Forum

208

Mama_Gratki
2018-02-10 09:54

ostatni komentarz:
2019-08-19 19:41

Spanie na lewym boku - koszmar?

Drogie mamusie, odpoczynek i sen na lewym boku jest dla nas najzdrowszą pozycją, ponieważ wtedy łatwiej się oddycha, ta pozycja jest bezpieczniejsza dla nerek, układu krążenia, łatwiej usuwa się wodę i produkty przemiany materii z organizmu. Najważniejsze jest to, że śpiąc / odpoczywając na lewym boku my oraz nasz dzidziuś jest dotleniony, ponieważ nie ma wtedy ryzyka ucisku żyły głównej dolnej. Ale już śpię i leżę około siedem miesięcy na lewym boku i już dłużej nie potrafię. Wspomagam się poduchą do spania, ale w środku nocy budzę się na prawym boku z wyrzutami sumienia. Jak sobie radzicie? Przestrzegacie lewego boku?

457 wyświetleń | 112 komentarzy
1
2
3
4
5
(...)
7
Sortuj

kornelka02012014
2018-02-10 10:26

Też się starałam ale i tak zawsze lądowałam albo na brzuchu albo na prawym boku . Do połowy ciąży spałam na brzuchu ,później już było nie wygodnie wiec w ruch poszedł rogal i na bokach . Ale i tak na prawym mi było najwygodniej poprostu...niby jest ta teoria że tylko na lewym ale coraz częściej słyszę że można jeżeli Tobie jeste niewygodnie to i dziecku. W szpitalu na ktg tylko kazali na lewy bok się klasc , ale np podczas skurczy jak tętno trochę uciekało kazali na prawy się położyć i było lepiej.

Bakaliowa
2018-02-10 11:17

Ja spałam tak jak mi w danej chwili bylo wygodnie. Mamaginekolog na ten temat:
Mój lekarz mówił to samo. Nie katuj się tak:)

ewelka33
2018-02-10 13:45

Ja starałam się zasypiać na lewym boku, ale bardzo często budziłam się na plecach bądź prawym boku, najpierw się tym przejmowałam, ale później doszłam do wniosku, że i tak nie mam na to wpływu.

sylwencja21
2018-02-10 23:06

mi najwygodniej na prawym boku i zazwyczaj tak zasypiam nie patrzę na to chyba bym zwariowała ciągle na lewym boku ... długo ogólnie też spałam na brzuchu ile się da aż zaczęłam mieć z tego właśnie powodu wyrzuty sumienia

aridka
2018-02-10 23:20

Nie da się spędzić całej nocy w jednej pozycji bez uszczerbku na zdrowiu. ja zmienialam boki kilka razy w ciągu nocy. Od leżenia ciągle na jednym boku miałam potworny ból biodra. W końcu w ciąży mamę duże obciążenie. Ja starałam się rozkładać ciężar proporcjonalnie, żeby być w stanie chodzić rano. Ale i tak, mimo poduchy do spania, nie mogłam się doczekać aż będzie już po porodzie i będę mogła w końcu spać na plecach, bo na bokach dodatkowo bolał mnie kręgosłup.

kornelka02012014
2018-02-11 20:00

Sylwencja a dlaczego miałaś wyrzuty sumienia przez spanie na brzuchu ?

Silver_90
2018-02-11 21:44

Mama_Gratki jeżeli nie jest już Ci wygodnie spać na lewym boku to nie masz co się męczyć w tej pozycji, pamiętaj że Tobie też ma być wygodnie. Sama leżałam w tej pozycji do pewnego momentu, później leżałam na prawym boku czy na plecach posiłkując się rogalem ciążowym.

