{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Bezpieczeństwo

#Podróż z dzieckiem samochodem

#Podróż z dzieckiem samolotem

Choć wycieczka z maluchem, zwłaszcza kilkugodzinna, może wydawać się ryzykowna i uciążliwa, nie powinnaś się jej obawiać. Maleńkie dziecko zazwyczaj nie stwarza problemów w czasie podróży - najczęściej w całości ją przesypia. Nieco trudniej jest już zapanować nad rozbrykanym kilkulatkiem, ale i to jest do zrobienia. Najważniejsze, byś zadbała o bezpieczeństwo małego podróżnika.

W zależności od środka lokomocji, istotne są inne aspekty podróżowania. Nie można z góry określić, czy bezpieczniej i wygodniej będzie jechać pociągiem, samochodem, czy może polecieć samolotem. Przeczytaj poniższe wskazówki i sama wybierz najdogodniejszy dla Was rodzaj transportu.

Podróż z dzieckiem w pociągu

Podróż pociągiem ma wiele zalet. Jest to dość wygodny środek transportu, nie wywołuje choroby lokomocyjnej, a dzieci do 4. roku życia podróżują nim za darmo.

Decydując się na jazdę pociągiem, musisz pamiętać, że:

- dzieci do 4. roku życia w 2. klasie PKP podróżują za darmo, ale przy posiadaniu tzw. biletu zerowego, który powinnaś pobrać z kasy na podstawie książeczki zdrowia lub odpisu z aktu urodzenia. Brak biletu, a tym bardziej dokumentu potwierdzającego wiek dziecka, skutkuje koniecznością zakupu dla maluszka biletu bez zniżek. Dzieci między 4. a 7. rokiem życia (również starsze na podstawie ważnej legitymacji szkolnej) jeżdżą pociągiem z 37% procentową zniżką.

- w okresie letnim do 30. września wózek i rowery możesz przewozić za darmo. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli akurat wybierasz się w podróż tylko z maluszkiem, trudno będzie Ci wszystko zabrać.

- zachowaj szczególną ostrożność przy wsiadaniu/wysiadaniu. Wielu pasażerów nie zwraca uwagi na malucha, niestety rzadko zdarza się też, że któryś przy wchodzeniu/wychodzeniu przepuści matkę z dzieckiem. Dlatego podróżując z moją Julką zawsze wolałam odczekać i nie wchodzić w zniecierpliwiony tłum pasażerów. Nie mniej jednak zawsze miej dziecko obok siebie, by w razie potrzeby służyć mu pomocą.

- kobiety w ciąży i opiekunowie z dziećmi do 4. roku życia mogą korzystać ze specjalnego przedziału (tzw. przedział dla matki z dzieckiem). Nie musisz go wcześniej rezerwować, wystarczy że poprosisz konduktora o jego otwarcie. To udogodnienie nie wymaga dodatkowych opłat.

- nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki, nawet jeżeli udajesz się tylko do toalety. Jeżeli podróżujesz tylko z maluszkiem, trudno, musisz go wziąć ze sobą. Nie ryzykuj zostawiając go w przedziale pod opieką obcych może i nawet sympatycznych osób.

- bądź też ostrożna przy zawieraniu znajomości w podróży, a wybierając przedział unikaj osób pijących alkohol, zachowujących się głośno, czy wyglądających podejrzanie. Na współpasażerów najlepiej wybierz osoby starsze lub rodziny z dziećmi.

- unikaj nocnych połączeń, w pociągu może być wówczas niebezpiecznie. Jeżeli już musisz jechać w czasie nocy, nie zostawaj sama w przedziale, poszukaj towarzystwa osób wzbudzających zaufanie (zwłaszcza rodziny z dziećmi).

- niezależnie od tego, czy jedziesz w nocy, czy w dzień, śpij tylko wtedy, gdy podróżujesz z mężem lub inną osobą dorosłą, która zaopiekuje się dzieckiem na czas twojego odpoczynku.

- nie kupuj napojów i innych produktów spożywczych rozwożonych przez krążących po pociągach sprzedawców. Nawet te oryginalnie zapakowane mogły być niewłaściwie przechowywane. Dlatego nie ryzykuj, a niezbędne zakupy zrób wcześniej.

- wybierz połączenia z najmniejszą ilością przesiadek. Kilkakrotna zmiana pociągu będzie uciążliwa zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. A jeżeli zabierzesz ze sobą wózek i kilka toreb, to lepiej w ogóle zrezygnuj z takiej podróży.

