O porodach rodzinnych wiadomo bardzo dużo. Jednak nie tylko mąż, mama czy siostra mogą nam towarzyszyć podczas porodu. Może to być też osoba o tajemniczo brzmiącej nazwie “doula”...
Doula z języka greckiego oznacza służącą. Jest to osoba, która towarzyszy kobiecie podczas całego porodu. Doula jest profesjonalnie przygotowana do tego, by wspierać kobietę przy porodzie. Powinna posiadać wiedzę na temat tego jak poród przebiega, w jakich etapach, jak działa mechanizm bólu porodowego. Powinna znać techniki zmniejszania bólu porodowego takie jak masaż, zmiana pozycji, odpowiednie oddychanie. Co ważne i dość oczywiste, musi mieć bardzo dobrą i bliską relację z osobą rodzącą, wzbudzać u niej zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Musi być osobą empatyczną i umiejącą panować nad sobą. Istnieją specjalne kursy dla osób, które chcą wspierać rodzące mamy w charakterze douli. W Polsce zjawisko obecności douli przy porodzie dopiero raczkuje, jednak w niektórych zachodnich krajach taka forma wsparcia przy porodzie jest już obecna od wielu lat.
Korzyści z obecności douli przy porodzie są liczne. Co ważne, nie są to jedynie jakieś wolne wnioski wyciągnięte z obserwacji porodów, którym towarzyszyła doula, ale konkretna lista korzyści poparta licznymi badaniami:
Obecność douli znacznie skraca czas porodu, niektórzy badacze twierdzą, że nawet o połowę!
Rzadziej potrzebna jest interwencja lekarska w postaci nacięcia krocza, cesarskiego cięcia, podawania oksytocyny, stosowania kleszczy czy próżnociągu.
Rodząca kobieta lepiej radzi sobie z bólem przy porodzie. Rzadziej zachodzi potrzeba stosowania znieczulenia.
Rzadziej występują problemy z karmieniem piersią po porodzie, doula czuwa nad tym cały czas,pomaga w przystawieniu noworodka do piersi.
Osoba bliska obecna przy porodzie (mąż, mama, itd.) są też wspierane przez doulę, dzięki czemu lepiej wiedzą jak pomóc rodzącej kobiecie
Fakt, że porody, przy których obecna jest doula są łatwiejsze i szybsze może być spowodowany kilkoma czynnikami. Po pierwsze jej obecność prawdopodobnie powoduje zmniejszenie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny, a więc hormonów stresu. Te hormony spowalniają akcję porodową i potęgują ból porodowy, więc im mniej tych hormonów, tym lepiej dla rodzącej. Po drugie kobieta czuje się pewniej i bezpieczniej mając przy sobie non stop osobę kompetentną, wiedzącą na czym dokładnie polega poród i znającą techniki łagodzenia bólu porodowego. Wiemy też, że mamy przy sobie kogoś kto nie straci głowy i nie wpadnie w panikę, ale będzie cały czas opanowany i wspierający.
Niektórzy powiedzą – po co nam doula, przecież położna ma obowiązek opieki nad rodzącą podczas porodu. Jednak rola douli jest zupełnie inna. Położna ma wykształcenie medyczne i wykonuje przy rodzącej różne medyczne czynności. Położna ma pod opieką zwykle więcej niż jedną rodzącą i póki poród nie jest już w fazie końcowej, zagląda do rodzącej tylko od czasu do czasu.
Doula natomiast jest obecna na sali cały czas, cały czas wspiera, pomaga, masuje, rozmawia, uspokaja, przypomina jak prawidłowo oddychać. Jest non stop przy rodzącej kobiecie.
Pamiętajmy, że doula nie pełni roli zastępczej za osobę bliską (męża, mamy czy siostry). Jest dodatkową osobą przy porodzie. Pytanie jak na jej obecność zareaguje personel porodowy w konkretnym szpitalu. Przyszłe mamy chcące skorzystać z pomocy douli powinny zapewne dowiedzieć się w szpitalu, w którym planują rodzić, czy istnieje możliwość tego, aby przy porodzie towarzyszyła jej więcej niż jedna osoba.