Wiele mówi się o odczuciach i uczuciach przyszłej mamy podczas porodu, jednak niewiele mówi się o tym, co tak naprawdę czuje dziecko podczas najważniejszego momentu w jego życiu – narodzin.
Dziecko odczuwa poród tak samo intensywnie (jeżeli nie bardziej) niż matka. Droga jaką pokonuje maluch jest niezwykle długa i trudna. Wszystko zaczyna się od macicy, a raczej jej skurczów – dotąd jedyne mu znane i przyjazne środowisko poprzez skurcze ogranicza mu dostęp tlenu i wpycha w wąski, usłany kostnymi wybojami kanał rodny. To początek, a do końca akcji porodowej może minąć jeszcze sporo długich i męczących godzin.
Zwykle pierwsza wyłania się główka – jest to szok dla dziecka – nagle musi opuścić ciepłą i bezpieczną macicę, by przywitały go zimno, oślepiające światło i hałas..
W trakcie porodu dziecko odczuwa ściskanie całego ciała poprzez skurcze, ograniczenie tlenu, zmęczenie, przejście przez ciasny kanał rodny, strach i szok spowodowane nowym środowiskiem.
• ciepłe pomieszczenie
• poród w wodzie
• przygaszone światło
• cisza i rozmowy szeptem
• położenie dziecka na brzuchu mamy – zapobiega to wychłodzeniu, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa (słyszy bicie serca mamy, tak dobrze mu znane z życia płodowego).
Poród to ważne wydarzenie i dla dziecka i dla jego mamy, dlatego musimy pamiętać o równym wysiłku ich obojga.