{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Nu există rezultate ale căutării pentru această frază

A apărut o eroare în timpul căutării. Încercați din nou

Połóg

Urodziło się Twoje od dawna upragnione maleństwo i zamiast euforycznej radości przepełnia Cię smutek i lęk tak przejmujący, że ledwie powstrzymujesz łzy. Dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu i jak sobie z nim radzić.

#Co to jest baby blues?

#Jak rozpoznać depresję poporodową?

#Czym jest trauma poporodowa?

Pierwsze tygodnie po porodzie to istna rewolucja. Organizm mamy niemal dosłownie szaleje pod wpływem huśtawki hormonalnej. Do tego jeszcze bywa obolała np. po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza, co również może budzić silne emocje.

W domu wszystko stanęło na głowie. Dotychczasowa rutyna zastąpiona została całkiem nowymi „porządkami” choć chciałoby się raczej powiedzieć chaosem. Mama, tata i maleństwo – wszyscy muszą nauczyć się funkcjonować w nowych okolicznościach.

Kobiety bardzo różnie reagują na stres. Jest też wiele czynników zewnętrznych, które mają wpływ na to jak świeżo upieczona mama będzie sobie radzić z emocjami. Do jednych z najważniejszych należy postawa partnera. To jak się odnajdzie w roli ojca i jak będzie w stanie wspierać swoją partnerkę będzie miało ogromne znaczenie. Niemniej zarówno partner jak i najbliższa rodzina powinni być czujni w pierwszych tygodniach po porodzie. Baby blues może się pojawić mimo największych starań najbliższych.

Nie małe znaczenie ma też zmiana wyglądu zewnętrznego. Niektóre mamy przeżywają z tego powodu prawdziwy dramat.

Uczucie rozbicia po porodzie

Wahania czy spadek nastroju, niemożność odnalezienia się są całkiem naturalnymi stanami jakie kobieta może doświadczać zaraz po porodzie. Najczęściej jest to przejściowy kryzys, który nie wymaga leczenia farmakologicznego ani nawet interwencji psychologa. Zwykle wystarczy wsparcie osób z najbliższego otoczenia. Może to być partner, mama czy siostra lub przyjaciółka, które też przeżyły podobne doświadczenia.

Warto w takich sytuacjach wyjść po prostu z domu. Na placu zabaw, wokół piaskownicy czy w parku z pewnością natkniesz się na „grupę wsparcia”, czyli mamy, które jeszcze świeżo mają w pamięci doświadczenia związane z porodem czy połogiem i chętnie się nimi dzielą. Nie wstydź się podejść do którejś z nich. Być może prócz chwilowej otuchy zyskasz też przyjaciółkę na lata.

Co to jest baby blues?

To nic innego jak łagodna postać depresji lękowej pojawiająca się u kobiet w czasie połogu. Szacuje się, że doświadcza go mniej więcej co druga kobieta. Objawia się zmiennym lub przewlekle obniżonym nastrojem oraz lękiem, o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Kobieta czuje się bezradna i boi się, że ni podoła roli matki. Często, choć nie koniecznie, takiemu stanowi towarzyszy również zaburzenie apetytu lub snu.

Baby blues zwykle pojawia się w pierwszym tygodniu po porodzie. Wówczas najczęściej pojawia się pierwszy nawał mleczny. Obolałe piersi, kłopoty z przystawianiem dziecka lub odciąganiem pokarmu tylko potęgują frustrację młodej mamy. Bywa też, że dzieje się wprost przeciwnie – pokarmu jest za mało. W mamie od razu pojawia się lęk związany z niemożnością wykarmienia własnego dziecka.

Na dodatek tego wszystkiego zaczyna też narastać zmęczenie. Maleństwo budzi się często w nocy a w dzień uspokaja się tylko przy piersi. Mama nie ma nawet chwili wytchnienia by zregenerować siły.

Poproś o pomoc

Gdy pojawia się baby blues wsparcie osoby bliskie staje się bezcenne. Ważne. by osoba ta była w stanie wczuć się odpowiednio w sytuację młodej mamy. Musi ona mieć choć chwilę. by odzyskać siły. Czasem wystarczy, że przez godzinę ktoś się zajmie maleństwem. W tym czasie można wyjść na spacer, wziąć dłuższą kąpiel czy po prostu zdrzemnąć się. Ważne by przez ten czas mama nie musiała się martwić o swoje dziecko.

Wiele mam odrzuca oferty pomocy, traktując macierzyństwo jako wyzwanie, któremu same muszą podołać. Nie warto jednak za wszelką cenę udowadniać, że jest się samodzielną. Mama musi też zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne ,aby móc odpowiednio zająć się swoim maluszkiem. Odpoczynek jest więc niezbędny.

