Skompletuj wyprawkę z rabatem do -25% SPRAWDŹ >>>

Darmowa dostawa już od 99 zł
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Brak wyników wyszukiwania dla podanej frazy

Wystąpił błąd podczas wyszukiwania. Proszę spróbuj ponownie

Dieta (164 Wątki)

Samodzielne jedzenie niemowląt (BLW)

Data utworzenia : 2017-07-20 21:34 | Ostatni komentarz 2021-07-28 16:54

Maggda

2138 Odsłony
35 Komentarze

Hej kobietki, czy słyszałyście o metodzie BLW (Baby led weaning), czyli o samodzielnym jedzeniu niemowląt? Głównym założeniem metody jest wykluczenie etapu papek, kaszek, zmiksowanych zup itp i umożliwienie niemowlęciu samodzielnego jedzenia od pierwszych posiłków. Metoda ma wiele zalet, ponieważ pozwala dziecku poznawać smaki wszystkimi zmysłami, dziecko początkowo bawi się jedzeniem, próbuje swoich możliwość, a z czasem zaczyna samodzielnie jeść. Wprowadzanie stałych pokarmów zaczynamy, kiedy są spełnione następujące warunki: 1. Dziecko samodzielnie siedzi (lub posadzone na kolanach rodzica siedzi stabilnie). 2. Dziecko samodzielnie potrafi podnieść jedzenie z talerza, chwycić i celnie trafić rączką do buzi. 3. Dziecko ma ukończone 6 miesięcy (WHO nie poleca wcześniejszego rozszerzania diety). Jedynym jej minusem jest straszny bałagan, ponieważ jak chyba we wszystkim, początki bywają trudne. Początkowo więcej jedzenia znajduje się na podłodze, poza talerzem niż w buz maluszka, ale z czasem się to zmienia. Jest to metoda wymagająca duuuużo cierpliwość id strony rodzica, a także dziecka. Zastanawiam się nad wprowadzeniem u mojej córki, fakt że trochę późno bo córka ma już 10 miesięcy, ale lepiej późno niż wcale. Czy któraś z Was zdecydowała się na wprowadzenie tej metody?

2017-07-30 12:34

Zgadzam sie Silver, mnie takze nie jest wygodnie jest wpol lezac, zdarzylo mi sie zakrztusic pijac podczas \"lezakowania na kanapie\", zatem podejrzewam, ze tym bardziej maluch ktory jeszcze nie do konca panuje nad swoim cialem mialby ten problem. Tak jak piszesz, my wlasnie rozpoczelismy rozszerzanie diety od papek, a gdy juz upewnilam sie co do gotowosci corki, nabralismy wszyscy nieco doswiadczenia, a mala nowa umiejetnosc - przeszlismy na BLW :)

2017-07-30 12:31

Mamik, tak jak juz pisalam wyzej, teoretycznie gdyby wczytac sie w zalecenia rozszerzania diety to tam takze samodzielne siedzenie jest wypisane jako oznaka gotowosci. Tak jak pomijamy to w wypadku tego \"tradycyjnego\", papkowego rozszerzania diety, tak i w przypadku BLW mozemy troche zmodyfikowac i dostosowac forme rozszerzania diety do nas samych. Choc nie neguje tej metody, tak jak piszesz - skoro jest Wam tak wygodnie, maluch jest zadowolony i mama tez, to ja nie widze przeciwwskazan. Ja bardzo ciesze sie jednak, ze mimo poczatkowych obaw i watpliwosci ( obawa przed zakrztuszeniem, sprzatanie), zdecydowalam sie wprowadzic BLW w nasze zycie. Maggda - ja, zgodnie ze swoim doswiadczeniem z czystym sumieniem moge polecic. Wiem jednak, ze sa mamy, ktore BLW, powiedzmy, przerasta - czy to w zwiazku z obawa przed zakrztuszeniem, niechecia do sprzatania calej kuchni, czy np. niechecia do zmiany menu calej rodziny. I nie ma w tym nic zlego. Nie kazdemu to musi pasowac :)

2017-07-28 22:00

Moze i macie racje, ale czytajac rozne strony o BWL wszedzie bylo napisane ze najlepiej zaczac jak maluch juz samodzielnie siedzi. Czy ma to jakis wplyw na to czy dziecko siedzi samo czy na naszych kolanach? Nie wiem.. nie probowalam :) Ale takie oto informacje wyczytalam i tez przez to nie korzystalam z tej metody. Badz co badz, tradycyjne rozszerzanie jak dla mnie tez jest ok ;)

