Skompletuj wyprawkę z rabatem do -25% SPRAWDŹ >>>

Darmowa dostawa już od 99 zł
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Brak wyników wyszukiwania dla podanej frazy

Wystąpił błąd podczas wyszukiwania. Proszę spróbuj ponownie

Ploteczki (468 Wątki)

Formy pomocy dla dzieci chorych oraz ich rodziców

Data utworzenia : 2019-06-28 19:38 | Ostatni komentarz 2019-07-05 12:25

Darulka04

1603 Odsłony
39 Komentarze

Postanowiłam utworzyć ten wątek, ponieważ uznałam, że będzie dobrze jak wszystkie formy pomocy będą w jednym miejscu. Opisuję te formy pomocy, z których ja korzystałam i zachęcam mamy aby dzieliły się swoimi. Dla wielu rodziców chorych dzieci problemem jest brak środków finansowych na specjalistyczne badania, leczenie, rehabilitację, operację, sprzęt rehabilitacyjny, lekarstwa czy nawet podstawowe rzeczy potrzebne do funkcjonowania na co dzień. Wyjazdy do poradni specjalistycznych wiążą się z dużymi kosztami lub pobyt w szpitalu. 1. Jak już wspomniała justynamamajasia dostałam 4000 z programu \" za życiem\". Może z niego skorzystać: -każda kobieta w ciąży, która urodziła chore dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu. - kobiety, które otrzymały informację o tym, że ich dziecko może umrzeć w trakcie ciąży lub porodu, - kobiety, których dziecko umarło bezpośrednio po porodzie na skutek wad wrodzonych, - kobiety, które po porodzie nie zabiorą do domu dziecka z powodu: poronienia, urodzenia dziecka martwego, urodzenia dziecka niezdolnego do życia, urodzenia dziecka obarczonego wadami wrodzonymi albo śmiertelnymi schorzeniami. WNIOSEK SKŁADAŁAM W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ musiałam dostarczyć zaświadczenie o chorobie, powstałej w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, które można otrzymać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Oprócz tego na zaświadczeniu musiało być napisane, że byłam objęta opieką ginekologa przynajmniej od 10 tygodnia ciąży. 2. Kolejne co zrobiłam to: złożyłam wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. Do tego potrzebna była skserowana cała dokumentacja medyczna wraz z badaniami i wynikami badań. Następnie wyznaczają w ciągu 30 dni termin Komisji. Na komisji stawiałam się z córką, była przeprowadzona z nami rozmowa odnośnie dokumentacji medycznej oraz tego do jakich przychodni specjalistycznych jeździmy. Po rozmowie z lekarzem, obowiązkowa rozmowa z psychologiem. W ten sam dzień dostałyśmy orzeczenie, w którym było napisane na ile lat, że mamy dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego. Nie dostałyśmy jedynie karty parkinkowej, a szkoda bo bardzo dużo jeździmy po lekarzach i bardzo często nie ma gdzie zaparkować. 3. Gdy dostałam już orzeczenie o niepełnosprawności złożyłam w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej podanie o świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny Razem ze świadczeniem pielęgnacyjnym opłacane są dla matki składki: - społeczne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem - zdrowotne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem MAM PRACĘ, ODPROWADZANE SĄ SKŁADKI, LATA OPIEKI WLICZANE SĄ DO LAT PRACY Do wniosku musiałam dołączyć kserokopie świadectwa maturalnego, dyplomów ze studiów, świadectw pracy. 4. Chodziłam z dzieckiem na rehabilitację i powinnyśmy dostawać także zasiłek rehabilitacyjny, ale niestety o tym nie wiedziałam i mi przepadło. Mamusie, dzielcie się swoją wiedzą :)

2019-07-05 12:25

Megg u mnie sąsiadka ma syna niepelnosprawdego od urodzenia. Jest karmione przez sądzę. Wygląda na 4 lata, a ma 16. Jest wiotki, nie ma z nim żadnego kontaktu. Teraz na komisji się wyklocila bo chcieli jej dac orzeczenie tylko na dwa lata. Się wyklocila i ma już na stałe. Przecież stan zdrowia dziecka przez 16 lat się nie poprawił i się nie poprawi jest jak roślinka. Jeżeli chodzi o turnus to u mnie przyjmują wnioski od 1 marca. Tak jest już przyjęte. Raz do roku do turnusu dają refundację. Darulka dziwi mnie fak że tak was potraktowali. Turnus należy się każdemu niepełnosprawnemu dziecku. Nawet jak twoja córka chodzi nie wyklucza jej to z korzystania z turnusu. Może chodzić i mieć inną niepełnosprawność, którą trzeba ćwiczyć że tak ujme. Po za tym jest wiele dzieci, które chodzą i jeżdżą na turnusy rehabilitacyjne.

