Żyjemy obecnie w takich czasach, gdzie związek małżeński nie jest niezbędny. Wielu z nas żyje w tak zwanych związkach nieformalnych, z różnych powodów. Czasami nie ma możliwości zawarcia związku małżeńskiego, czasami nie robimy tego, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie jest on nam potrzebny do szczęścia. Niezależnie od sytuacji, warto jednak uregulować kwestię uznania dziecka przez ojca, jeszcze przed porodem.
Uznanie dziecka poczętego dokonujemy w Urzędzie Stanu Cywilnego, obecni muszą być oboje z rodziców. Matka składa pisemne oświadczenie, iż Pan X jest ojcem dziecka, a ojciec oświadcza, iż uznaje dziecko za swoje. W rezultacie otrzymamy papierek poświadczający uznanie dziecka, który oddajemy położnej razem z całą dokumentacją przy porodzie. Uznanie dziecka nic nie kosztuje, a cała procedura trwa maksymalnie 15 minut.
Po co nam w ogóle uznanie dziecka? Otóż jeśli żyjemy w związku nieformalnym i nie przedstawimy przy porodzie dokumentu uznania dziecka, otrzyma ono nazwisko matki, a w rubryce ojciec będzie wpis nieznany. Oczywiście formalności związane z uznaniem dziecka można załatwić po narodzinach, ale wtedy jest konieczne wystawienie nowego aktu urodzenia (jeśli taki już odebraliśmy).
Ważną kwestią jest również to, iż jeśli ojciec nie uzna dziecka, w świetle prawa nie jest uznawany za jego ojca, więc chociażby nie odbierze aktu urodzenia, czy nie załatwi żadnych formalności związanych z dzieckiem. W niektórych żłobkach czy przedszkolach nie będzie mógł nawet odebrać dziecka z tej instytucji.
Niektórzy mogą stwierdzić, że jest to rzecz błaha, ale proszę mi uwierzyć, że potrafi bardzo ułatwić życie.