result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ocena przezierności karkowej to jedno z najważniejszych badań, które wykonuje się w czasie ciąży. Dowiedz się, na czym polega to badanie oraz w którym tygodniu należy je przeprowadzić.

Czym jest przezierność karkowa?

Przezierność karkowa, czyli NT (z ang. Nuchal Translucency) to nagromadzony płyn w okolicach karku płodu, który widoczny jest podczas badania USG. Na jego podstawie lekarz może określić stan zdrowia dziecka w czasie ciąży. Znacznie powiększony fałd karkowy może wskazywać na wady chromosmowe.

Na czym polega badanie przezierności karkowej?

Ocenę przezierności karkowej przeprowadza się przez powłokę brzuszną. Lekarz podczas badania mierzy nie tylko przezierność karkową, ale również długość ciemieniowo-siedzeniową płodu oraz pracę jego serca. Na podstawie pomiarów oraz wieku przyszłej mamy, może ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Czym różni się USG 2D od 3D/4D oraz jak często należy wykonywać badanie USG, dowiecie się z naszego artykułu: "USG 2D, 3D i 4D"

Kiedy należy wykonać badanie przezierności karkowej?

Badanie przezierności karkowej należy wykonać podczas USG pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. To właśnie wtedy CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (długość płodu od czubka głowy do kości ogonowej) wynosi od 45 do 84 mm. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone za wcześnie lub zbyt późno, wyniki mogą być niewiarygodne, dlatego należy pilnować się określonego terminu.

Badanie przezierności karkowej wykonywane jest w technice tradycyjne 2D, więc w tym przypadku USG 3D i 4D nie jest przydatne. Pomiary dokonuje się z dokładnością co do 0,1 mm, dlatego badanie musi być przeprowadzone przez wyszkolonego lekarza na dobrej klasy sprzęcie ultrasonograficznym.

Kalendarz badań zalecanych i obowiązkowych znajdziesz w naszym artykule: „Kalendarz badań w ciąży”.

Co może oznaczać podwyższone NT?

Podwyższone NT może wskazywać na obecność wad chromosomalnych, które są typowe dla: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Pataua czy zespołu Edwardsa. Większa NT może być również objawem nieprawidłowej budowy układu limfatycznego oraz wad układu krążenia.

Warto pamiętać, że nieprawidłowy wynik NT nie wskazuje choroby płodu, tylko na podwyższone ryzyko zachorowania. Z tego powodu należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, które potwierdzą lub wykluczą zaburzenia chromosomalne płodu.

Aby zweryfikować wynik oceny przezierności karkowej, przyszła mama będzie musiała mieć wykonaną amniopunkcję, którą przeprowadza się pomiędzy 15.a 19.tygodniem ciąży. Polega ono na analizie próbki płynu owodniowego, który pobiera się z pęcherza płodowego. W przypadku, gdy amniopunkcja nie potwierdzi wad genetycznych, konieczne będzie wykonanie echa serca.

Related products

Related articles

Opieka medyczna w ciąży w ramach NFZ

Wybór lekarza prowadzącego ciążę to pierwsza ważna decyzja, którą będziesz musiała podjąć, jako przyszła mama. Wybrany lekarz będzie opiekował się Tobą, dbał o przebieg ciąży i stan maluszka, aż do rozwiązania. 

Read more >
Nowoczesne nieinwazyjne badania prenatalne

Po raz pierwszy usłyszałam o nich od słynnej pogodynki i prezenterki -Pauliny Sykut, która w wywiadzie pochwaliła się, że właśnie przeszła takie badania i jest spokojna o dziecko. Postanowiłam zgłębić temat, bo choć w Polsce nie są one nowością, ale ciągle mało się o nich mówi. 

Read more >
Nieinwazyjne badania prenatalne - warto je zrobić!

Ciąża to piękny stan, ale także bardzo od nas wymagający czas. Comiesięczne wizyty u lekarza, badania, kłucie, kolejki w przychodniach... ale każda z nas wie, że warto. Gdy dowiedziałam się od swojej lekarki o nieinwazyjnych badaniach prenatalnych od razu poczułam, że muszę z nich skorzystać.

Read more >
Bezpieczne leki dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży może Cię spotkać wiele niemiłych niespodzianek jak: ból głowy, zęba, przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Co w takim przypadku zrobić, skoro na każdym kroku słyszysz, że w okresie ciąży przyjmowanie leków jest niebezpieczne? Wziąć i ulżyć sobie w cierpieniu czy czekać, aż samo przejdzie? A co z lekami, które trzeba brać z konieczności, gdy masz np. cukrzycę ciążową?

Read more >
Bezpieczny brzuszek w podróży

Czy podczas ciąży trzeba zapinać pasy w samochodzie? Do czego służą adaptery pasów? Kiedy zrezygnować z podróży samochodem? Sprawdź, jak bezpiecznie podróżować w czasie ciąży. Dowiedz się, co robić, gdy pasy w aucie cisną Cię w ciążowy brzuszek. 

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next