2019-07-05 00:23

Apropo turnusów to można załatwić sanatorium pi prostu ze względu na dane schorzenie i dziecko wraz z opiekunem nad z samo w zależności jak jest duże i czy samo sobie też poradzi może pojechać na miesiąc do ośrodka i codziennie ma się zabiegi itd ja swego czasu za dziecka korzystałam z takiego czegoś i to naprawdę super sprawa.

2019-07-04 23:43

Darulka jeździliśmy we trójkę, mąż płacił całą kwotę (bez zabiegów), a syn i ja mieliśmy dofinansowanie (ja jako opiekun dziecka niepełnosprawnego). Na takim turnusie byliśmy chyba 3 lata z rzędu. Ale to było już kilka lat temu, wiec nie polecę Ci żadnego konkretnego ośrodka bo wiele przez ten czas mogło się zmienić. Ale podzwoń, poczytaj może trafisz na jakąś fajną ofertę. Umknęło mi gdzieś, albo nie doczytałam, w jakim wieku masz córkę?

2019-07-04 20:43

Megg dziękuję za informację:-) Napewno poszukam w Internecie i tam zadzwonię:-) Moja corka ucieszylaby się na taki wyjazd :-) Megg A Ty jeździłaś sama z dzieckiem, czy np cała rodzina może i się dopłaca?

2019-07-04 20:22

Darulka to jakies nieporozumienie. Jeżeli dziecko ma orzeczenie to z reguły wymaga jakiejs rehabilitacji. Dla dobrze rozwijających się dzieci może to być wyjazd bardziej rekreacyjny a na turnusie w ramach rehabilitacji może mieć np gimnastykę, zajęcia na basenie czy inhalacje. Ośrodek możesz wybrać sama ale musisz kierować się schorzeniami dziecka bo w danym ośrodku mogą prowadzić rehabilitacje tylko wybranych schorzeń. Jak wpiszesz w wyszukiwarce turnusy rehabilitacyjne np nad morzem (ja weszłam akurat na stronę kcotr.pl) to przy każdym ośrodku są wypisane schorzenia np. układ oddechowy, słuch, układ krążenia, neurologiczne, niedoczynność tarczycy itd. i wybierasz taki ośrodek, który prowadzi rehabilitacje w zakresie schorzeń Twojej córeczki. Do PCPR lepiej zadzwonić i dopytać o szczegóły bo w każdym województwie może to wyglądać inaczej. W skrócie tylko Ci napisze, ze ja wniosek składałam zawsze na początku roku (pierwszy dzień roboczy w roku), a turnus wybierałam w okresie letnim. Czekałam na rozpatrzenie wniosku, czy zostalo przyznane dofinansowanie i w jakiej kwocie i finalizowałam resztę. Jeździliśmy na turnusy dwutygodniowe. Koszt jest zależny od terminu i ośrodka. My jeździliśmy zawsze nad morze.

2019-07-04 19:46

Meg ja z córką nigdy nie byłam na takim turnusie, powiedzieli mi że nam nie przysługuje ponieważ córka jest sprawna ruchowo, dlatego nie drążyłam tematu dalej.

2019-07-04 17:36

Darulka o świadczeniu za życiem było swego czasu głośno, ale rozumiem rodziców którzy oczekują dziecka i maja tą wiedzę że będzie niepełnosprawne to nie szukają gdzie by tu dostać pieniądze tylko szukają dobrych lekarzy, szpitali, żeby po urodzeniu dziecko miało jak najlepszą opiekę, a koszty które pojawią się w związku z niepełnosprawnością stają się drugoplanowe. Darulka a korzystacie z turnusów rehabilitacyjnych? Jeśli ktoś ma niski dochód można otrzymać dofinansowanie. U nas wniosek składa się w PCPR zawsze na początku roku kalendarzowego - wtedy są największe szanse żeby takie dofinansowanie otrzymać. Jeżeli otrzymujesz świadczenie pielęgnacyjne tzn że córka wymaga dobrej rehabilitacji. Poszukaj ośrodków które taką oferują, biorąc pod uwagę schorzenie córki i może uda Wam się pojechać? Na orzeczeniu, prawdopodobnie wytłuszczonym drukiem są podane symbole niepełnosprawności w związku z którymi córka została zakwalifikowana do osób niepełnosprawnych i oznacza się je następująco: 01-U - upośledzenie umysłowe; 02-P - choroby psychiczne; 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu; 04-O - choroby narządu wzroku; 05-R - upośledzenie narządu ruchu; 06-E - epilepsja; 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia; 08-T - choroby układu pokarmowego; 09-M - choroby układu moczowo-płciowego; 10-N - choroby neurologiczne; 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego. 12-C - całościowe zaburzenia rozwojowe. Źródło: http://damy-rade.org/warto-wiedziec/prawo/1742-symbole-przyczyn-niepelnosprawnosci.html

