{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Нет результатов поиска

При выполнении поиска произошла ошибка, попробуйте еще раз

Rozszerzanie diety

Jak prawidłowo odżywiać dziecko? 

1. Stałe pory karmienia to podstawa.

Oczywiście wykluczam maluchy karmione jedynie piersią, bo te mogą jeść do woli czyli na tzw. żądanie. Dziecko karmione butelką lub na etapie rozszerzania diety karmimy o stałych porach. Pomiędzy posiłkami powinny być 3-4 godzinne przerwy, które ułatwiają trawienie. Dodatkowo, stałe pory posiłków ustalają harmonogram dnia dziecka. Maluch, który wie, kiedy jest śniadanko, obiad, drzemka, pora na spacer lub zabawy, czuje się bezpieczny.

U nas niestety przez długi czas nie udało się wprowadzić stałych pór jedzenia, czego efektem były różne pory snu. Córcia często zasypiała grubo po 24.00, a potem nie mogłam jej dobudzić do południa. Spacer raz był przed obiadem, czasem przed podwieczorkiem. Efektem były ciągłe płacze, krzyki i niepokój. To wszystko było związane z niepewnością. Córka po prostu nigdy nie wiedziała, co ją będzie czekało. Kiedy ustaliłam harmonogram dnia i stałe pory jedzenia z dokładnością do jednej godziny, malutka uspokoiła się i zaczęła normalnie sypiać.

2. Nie dokarmiaj między posiłkami, nie zmuszaj do jedzenia.

Czasem wystarczy połowa miseczki zupki. Oczywiście znam wiele przypadków przemycania jedzenia. Mama włącza bajkę, żeby maluch się zajął i wtedy próbuje go dokarmiać. Jest to jednak bardzo niezdrowe, ponieważ rozpycha mały żołądek dziecka.

Nie można też karmić dziecka na siłę. Z własnego doświadczenia wiem, jakie to trudne. Zanim doszłam do wprawy i wyczułam, ile córka jest w stanie zjeść, wiele razy toczyłyśmy wojny o każdą łyżeczkę obiadku. Takie praktyki mogą niestety jedynie zniechęcić dziecko do jedzenia, które będzie czas posiłków kojarzyć z przymusem.

I pamiętaj, aby dziecko miało apetyt, musi trochę zgłodnieć. Wtedy z pewnością zje obiad ze smakiem.

3. Roczne dziecko powinno jeść pięć posiłków dziennie.

Spróbuj policzyć, ile razy Twój maluch je w ciągu doby. Pamiętaj, aby wyszczególnić każdą bułkę czy jogurcik. Zdarzają się przypadki, że dziecko zjada 10-12 posiłków na dobę. To zdecydowanie za wiele. Jeśli u Ciebie jest podobnie, postaraj się szybko zmienić dietę malucha i ograniczyć ilość posiłków. Zawsze możesz poprosić o pomoc swojego pediatrę lub dietetyka dziecięcego, który pomoże Ci skomponować pełnowartościowe menu dla smyka.

4. Mniejsze porcje ułatwiają trawienie.

Niemowlę ma żołądek wielkości pięści, dlatego zbyt duży posiłek może obciążyć jego przewód pokarmowy, który nie jest jeszcze w pełni dojrzały.

Jeśli widać, że po zjedzeniu połowy miseczki zupki maluch ma już dość, nie dopychaj go na siłę. Nie biegaj za nim tylko po to, żeby zjadł całą przygotowaną porcję. Jak dziecko zgłodnieje, na pewno da o tym głośno znać.

5. Monotonia wrogiem małego człowieka.

Nie wyobrażam sobie jeść codziennie tego samego. Na rynku jest ogromny wybór i z łatwością można skomponować bardzo różnorodne menu dla malucha, nawet tego rozpoczynającego przygodę z rozszerzaniem diety. Wybór samych kaszek jest ogromny: jaglana, manna, płatki górskie czy ryżowe. Do tego można dodawać codziennie inne owoce lub tworzyć własne kompozycje. Większemu maluchowi możesz podawać kaszkę co drugi dzień, a na jej miejsce wprowadzać kanapkami lub placuszki. Dzięki temu dziecko będzie poznawało nowe smaki.
Oczywiście może się zdarzyć, jak to było w przypadku mojej córki, że dziecko przez pewien okres ma ochotę na jedną konkretną rzecz i nie chce jeść niczego innego. Mimo wszystko starajmy się zachęcać i próbować urozmaicić dietę maluszka. Podpowiem Ci, co ja zrobiłam w takiej sytuacji. Kiedy córcia uparła się na kanapki, jadła je na śniadanie, podwieczorek i kolację. Przez pierwsze kilka dni jadła tylko bułkę z szynką, potem dla urozmaicenia wkładałam pod szynką jakieś warzywo i zmieniałam rodzaje pieczywa. Na początku bardzo niechętnie patrzyła na te nowości. Z czasem, jak się z nimi oswoiła i rozsmakowała, wróciłyśmy do kanapek jeden raz w ciągu dnia, w pełnej wersji z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem.

