Przyszłe mamy często obawiają się czy będą potrafiły rozpoznać pierwsze objawy porodu. Podpowiadamy, po czym poznać, czy poród się rozpoczął.
Kiedy byłam we wczesnej fazie ciąży z pierwszym dzieckiem, zastanawiałam się, skąd będę wiedziała, „że to już”, że zbliża się czas porodu. Jakie są najczęstsze oznaki porodu i na co zwracać uwagę?
Pytałam znajome kobiety, które poród miały już za sobą, ale jak się okazało, każda z nich zwróciła uwagę na coś innego, coś zapadło im w pamięć bardziej, a coś innego zupełnie pomijały we wspomnieniach.
Miałam jeszcze większy mętlik w głowie i coraz bardziej się martwiłam, że nie zauważę oznak, choć jest ich tak wiele. Przy kolejnej wizycie lekarskiej postanowiłam rozwiać wątpliwości i uporządkować informacje. Mam nadzieję, że moje notatki pomogą Wam poczuć się bezpiecznie w tej nowej sytuacji, jaką jest pierwsza ciąża i poród.
Być może doświadczysz „huśtawki nastrojów”! Łatwo przeskoczysz od smutku, przygnębienia, żalu do radości i euforii. Uczucia zmieniają się, choć nie ma określonego powodu, dla którego miałoby się tak wydarzyć. Nie martw się jednak na wyrost, bo każda z nas jest inna i w odmienny sposób przygotowuje się do porodu. Ja przechodziłam prawdziwą „huśtawkę”, ale jedna z moich koleżanek, szczęśliwa mama czworga dzieci, w ogóle tego nie doświadczyła.
Jeśli masz wagę w domu i regularnie się ważysz, możesz zauważyć, że nie przybierasz na wadze, a wręcz chudniesz w ostatnim miesiącu ciąży. Waga może spaść nawet około 1,5 kg. Rzadko zdarza się, żeby kobieta w tym czasie przybrała na wadze, ale jest to możliwe. Nawet jeśli tak się dzieje, jest to niewielki przyrost wagi.
3-4 tygodnie przed porodem możesz zauważyć, że parcie na pęcherz jest dużo silniejsze niż zazwyczaj i w związku z tym częściej musisz korzystać z toalety. Zdarza się, że problemy z pęcherzem pojawiają się dopiero kilka godzin przed porodem, dlatego warto obserwować swoje ciało.
Mmożesz odczuwać skurcze, które łatwo pomylić z bólami tuż przed porodem. Takie skurcze nazwane zostały „przepowiadającymi”. Jedne kobiety odczuwają je intensywnie, inne tylko jako delikatny ból, a niektóre w ogóle. Jeśli je odczuwasz, zauważysz są krótkie i o niskim natężeniu, ale czasami mogą być też mocniejsze. Czasem przechodzą w skurcze porodowe Im bliżej porodu, tym intensywniej i częściej będziesz je odczuwać.
Dwa najczęstsze objawy kilka dni przed porodem to:
Szyjka macicy skraca się, co może, (ale nie musi powodować) odejście czopa śluzowego. Co to jest? Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy podczas ciąży oraz ma chronić Twoje maleństwo przed infekcjami. W momencie wydalenia go, możesz zauważyć na swojej bieliźnie śluz (śliską, elastyczną wydzielinę) o galaretowatej konsystencji, o kolorze lekko różowym (lub przezroczystą). Ilość śluzu u jednych kobiet bywa duża, a u innych mała lub wręcz niezauważalna.
Chcesz wiedzieć więcej o czopie śluzowym, przeczytaj nasz artykuł: "Czop śluzowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć"
Możesz odczuwać ból w okolicach pleców, ud, pachwin. Ból ten można opisać jako „tępy” i przypomina początek miesiączki. To naturalne objawy porodu kilka dni przed zbliżającymi się narodzinami dziecka. Wraz ze zbliżaniem się porodu dochodzi dodatkowo nacisk na miednicę i odbyt, stały ból coraz bardziej jest odczuwalny w dolnej części kręgosłupa oraz nadal w okolicach pachwin i ud. Musisz jednak wiedzieć, że ból może wystąpić, ale nie musi. Jest to kwestia indywidualna.
Częste objawy dzień przed porodem to „Wilczy głód” lub przeciwnie - jego totalny brak apetytu. Jest to wynik skurczy jelit. Twój organizm oczyszcza się, dlatego możesz częściej chodzić do toalety. Stolce są w tym okresie „luźniejsze”.
Tuż przed porodem maluch ułożony jest już główką w kanale rodnym. Ma przez to mniej miejsca na ruch i dlatego jego ruchy są mniej intensywne. W razie wątpliwości najlepiej jednak zgłosić się na Izbę Przyjęć.
Z pewnością je rozpoznasz, ponieważ skurcze porodowe są znacznie intensywniejsze od skurczy przepowiadających. Występują regularnie, oddzielają je przerwy, które stają się coraz krótsze.
Wody płodowe wcale nie muszą odejść tak gwałtownie, jak w komedii romantycznej, którą ostatnio oglądałaś. Mogą wyciekać w sposób powolny (białawe lub przezroczyste, czasem o zielonym zabarwieniu). Ten objaw jest najważniejszy! Zawsze po odpłynięciu wód należy udać się do szpitala, nie czekając na wystąpienie czynności skurczowej.
Mam nadzieję, że teraz bardziej świadomie będziesz umiała odczytać sygnały, jakie daje Ci ciało. Pamiętaj jednak, że są to tylko wskazówki, które uzupełniają wiedzę, jaką możesz wynieść z kolejnych wizyt lekarskich. Zawsze stosuj się do zaleceń swojego lekarza lub położnej. Szczególnie dokładnie obserwuj i konsultuj z personelem medycznym ruchy płodu, bo to bardzo istotna wskazówka świadcząca o dobrym stanie Twojego dziecka. Świadomie przeżywaj ten czas, niewiedza może wywołać u Ciebie zaniepokojenie i niepotrzebny w tym okresie stres.