Stolik edukacyjny jaki wybrać?
Kiedy zaczynamy rozglądać się za wyborem stolika edukacyjnego/ interaktywnego pojawia się wiele ogłoszeń z których trudno wybrać ten odpowiedni dla naszego dziecka.
Niedawno jako mama stałam przed takim wyborem dla mojej córki. Poniżej zamieszczam moje doświadczenia z przeglądu różnych ofert.
Jakie są rodzaje stolików?
- Drewniane- to stoliki cięższe; zawierają drewniane koraliki, drewniane klocki, które pełnią funkcję sortera, drewniane zębatki.
- Plastikowe- są bogatsze w wersję kolorystyczną i w zabawki na nich umieszczone. Zawierają elementy bogate w dźwięki, odgłosy zwierząt, melodyjki.
- Tematyczne- np. muzyczne, farma. Zawierają dźwięki instrumentów czy dogłosy zwierząt. Dzięki temu dziecko rozwija swoje umiejętności w konkretnym kierunku.
- Dwujęzyczne- np. polsko-angielskie- dzięki nim dziecku poznaje już pierwsze słówka w języku angielskim i zapoznaje się z językiem polskim
Co to są stoliki 2 w 1?
Stolik można użyć zarówno jako sam panel ( bez nóżek) w łóżeczku lub na macie. Dziecko może się nim bawić leząc na brzuszku czy siedząc.
Kiedy dziecko potrafi już chodzić czy stabilnie stać można założyć nóżki do stolika i wówczas używać jako stolik edukacyjny.
Co to są stoliki 3 w 1?
Najczęściej posiadają funkcję stolika- pchacza i chodzika.Wraz z kolejnymi etapami rozwoju dziecka można jego elementy przekładać. Z przodu znajduje się zazwyczaj tablica- panel z zabawkami- np. kolorowe książeczki, zębatki, obrotowe elementy. Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki pchacz może pomóc w utrzymaniu stabilności. Warto zwrócić uwagi na to, czy posiada antypoślizgowe kółka i uchwyt i z jaką szybkością kręcą się kółka, tak aby dziecko prowadząc go się nie przewróciło. Niektóre stoliki mają możliwość obrotowego siedziska. Dziecko wówczas umieszczane jest w środku stolika, a dookoła niego jest stolik z którego może dziecko korzystać. Na dole zaś jest znajduje się platforma – w której znajduje się np. pianino. Dziecko dotykając stópkami gra na nim.
Jakie są zalety stolika edukacyjnego?
- Rozwijają małą motorykę poprzez sortery, przeplatanki, przebijanki.
- Wzmacniają manualność dziecka poprzez klocki, koraliki, które dziecko może chwytać, które może obracać, wciskać, wyjmować.
- W zależności od wybranego modelu uczy nowych dźwięków, odgłosów zwierząt, natur, literek, piosenek.
- Uczy zależności przyczynowo- skutkowej
- Zaznajamia z różnymi fakturami i materiałami- np. drewniane, delikatne, plastikowe, wypukłe, wklęsłe.
- Pobudza zmysły poprzez efekty dźwiękowe, świetlne
Na co zwrócić uwagę przy zakupie stolika?
- Przede wszystkim na bezpieczeństwo. Warto sprawdzić czy stolik ma testy, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie przez dziecko.
- Na dopasowanie stoliczka do wieku dziecka i wzrostu dziecka. Stolik nie może być za duży, aby dziecko do niego mogło sięgnąć i bawić się wszystkimi jego elementami. Powinno być stabilne by dziecko używając go nie przewróciło się.
- Czy nie posiada elementów wystających, zbyt małych, niebezpiecznych.
- Indywidualne preferencje naszego malucha, a więc uwzględnić to dziecko lubi np. zwierzątka, piosenki, efekty dźwiękowe, świetlne, kolorystykę. Ale również elementy manualne- klocki, książeczki, pokrętła, pianinko, tablice, przyciski, przeplatanki, sortery.
- Wielkość stolika- warto wyznaczyć dla niego miejsce, tak aby się zmieścił w wolnej przestrzeni pokoju.
Jakie macie doświadczenia z wyborem stoliczka dla swojego Malucha?