Pozwól sobie na chwilę słabości

Ważne by mama uświadomiła sobie, że emocje, które w tym czasie jej towarzyszą są całkowicie normalne mimo, że nie zawsze są pozytywne. Należy je zaakceptować takimi jakimi są i pozwolić sobie na nie. Wiele kobiet nie chce nawet przed samą sobą przyznać, że czasami mają zwyczajnie dość stałej obecności swojego dziecka, może pojawić się nawet uczucie niechęci do wykonywania czynności pielęgnacyjnych czy choćby podejścia do płaczącego dziecka. To bardzo trudne uczucia bowiem wzmagają dodatkowo poczucie winy co powoduje powstanie wewnętrznego konfliktu.

Tymczasem pozwolenie sobie na przeżywanie negatywnych uczuć związanych z macierzyństwem umożliwia opanowanie tych emocji i odzyskanie równowagi.

Jak rozpoznać depresję poporodową?

Na szczęście występuje ona znacznie rzadziej niż baby blues. Pojawia się mniej więcej 2 miesiące po porodzie i ma o wiele poważniejsze objawy niż w przypadku baby bluesa. Są to przede wszystkim:

  • zaburzenia snu (mimo silnego zmęczenia kobieta nie jest w stanie zasąć);
  • brak apetytu;
  • mocno obniżony nastrój;
  • silne stany lękowe (związane zazwyczaj ze zdrowiem dziecka);
  • myśli samobójcze (w skrajnych przypadkach).

Zwróć się o pomoc do lekarza! Depresja nie tylko na Ciebie wpływa negatywnie, lecz powoduje również zaburzenie relacji z dzieckiem.] Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na odbudowanie relacji z dzieckiem. Bardzo pomaga w tym dużo bliskości i dotyku. Warto wypróbować masaż dotyk motyla lub metodą Shantala.

Jak leczyć depresję poporodową?

To właśnie w tym przypadku rola partnera lub najbliższej rodziny jest najistotniejsza, ponieważ mama najczęściej nie dostrzega u siebie objawów depresji i nie zgłasza się po pomoc. Jeżeli więc obniżony nastrój i niemoc mamy trwają już kilka tygodni należy podjąć interwencję.

W przypadku depresji poporodowej konieczna jest pomoc lekarza, najlepiej psychiatry. Dobierze on leki odpowiednie dla kobiet karmiących, które pozwolą ukoić skołatane nerwy a jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Czasami lekarze zalecają odstawienie dziecka od piersi ale raczej powinno to być ostateczne rozwiązanie.

Wiele kobiet decyduje się również na psychoterapię, która też może dawać bardzo dobre efekty w leczeniu depresji. W wielu miastach działają poradnie zdrowia psychicznego, w których pomocy udzielają wykwalifikowani psychoterapeuci. Czasem nawet krótkoterminowa terapia pozwala na opanowanie kryzysu. Ważne by metoda leczenia była wybrana w porozumieniu ze specjalistą.

Czym jest trauma poporodowa?

To inaczej szok pourazowy wywołany porodem. Przypomina on szok jaki ludzie przeżywają wskutek wypadków komunikacyjnych.

Przyczyną traumy poporodowej jest zazwyczaj trudny przebieg porodu, ale nie tylko. Czasem całkiem zwyczajny poród może wywołać u kobiet traumę. Dotyczy to zazwyczaj kobiet, które mają niski próg tolerancji bólu, słabo radzą sobie ze stresem lub były ofiarami molestowania seksualnego. Niejednokrotnie są to perfekcjonistki, które nie są w stanie znieść myśli, że coś poszło nie dokońca zgodnie z planem.

Objawy traumy poporodowej

W tym wypadku stanom depresyjno – lękowym towarzyszą:

  • sny o porodzie;
  • uporczywe odtwarzanie przebiegu porodu w myślach;
  • silny opór przed przejściem choćby w pobliżu szpitala.

Objawów traumy poporodowej nie należy bagatelizować. Szczególnie pomocna może się okazać psychoterapia, czasem niestety długotrwała.

Adăugare recomandare

Produse asociate

Articole asociate

Cukrzyca ciążowa- jak o siebie zadbać po porodzie?

Będąc w ciąży dowiedziałam się, że mam cukrzycę ciążową. Oczywiście od razu po diagnozie zaczęłam bardzo dbać o swoją dietę i dzięki temu udało mi się wyregulować cukrzycę, nie biorąc żadnych leków. Synek urodził się zdrowy. Po porodzie pojawiło się jednak pytanie co dalej? Czy dalej mam stosować dietę cukrzycową i sprawdzać cukry 4 razy dziennie?

