Wiele przyszłych mam zastanawia się jak będzie wyglądał poród i czy nie pomylą skurczy przepowiadających z rozpoczynającym się porodem. Im bliżej terminu rozwiązania tym większy strach, że nie rozpoznamy zwiastunów porodu. Aby się nie pomylić przedstawię najczęściej spotykane objawy:
Bardzo często tuż przed porodem przyszłej mamie dokucza biegunka lub wymioty. Organizm w ten sposób oczyszcza się przed zbliżającym się porodem.
Obecność włosowatych naczynek krwionośnych w śluzie często sygnalizuje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Śluz tuż przed porodem może stać się różowy lub krwisto czerwony. Najczęściej sugeruje, że poród rozpocznie się w ciągu 24 godziny po zaobserwowaniu tego objawu.
Odejście wód płodowych może przypominać mimowolne oddanie moczu, a ich ilość jest indywidualna dla każdej kobiety. Jest to jednoznaczny sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala, gdyż rozpoczyna się akcja porodowa. Tym bardziej trzeba jechać do placówki szpitalnej, gdy wody są zielone, ponieważ to znak, że dziecko oddało już smółkę. Jest to spowodowane chwilowym lub dłuższym niedotlenieniem dziecka.
Na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę, przezroczystą lub lekko różową. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy się rozwiera. Musisz jednak pamiętać, że nie każdej mamie przed porodem odpada czop.
Im bliżej porodu, tym skurcze stają się bardziej odczuwalne, częstsze i trudno je odróżnić od skurczów porodowych. Jeśli oprócz rytmicznych, coraz częstszych skurczów czujesz ból brzucha lub w okolicy krzyża, to najprawdopodobniej rozpoczął się poród.
Pojawia się na trzy/cztery tygodnie przed porodem. Nie jest to jednak regułą. Czasami bowiem brzuszek obniża się na kilka dni przed porodu, a niekiedy dopiero w jego trakcie. Polega to na tym, że główka maleństwa powoli schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”. Będzie Ci wtedy dużo łatwiej ci oddychać...
To są tylko niektóre objawy, choć te najważniejsze.
O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała (może ona spaść od 0,5 do 1 kg) i brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch (tak jak przed miesiączką), pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud – główka dziecka wstawiona już do kanału rodnego uciska bowiem nerwy.