Dla większości kobiet hemoroidy to wciąż wstydliwy problem. Żylaki odbytu, bo o nich właśnie mowa, to częsta dolegliwość w ciąży oraz po porodzie. Bolą, czasem krwawią i skutecznie utrudniają życie. Podpowiadamy, w jaki sposób zapobiegać powstawaniu hemoroidów oraz jak je leczyć.
Hemoroidy powstają na skutek zbyt dużego ciśnienia krwi w żyłach na odcinku końcowym jelita grubego. Wpływ na powstawanie żylaków odbytu ma m.in. siedzący tryb życia i brak ruchu. Podczas siedzenia jelita są mocno obciążone, a naczynia krwionośne za bardzo uciskane. Do tego dochodzą często złe nawyki żywieniowe: jedzenie ciężkostrawnych potraw, brak w codziennej diecie produktów bogatych w błonnik, a także mała ilość spożywanych płynów.
Hemoroidy mają skłonność do powiększania się i nawrotów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka zarówno podczas leczenia, jak i po jego zakończeniu. Aby do nich nie dopuścić, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Sprawdzą się one również w przypadku, gdy nie uda Ci się ustrzec przed hemoroidami.
Podczas leczenia należy bezwzględnie trzymać się wyżej wymienionych zasad, które oprócz zapobiegania, wspomagają również proces leczenia widocznych już żylaków odbytu zarówno w ciąży, jak i po porodzie.
Jeśli żylaki zaczynają wystawać na zewnątrz, można je zmniejszyć poprzez delikatne odprowadzenie guzka do odbytnicy. Najlepiej zrobić to w pozycji leżącej np. w wannie podczas kąpieli. Podczas zabiegu należy zachować szczególną higienę, aby nie doprowadzić do wewnętrznego zapalenia hemoroidów.
Jeśli po kilku tygodniach kuracji domowymi sposobami guzki nie ustępują, należy udać się do specjalisty – proktologa, który oceni stopień zaawansowania choroby i podejmie decyzję o dalszym sposobie leczenia. Wszystkie takie zabiegi mogą być jednak przeprowadzone dopiero kilka miesięcy po porodzie.