Citiți mai mult >
Choroba Hashimoto, a ciąża i karmienie piersią

Chciałabym podzielić się z Wami swoją „przygodą” z chorobą Hashimoto. 8 miesięcy temu urodziłam synka, podczas ciąży nie miałam żadnych objawów choroby, robiłam także badania w tym kierunku polegające na sprawdzeniu poziomu TSH. Nic nie wskazywało na jakiekolwiek nieprawidłowości.

Citiți mai mult >
Baby blues - czyli jak walczyć ze smutkiem poporodowym

Przyszła mama z utęsknieniem czeka na narodziny swojego dziecka. Wyobraża sobie chwile, kiedy po raz pierwszy weźmie dziecko w ramiona, przytuli, pocałuje. Jednak, gdy już do tego dochodzi w rzeczywistości, czasem pojawiają się inne, wręcz przeciwne emocje. Zamiast radości, euforii związanej z urodzeniem dziecka pojawia się lęk, rozpacz, niezrozumiałe przygnębienie. Jest to tak zwany baby blues – czyli smutek poporodowy.

Citiți mai mult >
Baby blues - skuteczne sposoby na walkę ze smutkiem poporodowym

Bycie mamą nie jest łatwe, szczególnie na początku. Kiedy pojawi się dziecko, nasze wyobrażenie o macierzyństwie może nieco odbiegac od rzeczywistości. Brak snu, płacz malca, hormony - to wszystko może doprowadzić do fatalnego samopoczucia i ogarniającego smutku, zwanego baby blues.

Citiți mai mult >
Baby blues a depresja poporodowa – poznaj różnice

Wiele kobiet tuż po urodzeniu dziecka doświadcza baby bluesa. Statystyki pokazują, że około 80% kobiet po porodzie zmaga się z problemami emocjonalnymi, wywołanymi wahaniami hormonów. I aż 13-30% kobiet dotyka depresja poporodowa. Problem jest ważny, więc warto wiedzieć, jak rozpoznać baby blues, co to jest depresja poporodowa i jak sobie pomóc.

Citiți mai mult >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Ținem legătura!

Doriți să auziți imediat despre orice produse noi? Abonați-vă chiar astăzi la newsletterul nostru!

Operatorul datelor dumneavoastră cu caracter personal este Canpol Sp. z o. o. cu sediul social în Varșovia, ul. Puławska 430, 02-884 Varșovia (denumită în continuare Canpol sau Societatea). EXTINDERE COLAPSARE

În ce scopuri și pe ce bază vă prelucrăm datele cu caracter personal?
Datele dumneavoastră cu caracter personal vor fi prelucrate pentru a vă putea trimite newsletterul pe adresa dumneavoastră de e-mail. Baza pentru prelucrarea datelor dumneavoastră cu caracter personal de către Canpol este consimțământul dumneavoastră, respectiv articolul 6 alineatul (1) litera (a) din RGPD. Vă puteți retrage consimțământul în orice moment. Retragerea consimțământului dumneavoastră nu va afecta legalitatea prelucrării efectuate în baza consimțământului anterior retragerii acestuia. Canpol va partaja datele dumneavoastră cu caracter personal cu alți destinatari cărora li se încredințează prelucrarea datelor cu caracter personal în numele Canpol. De asemenea, Canpol va partaja datele dumneavoastră cu caracter personal cu alți destinatari în cazul în care acest lucru este prevăzut de lege. Datele dumneavoastră nu vor fi transferate în țări terțe și organizații internaționale.
Cât timp vă vom prelucra datele cu caracter personal?
Canpol vă va prelucra datele cu caracter personal până în momentul în care vă retrageți consimțământul pentru prelucrare. Care sunt drepturile dumneavoastră? Aveți următoarele drepturi:
• de a vă accesa datele cu caracter personal și de a primi o copie a datelor dumneavoastră cu caracter personal care fac obiectul prelucrării;
• de a rectifica orice date cu caracter personal inexacte;
• de a solicita ștergerea datelor dumneavoastră (dreptul de a fi uitat) în cazul circumstanțelor prevăzute la articolul 17 din RGPD;
• de a solicita limitarea prelucrării datelor în cazurile specificate la articolul 18 din RGPD;
• de a vă opune prelucrării datelor în cazurile specificate la articolul 21 din RGPD;
• de a vă transfera datele cu caracter personal prelucrate prin mijloace automate;
• de a vă retrage în orice moment consimțământul pentru prelucrarea datelor.

În cazul în care considerați că datele dumneavoastră cu caracter personal sunt prelucrate ilegal, puteți depune o plângere la autoritatea de supraveghere (UODO, ul. Stawki 2, Varșovia).

Contact
Dacă aveți nevoie de informații suplimentare cu privire la protecția datelor cu caracter personal sau dacă doriți să vă exercitați drepturile, contactați-ne: Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. cu sediul social în Varșovia, ul. Puławska 430, 02-884 Varșovia.