Bezdech to stan kiedy zanika przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Może to doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia. Przyczyny bezdechu mogą być różne. Często zdarza się on u wcześniaków z uwagi na niedojrzałość układu oddechowego. U niemowląt może wystąpić przy infekcjach dróg oddechowych, które powodują niedrożność tego układu. Bezdechem jest też „zaniesienie się” dziecka przy intensywnym płaczu lub poddanych działaniu nagłych bodźców, np. głośne szczekanie psa, kiedy dziecko się wystraszy.
Jeśli bezdech trwa poniżej 15 sekund, zdarza się sporadycznie i nie wywołuje sinienia twarzy ani utraty przytomności, to nie jest to powód do niepokoju. Jednak warto wspomnieć o tym na wizycie u pediatry.
Przede wszystkim rodzic czy opiekun musi zachować spokój. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy drogi oddechowe są drożne, czy nie doszło do zadławienia. Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca rozpatruje się pierwszą pomoc w dwóch przypadkach:
Na szczęście sytuacje, w których konieczna jest resuscytacja są bardzo rzadkie. Najczęściej wystarczy, aby rodzic zrobił cokolwiek, by przywrócić oddech. Najważniejsze to nie panikować!