result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to pierwsza ważna decyzja, którą będziesz musiała podjąć, jako przyszła mama. Wybrany lekarz będzie opiekował się Tobą, dbał o przebieg ciąży i stan maluszka, aż do rozwiązania. Wiele mam szuka „swojego” ginekologa wśród lekarzy przyjmujących prywatnie. Zanim zdecydujesz się na płatną opiekę sprawdź, komu przysługuje i co gwarantuje publiczna opieka zdrowotna.

 

Czy każda przyszła mama może skorzystać z bezpłatnych badań?

Jakie bezpłatne badania przysługują przyszłej mamie?

Opieka dentystyczna w ciąży

Czy przyszła mama może mieć problem z umówieniem się na wizytę, ze względu na brak terminów u lekarza?

Poród w ramach NFZ

Czy każda przyszła mama może skorzystać z bezpłatnych badań?

Tak, nawet, jeśli w momencie zajścia w ciążę nie miała ubezpieczenia zdrowotnego. Bezpłatna opieka zdrowotna przysługuje kobiecie spodziewającej się dziecka przez okres ciąży i kolejne 6 tygodni po urodzeniu malca.

Pamiętaj o tym udając się na badania. Jeśli w szpitalu lub przychodnie będziesz miała problemy z umówieniem wizyty ze względu na brak ubezpieczenia zdrowotnego, poproś o pisemna odmowę. Jest to niezgodne z prawem. Poinformuj o tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jaki bezpłatne badania przysługują przyszłej mamie?

Zanim udasz się na wizytę sprawdź czy wybrany lekarz ma podpisaną umowę z NFZ. Publiczna opieka zdrowotna gwarantuje ciężarnej bezpłatne wizyty u ginekologa i nieodpłatne badania. W pierwszym trymestrze, powinnaś zgodnie z wytycznymi NFZ umówić się do lekarza przynajmniej 2 razy i raz na badanie USG. Przed 10 tygodniem warto odbyć 1. wizytę – przysługuje wówczas becikowe.

W drugim i trzecim trymestrze ilość wizyt zwiększa się i zależy od tego jak przebiega ciąża. Lekarz prowadzący ciąże będzie wyznaczał terminy kolejnych konsultacji. W I i II trymestrze wizyty są 1 raz w miesiącu. W III trymestrze zwykle odbywają się one co 3 tygodnie.

W trakcie wizyt czeka Cię:

  • wywiad lekarski;
  • badanie położnicze;
  • w tym badanie piersi;
  • pomiar wagi i wzrostu;
  • pomiar ciśnienia;

Wszystkim pacjentkom w Polsce zalecane jest badanie USG 11-13+6 tygodniu oraz test PAPPA. Jeśli jesteś w ciąży wysokiego ryzyka i masz więcej niż 35 lat, można wykonać je na NFZ. Jeżeli lekarz podejrzewa nieprawidłowości w przebiegu ciąży lub w Twojej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne bądź masz inne wskazania do badania, np. ze względu na późny wiek, możesz zostać skierowana na dodatkowe badania genetyczne – biopsję kosmówki lub amniopunkcję. Możesz je wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to badania inwazyjne i lekarz prowadzący poinformuje Cię o możliwych komplikacjach. Sama będziesz musiała podjąć decyzję czy chcesz je wykonać. Choć badania wiążą się z pewnym ryzykiem, wczesna diagnoza pomaga w podejmowaniu dalszych ważnych decyzji.

Chcesz wiedzieć więcej o USG w ciąży, przeczytaj nasz artykuł: "Wszystko co powinnaś wiedzieć o USG w ciąży".

Opieka dentystyczna w ciąży

Przysługuje Ci bezpłatna opieka stomatologiczna. W ramach NFZ możesz umówić się na wizytę kontrolną. Dentysta przedstawi Ci plan leczenia i wyznaczy kolejną wizytę. Opieka jest refundowana również w przypadku leczenia kanałowego.

Czy przyszła mama może mieć problem z umówieniem się na wizytę, ze względu na brak wolnych terminów u lekarza?

Jeśli jesteś w ciąży nie musisz martwić się brakiem miejsc do specjalistów. Możesz korzystać z przywilejów. Zgodnie z przepisami przyszła mama musi mieć wyznaczoną wizytę w zakresie udzielanych świadczeń, bez względu na długość listy oczekujących. Jeśli wizyta w danym dniu jest niemożliwa, musi się odbyć w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia się do placówki działającej w ramach NFZ. Jeśli brakuje terminów, zostaniesz umówiona poza kolejnością. W trakcie zapisu musisz mieć przy sobie kartę ciąży, ewentualne skierowanie na badania i dowód osobisty.

Poród w ramach NFZ

Odpływa się bezpłatnie. Może się odbyć w szpitalu lub innej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ i jest do tego przygotowana. Nie powinnaś dopłacać za znieczulenie ani za poród rodzinny. Niektóre szpitale pobierają opłaty, jeśli rodząca zdecyduje się skorzystać z udogodnień. W ramach podwyższonego standardu opieki okołoporodowej w szpitalu mogą Ci zaproponować pojedynczą salę z własną łazienką.

Related products

Related articles

Podejrzenie cytomegalii w ciąży

Czy wirus cytomegalii jest groźny dla dziecka? Jak wykryć jego obecność? Czy wirus może przeniknąć przez łożysko? Podpowiadamy, co robić w przypadku zakażenia. Dowiedz się, czemu przyszła mama powinna badać się w kierunku obecności wirusa cytomegalii.

Read more >
Omdlenia i zawroty głowy w ciąży

Kobietom ciężarnym bardzo często dokuczają zawroty głowy a nawet omdlenia. Sama będąc w drugiej ciąży miałam problem z zawrotami głowy, które u mnie pojawiały się podczas wstawania z pozycji siedzącej.
Główną przyczyną tych dolegliwości są zmiany jakie zachodzą podczas ciąży w układzie sercowo - naczyniowym. 

Read more >
Women is sitting on the big pillow. She is pregnant and she is looking at her belly and her hands are on the pregnant belly.
Opryszczka w ciąży – opryszczka wargowa w ciąży na ustach

Czy opryszczka w ciąży to tylko problem kosmetyczny? Czy podczas ciąży stanowi większe zagrożenie dla Ciebie lub dziecka? Dowiedz się, jak można jej zapobiec, jak należy ją leczyć i czego absolutnie nie wolno robić, gdy już się pojawi.

Read more >
Paciorkowiec typu B

Czym są paciorkowce i czy są dużym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu? W jaki sposób można się nimi zarazić? Sprawdź, jakie badania należy wykonać, by podejrzewasz u siebie paciorkowce. Jak się można przed nimi chronić? Dowiedz się, jak wygląda leczenie paciorkowców podczas ciąży. 

Read more >
Pessar – czym jest pessar?

Czy pessar jest lepszy od szwu szyjkowego? Jak długo należy go nosić? Czy pessar jest refundowany przez NFZ? Dowiedz się, dlaczego metodę pessar stosuje się, gdy szyjka macicy się skraca lub jest za miękka. Sprawdź, w którym tygodniu ciąży jest zazwyczaj wyjmowany.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next