Rozstępy i utrata jędrności skóry na brzuchu to najczęstsze problemy mam po ciąży. Dowiedz się, co należy robić, aby brzuch wrócił jak najszybciej do formy po porodzie.
Tuż po porodzie skóra na brzuchu nie wygląda najlepiej. Jak zobaczyłam się pierwszy raz w lustrze miałam wrażenie, że jest jej znacznie więcej niż powinno. Wszystko dlatego, że przez całą ciążę skóra na brzuchu bardzo mocno się rozciąga, aż do granic możliwości, jednak kurczy się znacznie wolniej niż macica. Aby brzuch wrócił do swojego starego wyglądu musi to niestety trochę potrwać. Warto wtedy zadbać odpowiednio o skórę:
Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, ćwiczenia możesz zacząć nie wcześniej niż 8-10 tygodni po porodzie. Niezbędna będzie konsultacja z ginekologiem, ponieważ musisz mieć pewność, że rana po cesarce jest już zagojona, szczególnie w jej głębokich warstwach.
W przypadku porodu drogami natury, ćwiczenia mięśni brzucha najlepiej rozpocząć, gdy zakończy się okres połogu czyli po mniej więcej 6-8 tygodniach. Decyzję o powrocie do aktywności fizycznej także najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który oceni czy Twój organizm jest na to gotowy.
Nieodpowiednie ćwiczenia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego trenując zachowaj rozwagę. Nie powinnaś na początku unosić nóg w leżeniu, robić rolowania oraz wysokich skłonów, a także ćwiczeń powodujących skręt tułowia. Poruszając się w ten sposób możesz jedynie osłabić mięśnie brzucha, czego konsekwencją może być zmniejszenie sztywności stawów biodrowo-krzyżowych, co z czasem może prowadzić do przykrych bóli w okolicach biodrowo-lędźwiowych. W niektórych przypadkach nieodpowiednie ćwiczenia mogą spowodować nawet rozstęp mięśni brzucha, co może doprowadzić do przepukliny.
Podczas połogu nie musisz rezygnować całkowicie z ruchu. Możesz wykonywać lekkie ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie brzucha:
Ułóż się na plecach z nogami ugiętymi pod kątem prostym, tak by Twoje stopy były oparte o podłogę. Wraz z wdechem napinaj brzuch w środku, jakbyś chciała wszystko wciągnąć do środka. Wydychając powietrze rozluźnij się. Ćwiczenie powtórz dziesięciokrotnie.
Pamiętaj! Jeśli ćwiczenia sprawiają Ci ból koniecznie zrób sobie przerwę. Może Twój organizm będzie potrzebował więcej czasu, by się zregenerować.
Ułóż się na plecach na podłodze i unieś wyprostowane nogi w taki sposób, by utworzyły z tułowiem kąt 45 stopni. Następnie opuść nogi, ale bez dotykania nimi o podłogę. Ćwiczenie powtórz 10-15 razy.
Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami, z rękoma ułożonymi prosto za głowę, podciągnij kolana do klatki piersiowej, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie również należy powtórzyć 10-15 razy. Najlepiej chwycić się jakiegoś stabilnego przedmiotu - ja trzymałam się nogi od kanapy :-)
Klasyczne brzuszki to właściwie podstawa każdego treningu. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach, a ręce ułóż przy uszach. Potem unoś tułów, ale niezbyt wysoko, pamiętając, by za każdym razem spinać brzuch.