Wyznaczony termin porodu minął a Twojemu dziecku nadal nie spieszy się na świat? Sprawdź jak naturalnymi metodami przyspieszyć poród oraz co Cię czeka, gdy jesteś już po terminie.
Większość kobiet rodzi między 37. a 42. tygodniem ciąży. Poród określa się wtedy „o czasie”. Po 42. tygodniu to porody przenoszone. Urodzenie malucha po terminie niesie za sobą ryzyko niedotlenienia dziecka oraz wykonania cesarskiego cięcia. Z tego tez powodu warto ułatwić maleństwu przyjście na świat bezpiecznymi metodami.
Aby przyspieszyć termin porodu zastosuj domowe, naturalne sposoby:
Masowanie sutków prowadzi do wydzielania oksytocyny, która powoduje skurcze macicy. Obejmij brodawkę sutkową między kciukiem i palcem wskazującym, roluj ją przez 20 minut: masując przez 2-3 minuty, z przerwami 2-3 minutowymi.
Liście malin wywołują skurcze. Kupisz je w większości aptek i sklepów zielarskich. Zalej je wrzątkiem i pij jedną szklankę naparu dziennie.
Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które powodują skracanie, zmiękczanie i rozkurczanie szyjki macicy. Podczas orgazmu u kobiety wytwarza się oksytocyna wywołująca czynność skurczową macicy. Z tego też powodu lekarze nie zalecają stosunków płciowych parom w ciążach zagrożonych porodem przedwczesnym. Po 37. tygodniu możecie potraktować seks, jako świetną metodę na zachęcenie malca do przyjścia na świat.
Wybierz się na długi spacer, a zamiast korzystać z windy możesz wchodzić po schodach. Doskonałym sposobem na wywołanie porodu jest również taniec.
Szałwia pobudza czynność skurczową macicy, dlatego warto ją dodać do ciepłej kąpieli kilka kropel olejku szałwiowego. Pamiętaj, by woda nie była za gorąca.
Gdy minie termin porodu (po 40. tygodniu ciąży) powinnaś być pod stałą opieką lekarską. Sprawdź, co Cię na tym etapie ciąży czeka:
Gdy minął 40. tydzień ciąży, zgłoś się do lekarza prowadzącego lub przyszpitalnej przychodni. Lekarz wykona badanie KTG oceniające pracę serca płodu oraz czynność skurczową macicy. Przeprowadzi również badanie USG sprawdzające masę płodu, ilość płynu owodniowego oraz stan łożyska. Poprosi Cię o zgłaszanie się na kontrolę codziennie lub co kilka dni.
Będziesz poproszona o liczenie ruchów płodu 2-3 razy dziennie. Powinno być ich 10 w ciągu godziny. Aby to zrobić ułóż się wygodnie na łóżku na lewym boku. Wyniki zapisuj na kartce. Jeśli nie będziesz wyczuwać ruchów dziecka pobudź jego aktywność jedząc coś słodkiego.
Jeśli jesteś po terminie 7-12 dni możesz zostać poproszona przez lekarza o pozostanie w szpitalu w celu wywołania porodu.
Wywoływanie porodu bez wyraźnej przyczyny jest niewskazane, bowiem indukcja porodu kończy się zazwyczaj cesarskim cięciem. Może też wystąpić konieczność porodu zabiegowego przy użyciu kleszczy lub vacuum.
Sposób wywołania porodu zależy od gotowości szyjki macicy i samej macicy do porodu. Aby wywołać poród zakłada się cewnik Foley’a do kanału szyjki lub podaje się prostaglandyny, co powoduje jej skrócenie i zmiękczenie. Jeżeli szyjka jest przygotowana do porodu stosuje się kroplówkę naskurczową w postaci oksytocyny. Zdarza się, że lekarz decyduje o przebiciu pęcherza płodowego.