz chciała, by ojciec malucha wziął go na ręce, jak najbardziej macie do tego prawo.

Rodzice mają prawo wiedzieć

Zarówno Ty, jak i tata dziecka macie prawo do bycia informowanymi przez personel medyczny o wszystkich kwestiach związanych ze stanem noworodka. W przypadku podjęcia interwencji medycznej musicie wyrazić na nią zgodę. Dodatkowo rodzic dziecka jak najbardziej może być obecny podczas udzielania dziecku świadczeń zdrowotnych. Prawo to może zostać ograniczone w przypadku zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.

Add advice

Related products

Related articles

Pół żartem-pół serio czyli kilka (nie)skutecznych sposobów na wywołanie porodu

Gdy byłam młodsza niejednokrotnie słyszałam jak starsze kuzynki czy ciotki wymieniały się sposobami na przyspieszenie/ wywołanie porodu. Wówczas myślałam sobie "O co im chodzi? Przecież ciąża to piękna sprawa i zaledwie 9 miesięcy". Teraz doskonale wiem o co im chodziło. 

Read more >
Pomocnicy na sali porodowej

Warto wiedzieć jakie sprzęty czekają na Ciebie na sali porodowej. W miejscu, gdzie po ogromnym wysiłku, wydasz na świat swoje dziecko. Ważne, by nic Cię tam nie przerażało, dlatego najlepiej udać się do szpitala, w którym zamierzasz rodzić na tak zwany rekonesans.

Read more >
Poród, a wada wzroku

Z pewnością nieraz zetknęłaś się z informacją, że kobiety w ciąży, które mają wadę wzroku nie mogą rodzić naturalnie. Nie martw się, nie każda wada wzroku kwalifikuje do porodu przez cesarskie cięcie. A jeżeli nawet jesteś w grupie ryzyka, możesz poprosić o specjalne znieczulenie, które zmniejszy wysiłek porodowy i skutecznie ochroni Twoje oczy. Jak zatem jest z tą wadą wzroku i kiedy wskazane jest cesarskie cięcie?

Read more >
Poród lotosowy

Na czym polega poród lotosowy i czy może z niego skorzystać każda przyszła mama? Czy taka metoda porodu jest bezpieczna dla dziecka? Sprawdź, jakie są wady i zalety porodu lotosowego. Dowiedz się, jak należy zająć się łożyskiem po porodzie.

Read more >
The woman is lying on a hospital bed preparing for childbirth. Next to the bed is a doctor who supports the future mother. In one hand he holds a gauze that wipes the port from the woman's forehead. With the other hand he is holding the hand of a stressed mother.
Poród po cesarskim cięciu

Pierwsze dziecko urodziłam poprzez cesarskie cięcie. Kiedy z mężem postanowiliśmy, że chcemy mieć drugie dziecko, zaczęłam się zastanawiać, czy następny poród będzie odbywał się w ten sam sposób. Aby rozwiać wątpliwości, zapytałam o to mojego lekarza.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.