Agusia6
2018-02-11 22:40

Ja czesto zmienilam pozycję do spania.Spalam różnie,staralam sie najczęściej spac na lewym boku ale na prawym i na plecach tez spalam no lewy bok mnie juz meczyl :-(

Mama_Gratki
2018-02-12 10:34

Zmieniam boki, ale wiecie co, mam wyrzuty sumienia. Nawet mąż czasami w nocy mnie przebudzał na początku i obracał :) także oboje zwracamy na to uwagę. Ale wierzę w magie lewego boku bo na prawym po pewnym czasie jest mi duszno i bardzo niekomfortowo, tak ogólnie. a na lewym mogę długo przeleżeć jeśli nie mówię o bólu biodra

Lady_Pinka
2018-02-12 14:31

Ja starałam się spać na lewym boku, ale często w nocy musiałam zmienić pozycję. Mój lekarz twierdzi, że ważniejszy jest komfort i wyspanie, niż jakieś tam zasady i jeśli tylko nie robi mi się słabo w danej pozycji, to wszystko jest ok. A co do poduchy, to było mi z nią wygodnie do ósmego miesiąca. Później raz zapomniałam zabrać jej na wyjazd i okazało się, że zdecydowanie lepiej mi się śpi bez niej - przede wszystkim przestałam mieć problemy z obracaniem się w łóżku i szybkim wstawaniem w nocy do toalety ;).

motheroftwo
2018-02-13 00:01

Mama_Gratki, ja w obydwu swoich ciążach, dopóki brzuszek nie był widoczny i nie było to dla dyskomfortem, spałam bezczelnie na brzuchu. Teraz zasypiam i śpię najczęściej na prawym boku i nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia. Poza tym w nocy potrafię kilka razy przekręcić się z boku na bok, bo nie daję rady spać całą noc w jednej pozycji. Ale spanie na plecach musiałam całkowicie wyeliminować, strasznie mnie wtedy boli kręgosłup.
Myślę, że to komfort mamy jest najważniejszy, jeśli nie odczuwamy żadnych przykrych dolegliwości i dzidziuś prawidłowo się rozwija, nie ma sensu zmuszać się na siłę do spania tylko i wyłącznie na lewym boku, bo takie są zalecenia. Nie dajmy się zwariować :)

sylwencja21
2018-02-13 00:21

miałam wyrzuty że już ugniatam maluszka

sylwencja21
2018-02-13 00:24

tak na przełomie 5-6 miesiąca zaprzestałam układania się na brzuszku :) no i już się przyzwyczaiłam nie jest źle :) nie potrzebuje specjalnej poduchy jest dogodnie zmieniam boki według mojego komfortu

Justys30
2018-02-13 09:03

Całą pierwsza ciążę musiałam spać n a lewym boku. Żyła uciskała i miałam skurcze, po drugie brzuch się stawiał i bolało na innym boku. Ostatnie 2m to nieprzespane noce, bo ani spać na plecach, ani na prawym boku.
Teraz w drugiej ciąży mam to samo, ale kupiłam poduszkę rogal i jeszcze daję radę na jednym boku. Tylko chcę na prawy bok i już mi się brzuch stawia, boli..Gdybym mogła na prawym spać i nic by nie przeszkadzalo i uwierało, to zmieniałabym pozycję, a tak moje cialo samo dostosowalo się do spania na lewym boku, bo tak wygodnie.

Mama_Gratki
2018-02-13 10:18

Justys najwyraźniej organizm sam nam podpowiada co jest dobre dla Maluszka, a co nie. Ja miewam na przemian, raz śpię znakomicie na lewym boku, innej nocy spać nie mogę w ogóle. Nie wyobrażam sobie nocy bez poduchy. Mam w kształcie C i jestem bardzo zadowolona. Tylko, że kupiłam taką twardszą i dość szybko się ugniotła. Jak Wasza?

aniam
2018-02-13 11:21

Ja spałam tak jak mi było wygodnie. Do czasu jak brzuch nie przeszkadzał to i na brzuchu. Na plecach rzadko sypiam więc i w ciąży nie było to częste. A na boku to zależy z której strony łóżka spałam, bo zazwyczaj sypiam plecami do męża. W ciągu dnia jak się kładłam to starałam się na lewym. Jednak miałam problemy z bólem pleców i drętwieniem nogi i często na lewym boku bolało mnie bardziej więc wtedy na prawym.

1
2
3
4
5
(...)
7
Wyszukiwarka forum:
Kategorie forum
Ciąża i poród
Karmienie piersią
Karmienie butelką