Szanowny Użytkowniku.

Szykujemy dla Ciebie zmiany i w związku z tym, w październiku, Forum będzie wyłączone i nie będzie można się na nim zarejestrować ani umieszczać komentarzy. W tym czasie możesz swobodnie czytać dotychczas zamieszczone posty, ale nie będziesz mógł na nie odpowiadać i włączać się do dyskusji.

Kolejna edycja programu testowego powróci w listopadzie.

Przepraszamy za utrudnienia.

Forum

30
Do kiedy wzbudzać dziecko w nocy?
Sortuj

MichuNi
2018-08-01 15:06

W 1 miesiacu zycia powinno sie wybudzac dziecko na karmienie (nie wiem jak jest z butelka, mowie o kp), wlasnie ze wzgledu na mozliwosc nadmiernego spadku poziomu cukru w organizmie noworodka, co okolo 3-4 godziny. Po 1. miesiacu z tego co wiem tej koniecznosci juz nie ma. Postaram sie jeszcze znalezc zrodlo i potwierdzic :)
A jesli chodzi o odzwyczajanie od nocnego karmienia to najoptymalniej byloby okolo roku, choc podanie raz na jakis czas wody w zastepstwie piersi po skonczonym 6 miesiacu zycia nie jest wykroczeniem ;)

Silver_90
2018-08-01 22:45

Tutaj jest bardzo dobrze opisany artykuł: https://www.wymagajace.pl/czy-budzic-noworodka-do-karmienia/
Napisane m.in.: "uważa się współcześnie, że noworodek może mieć bez karmienia jeden blok snu trwający do 5 godzin, pod warunkiem, że “nadrabia” liczbę karmień przez pozostały czas oraz przybiera stosownie do wieku... Zdrowe, donoszone noworodki, kiedy są głodne, budzą się samodzielnie na karmienie… chyba że w sztuczny sposób utrudniamy im przebudzanie się lub nie dostrzegamy pierwszych objawów głodu."

Jamajka08
2018-08-02 06:38

Silver właśnie czytałam ten artykuł, mała po obudzenii nie chce spać. 2 razy zle ustawilam budzik na noc i sama z siebie się obudziła po 6 godzinach, jadła, później po 4 a w dzień co 2.5-3h. Dlatego się zastanawiam czy jeśli sama sie tak budzi to może tak być czy jednak budzic

MichuNi
2018-08-02 06:45

http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=175&Itemid=175&lang=pl

Tak jak mowilam, pierwsze 4 tygodnie warto wybudzac. Potem juz nie jest to takie istotne.
Jest to wpis z oficjalnej strony polskiego Centrum Nauki o Laktacji wiec chyba trudno o wiarygodniejsze zrodlo.

Mama_Gratki
2018-08-02 08:40

Ja próbowałam wybudzać, ale to rozdrażniało mi córje. Uważam, że warto zdać się na potrzeby malucha. Jeśli będziemy budziły go o stałych porach to po czasie zacznie budziła się sam z przyzwyczajenia

MichuNi
2018-08-02 09:27

Mysle ze 4 tygodniowy noworodek nawet jakby chcial to sie jeszcze nie umie tak usystenatyzowac i przyzwyczaic, poza tym nikt nie mowi o stalych porach a o odstepach czasowych. Jesli bedziemy karmic na zadanie to watpie ze w 4 tygodnie bedziemy miec stale pory karmienia.

MichuNi
2018-08-02 11:04

I tak jak we wpisie na wymagajace.pl, warto sie przyjrzec czy dlugie nocne przerwy w pierwszych tygodniach nie wynikaja z jakichs naszych dzialan ktore to samodzielne i naturalne wybudzanie nocne utrudniaja.
Polecam przeczytac zatem caly polecony przez Silver wpis! :)

Silver_90
2018-08-02 20:59

MichuNi dzięki:) spodobał mi się ten artykuł bo jest bardzo dobrze opisany i co najważniejsze czytelny i rzetelny na podstawie lektury o laktacji. Oczywiście Twoje źródło informacji jest jak najbardziej wiarygodne:)

Justynamamajasia
2018-08-03 00:55

U mnie synek obudził się na jedzenie. Teraz już je i pójdzie spać dalej. Ja nie budzę dzieci na jedzenie w nocy same się budzą.