6. Zrezygnuj z soli i z cukru.

Jeśli nie będziesz solić potraw i dosładzać np. napojów lub owoców, Twój maluch nie będzie się o to upominał. Przecież nie brakuje nam smaku, którego nie znamy. Pamiętaj, że sól może obciążać nerki niemowlaka, a cukier zmniejsza apetyt. Złe nawyki żywieniowe mogą być przyczyną otyłości u nastolatków lub w dorosłym życiu.
Przez długi czas nie soliłam potraw dla córki i w końcu sama się odzwyczaiłam od dosalania np. ziemniaków czy makaronu. Soki i owoce podaję tak, jak je natura stworzyła. Jeśli jabłko jest kwaskowe, trudno, takie ma być. Niektóre dzieci uwielbiają takie smaki i z uśmiechem na twarzy zajadają cytrynę czy grejpfruta.

7. Nie karm papkami zbyt długo.

Nie dość, że jest to monotonne, to jeszcze może być przyczyną różnych zaburzeń. Zdaję sobie sprawę, że karmienie dziecka zmiksowanym obiadkiem jest szybsze niż czekanie, aż wszystko zostanie pogryzione i połknięte, ale trening czyni mistrza. Im szybciej nauczysz malca gryźć, tym lepiej dla jego żołądka (jedzenie będzie szybko trawione). Karmiąc dziecko jedynie papkami, możesz je rozleniwić.

8. Słodycze – im później, tym lepiej.

Moja córka długo nie znała smaku czekolady, ponieważ u nas w domu słodyczy się raczej nie jada. Gdyby nie życzliwa ciocia, która poczęstowała ją jak miała niecałe 2 latka, pewnie długo nie wiedziałaby, co to w ogóle jest. Teraz będąc w gościach, córka zawsze próbuje wyprosić czekoladę i niestety czasem jej ulegam. Ale zasadniczo staram się jej ograniczać spożywanie słodyczy.
Jeśli chcesz poczęstować dziecko czymś słodkim, wybierz własne wypieki. Domowe ciasta, ciasteczka czy tort są pozbawione konserwantów. A gdy maluch ma wielką ochotę na czekoladę, sięgnij po ciemną, gorzką i zawierającą jak najwięcej kakao. Białe i mleczne czekolady, oprócz kalorii, zawierają mnóstwo niezdrowych tłuszczów.

9. Fast food’om STOP.

Nawet nie jestem w stanie zliczyć, ile razy widziałam malucha poniżej 2 lat, a nawet dzieci, którym dopiero wychodziły ząbki, wcinające frytki bądź hamburgera. Aż trudno mi uwierzyć w bezmyślność rodziców, którzy takim przetworzonym jedzeniem karmią swoje dzieci.
Jeżeli sama masz ochotę zjeść coś niezdrowego, nie karm tym dziecka. Podaj mu przygotowany przez siebie posiłek. W przypadku dłuższego wyjścia, zawsze zabieram jedzenie dla córci, by nie ulec pokusie nakarmienia jej czymś kupionym na mieście. Jeżeli sama jem hamburgera, czy pizzę, mała za każdym razem wymusza, bym dała jej spróbować, ale kategorycznie odmawiam. To zawsze skutkuje.
Należy unikać tłustego, przetworzonego jedzenia. Podroby takie jak wątróbka, kaszanka, pasztet czy flaczki również nie powinny trafić na talerz malucha. Jeśli maluch chciałby spróbować kotleta schabowego, możesz go poczęstować kawałkiem, ale pamiętaj, że to ciężkostrawne i może go boleć brzuszek.

10. Nie odchudzaj malucha!

Nawet jeśli Twój smyk, nie mieści się w siatce centylowej, nie wolno wprowadzać mu diety niskokalorycznej. Takie zabiegi można stosować dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat i to pod ścisłą kontrolą lekarza.
Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym bądź piersią schudnie, kiedy zacznie się poruszać. W przewracanie, raczkowanie, a potem naukę chodzenia będzie musiało włożyć dużo energii, dzięki czemu spali zbędne kilogramy. Moja córka długo była poza siatką centylową. Była bardzo pulchnym i do tego wysokim dzieckiem. Często słyszałam rady typu: „Ograniczaj jedzenie! Zastosuj jej dietę!”. Jedynie pediatra zakazał jakichkolwiek diet. Zalecał jedynie trzymać się odpowiedniej ilości posiłków. Jak córka zaczęła chodzić, w ciągu kilku miesięcy schudła i teraz wygląda jak patyczak. Patrząc na jej zdjęcia z okresu niemowlęctwa, aż trudno uwierzyć, że aktualnie to taka zgrabna i szczuplutka dziewczynka.
Nawet jeśli Twój maluch jest pulchny, nie zapominaj dodawać do obiadków odrobiny oliwy z oliwek bądź masełka. Tłuszcze pomagają przyswajać witaminy, są cennym źródłem energii, jak również odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

