Gdy mama i maluszek wracają ze szpitala do domu, rodzina i przyjaciele chcą jak najszybciej ich zobaczyć. Podpowiadamy, jak sprawić by odwiedziny były dla Was przyjemnością, nie zaś męczącym obowiązkiem.
Zanim zaprosisz swoich bliskich na pierwszą wizytę po porodzie sprawdź, jakie zasady pomogą Ci zagwarantować sobie oraz dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Jeszcze przed porodem daj znać rodzinie i przyjaciołom, że dopiero po porodzie skontaktujecie się z nimi i określicie wspólnie datę odwiedzin. To pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki, kiedy rodzina i przyjaciele przyjdą bez zapowiedzi, a ty nie będziesz jeszcze gotowa na przyjmowanie gości.
Pierwsze chwile po porodzie są ciężkie i wyczerpujące dla mamy. Wymagają odpoczynku i regeneracji. Jeśli nie masz ochoty na spotkanie z bliskim w szpitalu, masz do tego prawo. Poinformuj ich, że zobaczycie się dopiero w domu.
Jeśli jednak masz ochotę na spotkanie z rodziną w szpitalu zaproś tych najbliższych, przy których będziesz się czuć komfortowo i którzy nie będą przeszkadzać innym pacjentkom towarzyszącym Ci na sali poporodowej.
Po powrocie do domu będziecie się musieli nauczyć obsługi noworodka, a to niełatwe. Czekać Was będzie karmienie, przewijanie, usypianie. Będziecie się musieli nauczyć nowego rytmu dnia. W tej sytuacji niezapowiedziane wizyty będą Was denerwować zamiast sprawiać przyjemność. Dlatego poproście bliskich i przyjaciół o zapowiadanie każdej z wizyt.
Najlepiej będzie, jak zaplanujecie wcześniej z partnerem harmonogram wizyt. Najbliższą rodzinę możecie zaprosić wcześniej. Dziadkowie będą na pewno chętni do pomocy w opiece nad dzieckiem i z przyjemnością Was odciążą.
Ustal uprzednio z gośćmi czas wizyty. Długie wizyty będą dla mamy i dziecka męczące. Noworodek nie jest gotowy na taką ilość bodźców. Dlatego umawiajcie się na godzinne lub półtoragodzinne spotkania.
Porozmawiajcie przed wizytą, jak dzielicie się obowiązkami. Jedno z Was będzie musiało zająć się noworodkiem, a drugie podaniem gościom ciasta i kawy. Jeśli będziesz chciała nakarmić malca piersią w innym pokoju, przeproś gości i poproś partnera by im towarzyszył w trakcie twojej nieobecności.
Ustal z wszystkimi odwiedzającymi, że każdy z nich musi być całkowicie zdrowy. Noworodek ma jeszcze niedojrzały układ odpornościowy i każdy kontakt z wirusem jest niewskazany.
Ogranicz kontakt maluszka z dziećmi w wieku przedszkolnym. Mogą być zarażać chorobą, której objawy pojawią się dopiero po kilku dniach.
Wszyscy, którzy mają kontakt z noworodkiem powinni umyć uprzednio ręce. Dlatego poproś o to gości już przy wejściu. Szczególnie, że większość z nich będzie miało ochotę pogłaskać malca po główce i rączce.
Zdrowie noworodka jest najważniejsze. Nie pozwól, aby ktoś palił w jego obecności i drażnił jego drogi oddechowe nikotyną. Jeśli ktoś chce zapalić, zakończ jego wizytę.
Poproś gości o wyciszenie telefonów oraz ciche rozmowy. To pozwoli noworodkowi na uniknięcie nadmiaru bodźców.
Dorośli są nosicielami bakterii i wirusów, nie ma potrzeby, żeby całowali noworodka. Nie krępuj się powiedzieć, żeby tego nie robili.