2017-07-27 22:19

Mamik ja swoją córkę karmiłam przy rozszerzaniu diety na moich kolanach, nie kładłam jej na leżąco ani w pozycji półleżącej bo patrzeć na nas samych w tych pozycjach nie jest wygodnie jeść. Zawsze można zacząć od papek aby dziecko przyzwyczaiło się do nowych smaków. Później w zależności od samych chęci maluszka jak i jego zaradności można spróbować metody BLW.

2017-07-27 21:24

MichuNi dziękuję za tak obszerną wypowiedź:) okazuje się, że jednak warto spróbować, Tylko trzeba dać czas sobie i dziecku na przetrwanie tej próby, żeby później cieszyć się wspólnym jedzeniem:)

2017-07-27 12:44

Mamik, nie do konca. Oczywiscie zaleca sie poczekac az dziecko samo usiadzie, ale takie same zalecenia obowiazuja przy tzw. tradycyjnym rozszerzaniu diety. Mozna sobie na tych kilka chwil posadzic malenstwo na kolanach, podtrzymujac niejako swoim brzuchem plecy niemowlecia, robiac z siebie oparcie. Nie powinno sie karmic dziecka w pozycji pollezacej, czy to papkami, czy BLW - zaburza to naturalny proces przelykania, jedzenie splywa po tylnej scianie gardla co moze prowadzic do odruchu wymiotnego czy zakrztuszenia. ( Nie moge teraz odszukac zrodla, ale poszukam jeszcze i podam :) )

2017-07-26 13:07

Ja nie jestem do tej metody przekonana. Moze to i fajny sposob na pokazywanie dziecku smaków itd...ale...jeli dziecko samodzielnie siedzi. Mój maluch za tydzien konczy 8 miesiecy i jeszcze sam nie siedzi! Wiec mam czekac do 9-10 iesiaca z rozszerzaniem diety? No nie konieczne. Według mojego lekarza po 6 miesiacu trzeba rozszerzac diete i to nawet juz w mieso, gdyz dziecku konczą się zapasy żelaza jeszcze z okresu płodowego. A moj maluch i tak mial duzy problem z zelazem i musial dostawac odpowednie preparaty. I dla mnie to juz jest duzy minus tej metody.

2017-07-26 12:43

My stosowalismy na poczatku polaczenie \"tradycyjnego\" sposobu rozszerzania diety z BLW, teraz juz od dluzszego czasu praktykujemy tylko BLW. Corka je chetnie, smialo probuje nowych smakow, dopisuje jej apetyt. Ale od poczatku. Gdy mala skonczyla 6 miesiecy, rozpoczelismy rozszerzanie diety podajac puree z marchewki - zjadla 2 lyzeczki. Tak postepowalismy okolo 2 tygodni, w ktorych corka sprobowala dyni, pasternaku, wspomnianej marchewki, bialej marchwi ( z Hippa), batata, zielonego groszku i brokula ( ten ostatni jej nie zasmakowal). Podawalam w miedzyczasie do raczki rozne pokarmy takie jak. kawalek banana, kromeczka chleba, gotowany ziemniak, chrupek kukurydziany. Dla poznania smakow, ale glownie dla wspierania malej motoryki. Gdy corka usiadla rozpoczelismy eksperymenty z gotowaniem i podawaniem warzyw w kawaleczkach. I jakiez bylo moje zdziwienie gdy nie tylko corka jadla z apetytem ... tego znienawidzonego wczesniej brokula! Widziala, ze i u nas na talerzu lezy to samo, nie bylo stresu, nie karmilismy jej na sile, dalismy jej czas. Faktycznie poczatki byly trudne, sporo bylo sprzatania, jednak uwazam, ze oplaca sie. Dziecko widzi, ze je to co my, ze traktujemy je powaznie, ma okazje cwiczyc i rozwijac sie, atmosfera jest spokojniejsza, bo nie spinamy sie faktem ze mama jest glodna a dziecko nie chce jesc. Bywaly okresy, ze mala nie chciala jesc, nigdy nic w nia nie wmuszalam. Karmilam piersia, i gdy corka zglaszala potrzebe, podawalam jej piers - wiedzialam, ze z glodu nie umrze. Teraz ma 18 miesiecy i podejmuje intensywne proby jedzenia widelcem. W 90% przypadkow jej sie udaje, a jak nie - pomaga sobie reka :) Je praktycznie wszystko, uwielbia ryby, chetnie je miesko, marchew, groszek, kukurydze, a brokul w rozyczkach w pewnym czasie widnial na jej stole co drugi dzien, bo bardzo go lubila. Je lasagne, ryz na mleku z owocami, domowe frytki pieczone w piekarniku... (Polecam: ziemniaka lub batata obieramy, tniemy na dosc grube slupki, skrapiamy olejem i pieczemy 20 min w 200st. - pycha, moj maz tez sie zajada :) ) Wcina nawet kiszone ogorki! Oczywiscie zdarzaja sie jeszcze momenty gdy jest po obiedzie gotowa do kapieli, bo sie zagapi czy wetrze sobie ryz we wlosy... Jednak mysle ze jesli mama jest gotowa na te odrobine poswiecenia to warto wprowadzic BLW, dzieki temu wszyscy bedziemy jesc zdrowiej, a maluch nabierze pozytywnych skojarzen z jedzeniem, przy tym formujac zdrowe nawyki :)