Jeżeli nie masz innego połączenia, nie jedź sama z dzieckiem. Nie dasz sobie rady, a z pomocy przygodnych znajomych lepiej nie korzystać.

- na stacjach kolejowych zazwyczaj panuje spore zamieszanie, dlatego miej malca na oku, by się nie zgubił. Niemowlę trzymaj na rękach lub w wózku, starszaka koniecznie trzymaj za rękę.

Podróż z dzieckiem samochodem

Podróż samochodem jest wygodniejsza od pociągu i na pewno tańsza od samolotu. Sami bowiem decydujecie, kiedy i jak długą zrobić przerwę na karmienie i „rozprostowanie kości”.

A oto kilka rad na wygodną podróż tym środkiem komunikacji:

- Zaplanuj godzinę wyjazdu. Najlepiej wystartować w porze, w której maluch zwykle śpi. Jest wówczas szansa, ze prześpi on całą drogę. Trudno stwierdzić, czy lepiej podróżować nocą, czy za dnia. W nocy jest mniejszy ruch na drodze, ale kierowca ma obniżoną koncentrację, a widoczność jest ograniczona. Podczas dnia zazwyczaj wydłuża się czas podróży przez duże natężenie ruchu, ale jest lepsza widoczność. Sami musicie zdecydować, która pora będzie dla Was najlepsza.

- Przygotuj samochód. Na kilka dni przed wyjazdem zbadaj ogólną kondycję auta. Sprawdź czy przegląd techniczny jest ważny, czy masz gaśnicę i właściwie wyposażoną apteczkę, a także czy koło zapasowe jest sprawne.

- Kup fotelik samochodowy. Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego dzieci do lat 12 lub do 150 cm wzrostu powinny podróżować w specjalnie przeznaczonym do tego foteliku samochodowym. Powinien być on dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Nie oszczędzaj na foteliku, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa twojego dziecka. Wybierz taki, który spełnia standardy europejskie.

Nigdy nie kupuj „fotelików powypadkowych” – na zewnątrz wygląda na cały i sprawny, ale w istocie powinien on powędrować na śmietnik. Dlatego jeżeli decydujesz się na zakup używanego fotelika, to tylko od osób zaufanych.

Warto też wiedzieć, że producenci fotelików rekomendują używać ich nie dłużej niż pięć lat. Po prostu surowce, z których są wykonane starzeją się i nie zapewniają już 100 proc. bezpieczeństwa.

Więcej informacji o fotelikach samochodowych znajdziesz w naszej poradzie: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/5/1224-wszystko-o-fotelikach-samochodowych

- Zapnij pasy. Pamiętaj, by zapiąć dziecko pasem znajdującym się w foteliku i dodatkowo pasem dla pasażera w samochodzie.

- Ustaw fotelik tyłem do kierunku jazdy. Małe dzieci ze względów bezpieczeństwa powinny jeździć zawsze tyłem do kierunku jazdy. Dopiero, gdy maluch będzie ważył ponad 13 kg lub jego głowa zacznie wystawać ponad górną krawędź fotelika, możesz zmienić ułożenie fotelika.

- Najlepiej ustaw fotelik na tylnej kanapie. Gdy samochód jest wyposażony w mocowanie isofix lub tzw. pas trzypunktowy (obejmuje też tułów dorosłego człowieka), usytuuj fotelik na środku tylnej kanapy – jest najbezpieczniejsze. W przeciwnym razie wybierz miejsce za pasażerem, bo podczas postoju znacznie wygodniej i bezpieczniej jest wysiąść od strony pobocza.

Jeżeli podróżujesz tylko z dzieckiem i chcesz stale na niego zerkać, możesz też zamontować fotelik na przednim fotelu, ale jedynie pod warunkiem, że samochód nie ma poduszki powietrznej. Pamiętaj również, że przód auta jest dla dziecka mniej bezpieczny. W czasie jazdy nie wolno Ci wypinać malucha z fotelika. Do tego służą postoje.

- Możesz usiąść obok dziecka. Podróżując we trójkę, możesz pozwolić sobie na to, by usiąść obok malca na tylnej kanapie. Dzięki bliskości mamy szkrab na pewno poczuje się lepiej.

- Zrezygnuj z niskiej temperatury. Oczywiście jazda w rozgrzanym słońcem aucie bez klimatyzacji jest nie do zniesienia. Ale jeżeli masz klimatyzację, nie przesadzaj z niską temperaturą, by nie zaziębić szkraba.