2019-07-04 17:28

Macie racje dziewczyny, u nas sytuacja w OPSach wyglada podobnie. Jak masz orzeczenie w ręce to sama musisz się zorientować jakie świadczenie możesz otrzymać, ale to wynika z faktu że tych świadczeń trochę jest. Do każdego trzeba spełnić różne kryteria i tak naprawdę gdyby pracownik miał każdego o wszystko wypytać to utworzyłyby się kilometrowe kolejki, a potem każdy ma pretensje że ma w domu niepełnosprawne dziecko i mu się spieszy. A nie da się wszystkich świadczeń „przedstawić” w 10minut. Justynamamajasia do 16rż wydawane jest orzeczenie czy dziecko zostało zaliczone do grupy osób niepełnosprawnych. Po 16rż komisja wydaje orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenia po 16rż często wydawane są na okres oznaczony, mało kto ma na stałe. Mój sąsiad stracił rękę przy pracach budowlanych, orzeczenie dostaje na czas oznaczony, a to jest absurd bo ta ręka mu przecież nie odrośnie. Do świadczenia pielęgnacyjnego należy mieć na orzeczeniu pkt 7 i 8 (dot dzieci do 16rż), odwołać się można tylko w ciągu 14 dni od daty otrzymania orzeczenia. Zasiłek pielęgnacyjny nie jest zależny od dochodu i wynosi 184,42zł o ile dobrze pamietam. Jest jeszcze dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego i on jest zależny od dochodu. Nie można przekroczyć kwoty 764zl na osobę w rodzinie. Jeśli kwalifikujesz się do zasiłku rodzinnego to można również wnioskować o ten dodatek.

Bądźmy w kontakcie!

Interesują Cię najnowsze informacje o naszych produktach? Zapisz się do naszego Newslettera już teraz!

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych użytkowników Newslettera. ROZWIŃ ZWIŃ

Kto odpowiada za ochronę Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Canpol Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 430, 02-884 Warszawa (dalej Canpol lub Spółka).

e-mail: [email protected]

Po co nam dane osobowe?

Twoje dane będą przetwarzane w celu przesyłania na Twój adres e-mail Newslettera.

Jaka jest podstawa prawna przetwarzania Twoich danych?

Twoja zgoda.

Warunki na jakich będziemy wysyłać Newsletter opisaliśmy w naszym Regulaminie.

Czy jesteś zobowiązany/zobowiązana do podania danych?

Nie musisz korzystać z naszego Newslettera, ale jeśli zechcesz go otrzymywać musisz w tym celu podać nam adres poczty elektronicznej.

Nie jest obowiązkowe podanie Twojego imienia chociaż byłoby milej, gdybyś podał lub podała swoje imię.

Kto może mieć wgląd w Twoje dane?

Canpol będzie udostępniać Twoje dane osobowe innym odbiorcom, którym powierzono przetwarzanie danych osobowych w imieniu i na rzecz Canpol.

Jak długo będziemy przetwarzać dane?

Do czasu wycofania przez Ciebie zgody na przetwarzanie. Wycofać zgodę możesz pisząc do nas na adres wskazany poniżej [email protected] jak również za pośrednictwem linku znajdującego się u dołu każdej ze stron Serwisu.

Czy Twoje dane będą przetwarzane w oparciu o zautomatyzowane podejmowanie decyzji, w tym profilowanie?

Nie

Jakie posiadasz uprawnienia zgodnie z RODO?

  • Wycofania Twojej zgody w dowolnym momencie bez podania powodu jej wycofania;

  • Dostępu do swoich danych osobowych i otrzymania ich kopii;

  • Przenoszenia danych, tj. otrzymania od nas w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego danych osobowych przez okres w jakim je przetwarzamy a także do przesłania przez Ciebie tych danych innemu administratorowi bez przeszkód z naszej strony;

  • Sprostowania (poprawienia) nieprawidłowych danych osobowych;

  • Żądania usunięcia danych osobowych,

  • Ograniczenia przetwarzania, czyli żądania ograniczenia przetwarzania danych do ich przechowywania. Odblokowanie przetwarzania może odbyć się po ustaniu przesłanek uzasadniających ograniczenie przetwarzania.


 

Masz prawo też kierować skargi do Prezesa UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 - 193 Warszawa), jeżeli uważasz, że dane osobowe są przetwarzane niezgodnie z prawem.

Do kogo możesz zwrócić się z pytaniem o ochronę danych?

Inspektor Ochrony Danych Canpol: E-mail: [email protected] ewentualnie pisząc na adres Canpol Sp. z o. o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Biuro: Słubica B, ul. Graniczna