Bądźmy w kontakcie!

Interesują Cię najnowsze informacje o naszych produktach? Zapisz się do naszego Newslettera już teraz!

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych użytkowników Newslettera. ROZWIŃ ZWIŃ

Kto odpowiada za ochronę Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Canpol Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 430, 02-884 Warszawa (dalej Canpol lub Spółka).

e-mail: [email protected]

Po co nam dane osobowe?

Twoje dane będą przetwarzane w celu przesyłania na Twój adres e-mail Newslettera.

Jaka jest podstawa prawna przetwarzania Twoich danych?

Twoja zgoda.

Warunki na jakich będziemy wysyłać Newsletter opisaliśmy w naszym Regulaminie.

Czy jesteś zobowiązany/zobowiązana do podania danych?

Nie musisz korzystać z naszego Newslettera, ale jeśli zechcesz go otrzymywać musisz w tym celu podać nam adres poczty elektronicznej.

Nie jest obowiązkowe podanie Twojego imienia chociaż byłoby milej, gdybyś podał lub podała swoje imię.

Kto może mieć wgląd w Twoje dane?

Canpol będzie udostępniać Twoje dane osobowe innym odbiorcom, którym powierzono przetwarzanie danych osobowych w imieniu i na rzecz Canpol.

Jak długo będziemy przetwarzać dane?

Do czasu wycofania przez Ciebie zgody na przetwarzanie. Wycofać zgodę możesz pisząc do nas na adres wskazany poniżej [email protected] jak również za pośrednictwem linku znajdującego się u dołu każdej ze stron Serwisu.

Czy Twoje dane będą przetwarzane w oparciu o zautomatyzowane podejmowanie decyzji, w tym profilowanie?

Nie

Jakie posiadasz uprawnienia zgodnie z RODO?

  • Wycofania Twojej zgody w dowolnym momencie bez podania powodu jej wycofania;

  • Dostępu do swoich danych osobowych i otrzymania ich kopii;

  • Przenoszenia danych, tj. otrzymania od nas w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego danych osobowych przez okres w jakim je przetwarzamy a także do przesłania przez Ciebie tych danych innemu administratorowi bez przeszkód z naszej strony;

  • Sprostowania (poprawienia) nieprawidłowych danych osobowych;

  • Żądania usunięcia danych osobowych,

  • Ograniczenia przetwarzania, czyli żądania ograniczenia przetwarzania danych do ich przechowywania. Odblokowanie przetwarzania może odbyć się po ustaniu przesłanek uzasadniających ograniczenie przetwarzania.


 

Masz prawo też kierować skargi do Prezesa UODO (na adres Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 - 193 Warszawa), jeżeli uważasz, że dane osobowe są przetwarzane niezgodnie z prawem.

Do kogo możesz zwrócić się z pytaniem o ochronę danych?

Inspektor Ochrony Danych Canpol: E-mail: [email protected] ewentualnie pisząc na adres Canpol Sp. z o. o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Biuro: Słubica B, ul. Graniczna