Blizna po cesarskim cięciu nie musi szpecić, trzeba jednak o nią odpowiednio zadbać. Podpowiadamy, jak ją pielęgnować oraz jakie preparaty warto stosować, aby rana po cesarce szybko się zagoiła i była jak najmniej widoczna.
Występują dwa rodzaje nacięcia brzucha: poprzeczne i podłużne. Obecnie najczęściej brzuch przecina się poziomo na granicy owłosienia łonowego, na wysokość mniej więcej dwóch palców ponad spojeniem łonowym. Cięcie ma około 10-15 centymetrów długości i 2-3 milimetrów szerokości. Oczywiście jego rozmiar jest uzależniony od wielkości dziecka, jego ułożenia, a także od wagi samej matki.
Po zagojeniu, blizna w tym miejscu jest praktycznie niewidoczna. Nawet strój bikini jej nie odsłoni. Niestety przy tego rodzaju nacięciu rany dłużej się goją, a do tego, u niektórych kobiet, może pojawić się utrata rozciągliwości.
W przypadku cięcia pionowego nacięcie robi się od pępka do okolic łona. To gwarantuje łatwiejszy i szybszy dostęp do dziecka. Trzeba pamiętać, że cięcie podłużne wykonuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy np. przyszła mama przeszła rozległą operację jamy brzusznej, miała już wcześniej wykonane cięcie w podobny sposób lub konieczna jest natychmiastowa interwencja.
Na początku skóra wokół rany będzie zaczerwieniona. Z czasem zacznie blednąć. Po kilku miesiącach od cięcia stanie się praktycznie niewidoczna i w dole brzucha pozostanie jedynie cielista linia.
W trakcie gojenia możesz odczuwać swędzenie, lekkie drętwienie, a nawet brak czucia. Nie martw się, to całkiem normalne. Jest to spowodowane przerwaniem nerwów przy rozcinaniu powłok brzusznych podczas cięcia cesarskiego. Ból po zabiegu mija zwykle po 4-6 sześciu tygodniach. Po kilku miesiącach, gdy nerwy połączą się na nowo, przykre dolegliwości powinny zaniknąć.
Gdy rana się zagoi, musisz pamiętać o jej odpowiednim nawilżaniu i delikatnym masażu. Dzięki takim zabiegom uelastycznisz skórę, a dodatkowo miejsce po cięciu będzie się szybciej regenerować.
Zanim skóra po cesarskim cięciu zagoi się i powstanie blizna, musi minąć kilka tygodni. W tym czasie powinnaś odpowiednio zadbać o okolice rany. Poznaj kilka najważniejszych zasad:
1.W pierwszej dobie po zabiegu ranę osłania opatrunek, który pomaga jej się zasklepić. Musisz uważać, by go nie zmoczyć podczas mycia. Niektóre opatrunki można polać wodą bez konieczności wymiany, jeżeli przesiąkł należy go wymienić.
2.Po zdjęciu opatrunku, który osłania szew, musisz dbać, by rana i jej okolice były czyste. Myj cięcie, tak samo jak całe ciało. Używaj do tego mydła lub delikatnego żelu do higieny intymnej. Po umyciu dokładnie osusz ranę jednorazowym ręcznikiem i oczyść preparatem odkażającym.
3. Pamiętaj o wietrzeniu rany, dzięki temu szybciej się zagoi. Doskonale sprawdzą się zwiewne sukienki i tuniki. Zrezygnuj ze spodni typu biodrówki, które będą uciskać na ranę.
4. Zrezygnuj z wysokich majtek, ponieważ gumka może uciskać szew. Noś lekką i wygodną bieliznę z bawełny. Na czas połogu świetnie sprawdzą się majtki pod brzuch Canpol babies.
5.Nie zapomnij o higienie. Po każdej wizycie w toalecie myj dokładnie ręce, ponieważ w odchodach poporodowych mnożą się bakterie, które przeniesione na ranę mogą wywołać zakażenie.
6. Przez trzy miesiące po operacji staraj się nie dźwigać, aby w miejscu cięcia nie powstały krwiaki.
Aby wspomóc proces gojenia, warto zaopatrzyć się w preparat wspomagający leczenie blizn. Na polskim ryku dostępnych jest ich bardzo wiele. Dzielimy je ze względu na zawarte w nich składniki aktywne. Poznaj te najbardziej popularne:
Silikon jest skuteczny w leczeniu blizn i zapobieganiu bliznowcom. Po nałożeniu na skórę tworzy na powierzchni skóry ochrony film, który zabezpiecza ją przed utratą wody w wyniku jej odparowywania. Sprzyja to uwodnieniu tkanek, co ma znaczący wpływ na prawidłowe gojenie się rany po cięciu. Blizna będzie miększa, elastyczna i będzie mniej swędzieć.
Preparat z silikonem możesz zacząć stosować dopiero wtedy, gdy powierzchnia rany pokryje się komórkami naskórka, czyli mniej więcej po 8-10 dniach od operacji.
Wyciąg z cebuli hamuje wzrost fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej, dzięki czemu przeciwdziała tworzeniu się bliznowców. Oprócz tego ma działanie bakteriobójcze i stymuluje prawidłowe gojenie się rany.
Leczenie należy rozpoczynać możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Pamiętaj, by stosowanie preparatu zacząć po całkowitym wyleczeniu rany.
Masa perłowa korzystnie wpływa na metabolizm komórek skóry, przez co przyspiesza ich odnowę. Zawarte w niej aminokwasy i mikroelementy działają wzmacniająco na skórę. Dodatkowo regulują metabolizm komórek i przyczyniają się do odnowienia skóry. Kremy z masą perłową polecane są również ze względu na działanie wybielające i lekko złuszczające.
Pamiętaj, że można stosować wyłącznie na miejsca całkowicie wygojone.
Kwas hialuronowy jest niezbędny do prawidłowego procesu regeneracji skóry. Substancja ta występuje naturalnie w naszym organizmie. Duża jej zawartość w skórze, sprawia, że rany lepiej się goją bez efektu bliznowacenia.
U niektórych kobiet w miejscu cięcia może dojść do przerostu tkanki. Zgrubienie takie nazywamy bliznowcem. Choć nie jest on niebezpieczny, wygląda nieestetycznie. Aby zminimalizować ryzyko powstania brzydkiej blizny, gdy rana już się zagoi, polecam smarować ją rano i wieczorem maścią cebulową lub z masy perłowej. Jeśli przerost jest duży, warto skonsultować się z chirurgiem, który zdecyduje czy bliznowiec należy usunąć czy spróbować spłycić go za pomocą specjalnego preparatu.
Zgłoś się jak najszybciej do lekarza, jeśli pojawi się mocne zaczerwienienie lub obrzęk, rana będzie bolesna i gorąco, a temperatura ciała wzrośnie. Gdy zauważysz, że z rany sączy się ropa, koniecznie powiadom o tym lekarza. Być może doszło do zakażenia i niezbędne będzie podanie antybiotyku.
Może się zdarzyć, że przy ranie utworzy się krwiak. W zależności od jego wielkości lekarz podejmie decyzję czy warto się nim martwić.