Nacięcie krocza podczas porodu budzi skojarzenia z bólem, ingerencją chirurgiczną i trudnym procesem gojenia. Niegdyś wykonywane było rutynowo, obecnie – gdy istnieją wskazania medyczne do jego wykonania. Czy da się go uniknąć? Podpowiadamy.
Nacięcie krocza podczas porodu polega na dokonaniu nacięcia na napiętej skórze, u szczytu skurczu. Wykonuje się je w trakcie końcowej fazy parcia, gdy dziecko napiera główką na skórę krocza matki. Nacięcie może być wykonane wzdłuż, w stronę odbytu lub pod kątem 45 stopni. Wykonywane jest nożyczkami, a następnie, po urodzeniu dziecka zszywane w znieczuleniu miejscowym.
Rana podczas połogu wymaga szczególnej higieny, końcówki szwów same wypadają, a od wewnątrz rozpuszczają się. Kobieta może odczuwać ból podczas siadania, gdy rana jest świeża. Wskazane jest stosowanie poduszki poporodowej w kształcie okręgu, przypominającej koło ratunkowe, która zmniejsza dyskomfort związany z siadaniem. Ważne jest, aby po nacięciu krocza po porodzie używać przewiewnej bielizny, luźnych ubrań i pamiętać o dbaniu o higienę. Wietrzenie rany i krocza jest kluczowe, dla prawidłowego gojenia się.
Istnieje szereg wskazań medycznych, do wykonania nacięcia krocza. Jednym z nich jest wielkość dziecka. Gdy dziecko jest za duże, istnieje ryzyko samoistnego, niekontrolowanego pęknięcia krocza i uszkodzenia mięśni dna miednicy. Zaniechanie wykonania nacięcia krocza, gdy wymaga tego dynamika porodu i wielkość dziecka, w przyszłości może skutkować powikłaniami w postaci pogorszenia życia seksualnego, nietrzymania moczu i wypadania narządu rodnego. Nacięcie krocza jest zatem zabiegiem ratującym przyszły komfort życia matki. Gdy dziecko jest wcześniakiem, jest małe, a kanał rodny stanowi przeszkodę i grozi nabyciem urazów przez dziecko, nacięcie krocza jest wskazane. Ułożenie odgięciowe dziecka czy poród zabiegowy z użyciem próżnociągu, kleszczy są także wskazaniem do nacięcia krocza. Niekiedy stan samego krocza, wymaga jego nacięcia w celu uniknięcia komplikacji związanych z niekontrolowanym pęknięciem. Należy do nich mała elastyczność tkanki lub niedokrwienie, wynikające na przykład z długiego porodu a także infekcje intymne osłabiające tkanki, zmniejszające jej elastyczność.
Nacięcia krocza można uniknąć, zwiększając jego elastyczność poprzez masowanie i ćwiczenia Kegla. O ile nie występują przeciwwskazania medyczne, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, można w trakcie ciąży regularnie masować krocze w celu wzmocnienia jego elastyczności. Często w szkołach rodzenia przeznaczone są oddzielne zajęcia, na których pokazane jest, jak taki masaż należy wykonywać samodzielnie.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy są ważne dla kobiet w ogóle, nie tylko dla kobiet w ciąży, i po porodzie. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, wypadaniu narządów rodnych i zwiększają satysfakcję z życia seksualnego. Ponadto są bardzo proste do wykonania. Jeśli nie wiesz, które są to mięśnie, spróbuj w toalecie, podczas oddawania moczu wstrzymać w skurczu na kilka sekund jego strumień. To będą właśnie te mięśnie. Nie należy natomiast regularnie ćwiczyć mięśni podczas oddawania moczu, powyższa rada ma na celu zorientowanie się o które mięśnie chodzi. ćwiczyć można prawie w każdych warunkach, wykonując krótkie serie ćwiczeń, zaciskając i wstrzymując mięśnie na kilka sekund.
Aktywność sportowa, dobra kondycja fizyczna, oddychanie przeponą niezwykle pomagają w trakcie porodu. Ćwiczenia wspierające rozciąganie tkanki i mięśni krocza, o ile nie są przeciwwskazaniem, warto wykonywać regularnie. Przyjmowanie pozycji wertykalnej w trakcie porodu, w kucki, nie tylko pomaga dziecku dzięki sile grawitacji wydostać się na świat, ale umożliwia stopniowe obciążanie krocza i uniknięcie niekontrolowanego pęknięcia. Jednak pozycja wertykalna wymaga większego wysiłku i dobrej kondycji u rodzącej, zatem aby uniknąć pęknięcia krocza czy też jego nacięcia, warto zadbać o aktywność fizyczną wcześniej. Poród w wannie, dzięki kojącym właściwościom wody, nie tylko łagodzi trudy porodu, ale pomaga także rozluźnić mięśnie i tkanki, co sprawia, że zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza oraz konieczności nacięcia.
Nacięcie krocza jest zabiegiem, które wykonuje się z konkretnych przesłanek medycznych, natomiast samo w sobie nie jest niczym złym – rozległością odpowiada pęknięciu krocza II stopnia. Rana po nacięciu wymaga szczególnej higieny i pielęgnacji, stanowi dyskomfort, czasem ból i może przeszkadzać kobiecie w opiece nad małym dzieckiem. Są jednak sytuacje, w których nacięcie krocza, jest lepszym wyborem, niż pozwolenie na jego niekontrolowane pęknięcie i konsekwencje z tym związane a także gdy wymaga tego zdrowie i życie dziecka.