result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ciąża to wyjątkowy stan, ale też spore obciążenie dla organizmu. Dowiedz się, jakie dolegliwości mogą dokuczać przyszłym mamą i jak sobie z nimi radzić, kiedy się przydarzą.

Ciąża to stan fizjologiczny może jednak wiązać się z pewnymi dolegliwościami. Choć nie dotykają one wszystkich, część przyszłych mam boryka się z problemami zdrowotnymi. Jakimi?

Nudności

To charakterystyczny objaw ciąży. Skarży się na nie większość przyszłych mam. Choć zwykle określane są mianem porannych mdłości, mogą dokuczać przez większość dnia. Zwykle ustępują w drugim trymestrze ciąży.

Jeśli i Ty cierpisz z powodu nudności, postaraj się wyeliminować czynniki, które je potęgują. Nie znikną zupełnie, ale w znacznym stopniu się zmniejszą, kiedy:

• Pierwszy posiłek zjesz w łóżku

• Nie będziesz się przejadać

• Będziesz jeść często, ale niewielki ilości

• Nie będziesz dopuszczać do ataków głodu

• Będziesz unikać drażniących zapachów

• Zastosujesz naturalne środki zapobiegające nudnościom jak: świeży imbir, migdały, ziołowe herbatki, akupresurowe opaski uciskowe czy aromaterapię

Zgaga

Może pojawić się już na początku ciąży lub dopiero w trzecim trymestrze. Mięśnie przełyku rozluźnione przez ciążowe hormony, przepuszczają kwas żołądkowy przez zwieracz przełyku. Dostaje się on do gardła, powodując pieczenie w okolicach klatki piersiowej. Pod koniec ciąży macica rozszerza się, dostosowując do wielkości płodu. Uciska żołądek i „wyciska” jego treść, która drażni przełyk.

Choć uczucie jest niemiłe i zgaga bywa uciążliwa, poradzisz sobie z nią pamiętając o tym żeby:

• Nie pić gazowanych napojów

• Jeść mało, ale często

• Unikać dań ostrych, kwaśnych, tłustych i słodkich

• Kolację jeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem

• Po posiłku odpoczywać na siedząco

• Spać z wysoko ułożoną głową

• Stosować naturalne środki na zgagę jak siemię lniane, imbir migdały lub odpowiednie dla ciężarnych dostępne w aptece.

Anemia

Zbyt małe stężanie hemoglobiny we krwi powoduje niedokrwistość. Zapotrzebowanie na żelazo u przyszłych mam jest wyjątkowo duże, co może skutkować anemią. Jeśli kręci Ci się w głowie, szybko się męczysz, masz zadyszkę i łapiesz infekcję, mogą to być jej objawy. Nieleczona może być groźna dla dziecka, spowolnić jego rozwój, a nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Choć w leczeniu anemii ważna jest odpowiednia dieta, zwykle sama zmiana jadłospisu nie wystarczy. Jeśli lekarz potwierdzi u ciebie anemię, przypisze Ci odpowiednie preparaty z żelazem.

Cukrzyca ciążowa

To rodzaj cukrzycy występujący jedynie u przyszłych mam. Organizm ciężarnej nie umie wytworzyć potrzebnej ilości insuliny do tego, aby poradził sobie ze zwiększonym stężeniem cukru we krwi. Lekarz potwierdzi schorzenie na podstawie wyników testu obciążenia glukozą.

Przyszła mama ze stwierdzoną cukrzycą ciążową musi przestrzegać diety, dbać o stały wysiłek fizyczny i być pod stała kontrolą lekarza. Nieleczona cukrzyca może powodować wady rozwojowe u dziecka jak np. makrosomia (zbyt duża waga płodu) oraz inne skutki długofalowe, jak gorszy rozwój psychosomatyczny i intelektualny.

Nadciśnienie indukowane ciążą

Pojawia się po 20 tygodniu ciąży u około 10 % przyszłych mam. Zbyt duże ciśnienie może wywołać udar, doprowadzić do niewydolności nerek i stanu przedrzucawkowego. Jeśli jest niewielkie lub umiarkowane przyszła mama nie wymaga hospitalizacji. Powinna natomiast regularnie kontrolować i badać aktywność enzymów wątrobowych i sprawdzać obecność białko w moczu. Jeśli przekracza 160/110 mmHg podaje się ciężarnej w warunkach szpitalnych leki na nadciśnienie.

Bóle pleców

Zwykle dokuczają pod koniec ciąży. Zmiana środka ciężkości spowodowana powiększającym się brzuszkiem i zaburzone przez to poczucie równowagi utrudniają utrzymanie prawidłowej postawy. To powoduje bóle pleców, zwykle szczególnie dokucza odcinek lędźwiowo-krzyżowy.

Zmniejszysz dolegliwości gimnastykując się, chodząc na basen i unikając noszenia plecaka oraz butów na obcasach.