MichuNi
2018-08-03 20:56

Tak Silver, ja w ogole dosc lubie wymagajace, bo wlasnie mimo rzetelnych danych icj wpisy sa tez czytelne i przystepne.
Super Justyna, jesli same sie budza to nie ma problemu. Gorzej gdy sie czasami zapomna obudzic i moga sobie narobic problemow ;)

Mama_Gratki
2018-08-03 21:20

Jeśli dziecko ma dłuższą przerwę w jedzeniu to spada cukier. Ale dziecko samo odczuwa głód i powinno to regulować. Dlatego karmienie na żądanie ma tak wielu zwolenników i jest zalecane noworodkom

Kasia_S
2018-08-03 23:22

W sumie nigdy się nad tym aż tak nie zastanawiałam czy wybudzać takiego noworodzia bo moje dzieci się budziły. Może nie co 3 godziny aczkolwiek budziły :) jak urodziłam Syna to nawet pytałam położnej jak przez przypadek przesłał cała noc czy mam go budzić na jedzenie to powiedziała że nie bo dziecko samo wie kiedy jest głodne. Moje dzieci szybko zaczęły przesypiać noce ale na pewno było to później niż w pierwszym miesiącu. Osobiście nigdy nie wybudzałam dzieci bo nie miałam potrzeby. Dodatkowo nocne mleko to samo dobro dla dziecka bo jak to mówiła położna na oddziale pewnej nich kiedy cała spędziłam karmiąc córkę że to dobrze że ja tak karmie bo jest to inwestycja w przyszłego studenta.
No ale macie rację czytając źródła że noworodzia powinno się wybudzać ze względu chociażby na spadek glukozy we krwi. Na dobrą sprawę to tylko miesiąc i zgadzam się z MicjuNia że chociażby mielibyśmy sami budzić dziecko to nie przyzwyczaimy go do rytuału i stałych godzin. Przecież to tylko miesiąc :) a dziecko w tym czasie sami nie ogarnia i co chodzi :)

MichuNi
2018-08-04 07:01

No tak Mama_Gratki, jasne ze powinno - ale czasami nie reguluje, bo np. my mu to utrudniamy - smoczkiem, spowijaniem i innymi praktykami wymienionymi w artykule. Dlatego warto jednak wiedziec o potencjalnym zagrozeniu zeby podejmowac swiadome decyzje :)

Moja corka akurat w 1. mcu zycia budzila sie niezwykle regularnie na karmienie, wiec tez raczej nie mialam tego problemu i nie musialam sie troszczyc o wybudzanie. Choc pamietam ze byla jedna taka noc ze mimo, ze ona nie okazywala oznak glodu to ja przystawilam do piersi, bo mialam uczucie przepelnienia - bo karmienie na zadanie to nie tylko spelnianie potrzeb dziecka ale tez mamy :) Tak jak wspominasz, Kasiu, nocne mleko ma tak bogaty sklad, zawiera tyle dobroczynnych elementow, ze faktycznie mozna sie pokusic o takie stwierdzenie jakie wyglosila polozna :)
I ciesze sie, ze sie ze mna zgadzasz. Pamietam, ze w 1. mcu zycia mimo moich prob i staran wszelkie proby wprowadzenia rytmu dnia spelzaly na niczym i juz zaczynalam sie zastanawiac czy mialam tak malo pojetnego noworodka ze sie nie umial wpasowac w schemat i "nauczyc pobudek" ;)

Mama_Gratki
2018-08-04 08:43

To ja się dziwię ale mój maluch szybko załapał. Miesięczniaka można wybudzać, ale jeśli szkoda Wam mleka to można go odciągnąć i np zamrozić lub podać rano. Choć z tym nocnym jest tak ze maluch dłużej po nim śpi :)

Kasia_S
2018-08-04 23:24

Mama w ciągu miesiąca Twoja córka załapała kiedy i co ile ma się budzić? Ciężko mi na prawdę w to uwierzyć. Michalina wychodzi na to że moje dzieci też mało pojęte a inwestowałam w studenta. :)

Mama trochę nie rozumiem. Skoro mam mleko w piersi i czuję że są przepełnione to po co mam wyciągać laktator, Odciagać, mrozić i podawać innego dnia skoro mogę przystawiać dziecko. Dziecka do kp nie trzeba budzić jakoś specjalnie wystarczy delikatnie przebudzić i ono już szuka piersi i zaczyna ssać. Nie ma też potrzeby żeby ssało nie wiadomo jak długo bo chodzi nam tylko o uczucie ulgi. Karmienie na żądanie tak jak napisała Michalina to zadanie dziecka owszem i przede wszystkim ale i też mamy.

Dzieci po nocnym mleku śpią dłużej bo jest w nim zawarta melatonina a dziecko samo jej nie wytwarza i to ona pomaga dziecku się uspokoić, wyciszyć i zasnąć.

MichuNi
2018-08-05 16:58

Kasia, jak zwykle (a to juz prawie "dlugoletnia" tradycja) sie z Toba zgadzam. Nie wiem po co mialabym sie w nocy meczyc, odciagac, myc laktator, wstawiac mleko do lodowki, i po tym wszystkim jeszcze z pol godziny czekac na sen, skoro moge rownie dobrze na chwile przystawic dziecko i miec spokoj i cisze zamiast odglosow laktatora :P (moj reczny troche skrzypi, a i elektryczny nie jest bezglosny)

Wątek zamknięty. Nie można dodawać nowych komentarzy.
Wyszukiwarka forum:
Kategorie forum
Ciąża i poród
Karmienie piersią
Karmienie butelką
Dieta
Zdrowie
Pielęgnacja
Zabawa
Rozwój i wychowanie
Rodzice
Noworodek i niemowlę