11. Krowie mleko od 3 roku.

Maluszki do pierwszego roku życia powinny bezwzględnie pić mleko z piersi lub specjalne mieszanki mleczne. Krowie mleko może obciążać niedojrzały układ pokarmowy i nerki. Zawiera bowiem zbyt wiele białka oraz elektrolitów. Poza tym może być przyczyną alergii. Jakiś czas temu rozmawiałam na temat karmienia z moją babcią. Za jej czasów krowie mleko podawano dzieciom znacznie wcześniej niż teraz, a mimo to nie było tak powszechne zjawisko alergii pokarmowych. Być może zmianę podejścia do mleka krowiego i zalecenie wprowadzania go do diety dziecka od 3 roku życia spowodowała rozwijająca się technologia. Obecnie mleko dostępne na rynku jest silnie przetworzone i dzięki temu zachowuje świeżość przez długi czas. A może po prostu zmiana podejścia wynika z większej wiedzy na temat karmienia i zdrowej diety. Ja niezależnie od tych informacji podałam córce mleko jak skończyła 3 latka.

Добавить совет

Сопутствующие товары

Близкие по теме статьи

10 kroków do samodzielnego jedzenia

Nauka samodzielnego jedzenia to spore wyzwanie zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie. Zanim maluch nauczy się precyzyjnie trafiać do buzi łyżeczką minie sporo czasu, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Aby łatwiej było Ci się przygotować do tego momentu stworzyłyśmy dla Ciebie mały poradnik - poznaj 10 kroków do samodzielnego jedzenia. 

Показать больше >
10 produktów, których nie powinno jeść dziecko

To co je małe dziecko, ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz rozwój. Są produkty, które długo nie powinny znaleźć się jego menu bądź nie pojawić się w nim wcale. W trosce o jego zdrowie maluszka podajemy listę produktów, których w jego diecie powinniśmy unikać.

Показать больше >
11 błędów w żywieniu dziecka

Niebagatelny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka ma odpowiednia dieta. Błędy żywieniowe mogą skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a w dłuższym okresie prowadzić do otyłości i różnych chorób. Sprawdź, czego się wystrzegać.

Показать больше >
11 mitów na temat rozszerzania diety niemowląt

Częste zmiany w schemacie żywienia i sprzeczne informacje na temat sposobów karmienia niemowląt, mogą budzić wątpliwości. Poznaj mity na temat rozszerzania diety, a podawanie pierwszych posiłków będzie łatwiejsze.

Показать больше >
13 przepisów na smaczne smarowidła do chleba

Pasty kanapkowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kanapek z wędliną czy serem. Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. W zależności od dodanych składników, można stworzyć pasty w różnych kolorach i smakach. Maluchy z pewnością je pokochają.

Показать больше >
Будем на связи!

Хотите первыми узнавать о наших новинках? Подпишитесь на новостную рассылку уже сегодня!

Оператор персональных данных: Canpol Sp. z o. o., Puławska 430, 02-884 Warszawa (далее — «Canpol» или «компания»). РАЗВЕРНУТЬ СВЕРНУТЬ

С какой целью и на каком основании мы обрабатываем ваши данные?
Canpol собирает и использует (обрабатывает) ваши персональные данные в целях осуществления новостной рассылки по электронной почте. Правовым основанием для обработки персональных данных служит ваше согласие (ст. 6.1.a Общего регламента ЕС о защите персональных данных), которое вы можете отозвать в любое время. При этом обработка персональных данных, осуществленная до отзыва согласия, считается правомерной. Canpol может передавать ваши персональные данные третьим лицам, уполномоченным осуществлять их обработку от нашего имени. Также мы можем передавать ваши данные другим лицам в случаях, предусмотренных законом. При этом ваши данные не будут передаваться в третьи страны и в международные организации.
Как долго мы храним ваши данные?
Canpol может хранить и использовать ваши персональные данные до тех пор, пока вы не отзовете согласие. Какие у вас есть права? Вы вправе:
• осуществлять доступ к своим персональным данным и получать копию обрабатываемых данных;
• исправлять неточные данные о себе;
• требовать удаления своих данных в случаях, предусмотренных ст. 17 регламента (право на забвение);
• требовать ограничения обработки своих данных в случаях, предусмотренных ст. 18 регламента;
• возражать против обработки своих данных в случаях, предусмотренных ст. 21 регламента;
• получать свои данные в машиночитаемом формате при автоматизированной обработке (право на переносимость данных);
• в любое время отозвать согласие на обработку персональных данных.

Если вы сочтете, что ваши персональные данные обрабатываются неправомерно, вы можете подать жалобу в надзорный орган (в Польше: UODO, Stawki 2, Warszawa).

Вопросы и обращения
Если у вас возникнут вопросы о защите персональных данных и связанных с ними правах, обратитесь в наш отдел информационной безопасности: [email protected]; Canpol Sp. z o. o., Puławska 430, 02-884 Warszawa.