Hemoroidy

Ich powstawaniu sprzyja zwiększone u ciężarnych stężenie progesteronu, a także utrudniający odpływ krwi ucisk powiększającej się macicy na naczynia krwionośne. Siedzący tryb życia, zmniejszona aktywność fizyczna, spowolniony metabolizm wywołujący zaparcia również powodują hemoroidy.

Swędzenie i nieprzyjemne pieczecie w okolicach odbytu, a także obecność świeżej krwi na papierze po wypróżnieniu i ból to objawy hemoroidów.

Jeśli zauważysz je u siebie, zapytaj w aptece o łagodne środki na hemoroidy. Zadbaj o to by w Twojej diecie były produkty z błonnikiem.

Żylaki

Progesteron zmniejsza elastyczność ścian naczyń krwionośnych, stają się one mniej sprężyste, w dodatku rosnący brzuch uciska na żyły miednicy. To sprzyja powstawaniu żylaków. Choć częściowo znikają po porodzie, nie pozbędziesz się ich zupełnie. Dlatego warto zawczasu zapobiegać ich powstawaniu. Pomogą przeciwżylakowe rajstopy, regularne ćwiczenia, unikanie zakładania nogi na nogę i długiego siedzenia. Zapytaj w aptece o tabletki z rutyną. Uszczelnia ona naczynia krwionośne i pomaga w walce z żylakami.

Obrzęki

Zwykle pojawiają się w okolicach drugiego trymestru. Przyczyna obrzęków nóg i dłoni, bo tam występują najczęściej, jest nadmiar wody i soli w organizmie. Jeśli puchniesz, zmień tryb życia. Unikaj długich spacerów, stania długo w miejscu, zrezygnuj z obcisłych ubrań i zbyt ciasnych butów, nie zażywaj długich kąpieli w gorącej wodzie, nie chodź do sauny. Kiedy odpoczywasz, unoś nogi do góry. Pamiętaj o tym, aby dużo pić, minimum 2 litry wody dziennie. Po porodzie problem minie. Nadmiar wody zostanie usunięty wraz z moczem z organizmu. Jeśli opuchlizna pojawi się na innych częściach ciała, nie znika w nocy, a obrzękom towarzyszy wysokie ciśnienie, koniecznie poinformuj o tym lekarza. To mogą być objawy stanu przedrzucawkowego.

Stan przedrzucawkowy

Jest powikłaniem nadciśnienia indukowanego. Objawia się obrzękiem całego ciała, bólami głowy, zaburzeniem widzenia, szybkim przybieraniem na wadze, bólem w dole brzucha pod klatką piersiowa. Jeśli choroba przyjmuje gwałtowną postać, lekarz może podjąć decyzje o przerwaniu ciąży poprzez cięcie cesarskie. W łagodnym przebiegu ciężarna dostaje leki obniżające ciśnienie. Brak odpowiedniego leczenia może być groźny dla mamy i dziecka. Ciężarna może borykać się z napadami drgawek prowadzących do śpiączki. Jeśli wystąpią, przyszła mam musi jak najszybciej otrzymać tlen i leki zapobiegające drgawkom.

Related products

Related articles

10 rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka

Zakup wózka dziecięcego to spore wyzwanie dla większości młodych rodziców. Niektórzy wręcz porównują go do zakupu samochodu ;) Każdy producent oferuje coś innego. W sklepach jest ogromny wybór, przez co młodym rodzicom ciężko zdecydować się na jeden konkretny model wózka.

Read more >
11 mitów o ciąży

Czy USG w ciąży jest bezpieczne dla płodu? Dlaczego w ciąży trzeba spać na lewym boku? Czy okrągły brzuch w ciąży oznacza, że urodzisz chłopca czy dziewczynkę? Poznaj listę popularnych mitów ciążowych. Sprawdź, na co naprawdę uważać w ciąży, a co jest zwykłym mitem.

Read more >
15 zbędnych rzeczy w wyprawce dla noworodka

W co wyposażyć noworodka? Jeśli właśnie kompletujesz wyprawkę, przeczytaj i sprawdź, co jest potrzebne, a z czego można zrezygnować. Do pielęgnacji maluszka nie potrzeba wiele, a sporo dostępnych akcesoriów to zbyteczny wydatek!

Read more >
5 babcinych sposobów na przeziębienie

Każda kobieta wie, że w ciąży należy o siebie dbać. Czasami jednak "plucha" i wiatr za oknem tego nie ułatwiają. Podobnie było ze mną. Poszłam do przychodni na wizytę kontrolną. Wieczorem położyłam się spać całkiem zdrowa, a rano ja jak i mój synek wstaliśmy z katarem do pasa.

Read more >
8 niepokojących objawów w ciąży

Ciąża to stan szczególny. W organizmie przyszłej mamy zachodzi ogromna rewolucja. Hormony szaleją i powodują różne dolegliwości. Podpowiadamy, na które problemy trzeba zwrócić baczną uwagę. 

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next