- Zabezpiecz się na wypadek choroby lokomocyjnej. Jeżeli maluch cierpi na tę przypadłość, skontaktuj się z pediatrą, który przepisze odpowiedni dla niego środek. Na czas podróży z maluchem lepiej też usuń z auta wszelkie odświeżacze powietrza. Mogą zemdlić dziecko.

- Po każdych trzech godzinach jazdy, obowiązkowo zrób 30-minutowy postój. Wykorzystaj ten czas na karmienie i przewijanie. Nie zapominaj również o sobie i własnej wygodzie. Odśwież się, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych.

Podróż z dzieckiem samolotem

Choć lot samolotem może wydawać się nieodpowiedni dla malucha, to jednak nie ma żadnych przeciwwskazań i nawet bardzo małe dzieci mogą nim podróżować. Niekiedy barierę może stanowić wysoka cena biletów lotniczych. Pamiętaj jednak, że dzieci latają za darmo. Do tego samolot to jedyny środek transportu pozwalający przemieszczać się bardzo szybko na duże odległości.

By podróż była bezpieczna i przyjemna, powinnaś się odpowiednio przygotować:

- Noworodki poniżej tygodnia ze względu na słabo rozwinięty układ krążenia i oddechowy, nie mogą latać samolotem. Dzieci trzymiesięczne i starsze nie powinny już mieć w czasie podróży żadnych problemów.

- Dzieci do 2 lat (tzw. infanty) latają za darmo lub prawie za darmo (w zależności od linii jest to 90 lub 100 proc. zniżki) lub ponoszą tylko opłaty lotniskowe. Jest to uwarunkowane tym, że maluchy nie zajmują osobnego miejsca tylko podróżują na twoich kolanach. Z kolei dzieci do 12, niekiedy nawet do 16 roku życia korzystają z 30 proc. zniżki.

- Ze względu na Twój i malucha komfort podróżowania, wybieraj loty, które nie trwają dłużej niż 3-4 godziny i szukaj połączeń bezpośrednich. W przypadku mojej Julki najlepiej sprawdzały się loty wieczorne, bo zmęczona po całym dniu szybko zasypiała i budziła się dopiero przy lądowaniu.

- Na lotnisku często musisz pokonać spore odległości, dlatego polecam zabranie wózka. Przed planowanym lotem koniecznie sprawdź, czy dany przewoźnik zezwala na przewożenie na pokładzie wózka. W większości przypadków – przynajmniej z zabraniem spacerówki – nie powinno być problemów.

- Dla rodzin z małymi dziećmi zarezerwowane są pierwsze rzędy, ale panuje tu zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. Dlatego jeżeli przybędziesz na dwie godziny przed odlotem, masz dużą szansę usiąść w pierwszym rzędzie. Wówczas wygoda dla Ciebie i dziecka - gwarantowana.

- Koniecznie zabierz butelkę/kubek z piciem. Podanie dziecku napoju to najlepszy sposób na złagodzenie dolegliwości odczuwanych podczas startu i lądowania, bo powoduje wyrównanie ciśnienia. Dla starszych dzieci pomocne może być również ssanie cukierka lub gumy.

- W samolocie zazwyczaj jest chłodno, więc nie ubieraj malca zbyt lekko. Mógłby się zaziębić. Pamiętaj również, że możesz poprosić stewardesę o koc i poduszkę. Do bagażu podręcznego zapakuj dodatkowe ubranie na zmianę. Najlepiej przed końcem podróży ubrać dziecko adekwatnie do aktualnej pogody w kraju, do którego zmierzasz.

Add advice

Related products

Related articles

Bezpieczne wakacje dla naszych dzieci - największe zagrożenia dla maluchów

Trwają upragnione dla dzieci wakacje. Wielu z Was zapewne wyjeżdża w różne miejsca, aby odpocząć i również pokazać dzieciom jak piękny jest świat. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze.

Read more >
Bezpieczne niemowlę

Dlaczego nie można zostawiać dziecka samego na przewijaku? Czemu nie powinnaś spać przy dziecku, gdy jesteś zmęczona? W jakiej pozycji układać malca do snu? Poznaj, najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy dziecku. 

Read more >
Choroba lokomocyjna u dzieci

Co wywołuje chorobę lokomocyjną i jak zmniejszyć jej objawy w czasie podróży? Czy z choroby lokomocyjnej się wyrasta? Dowiedz się, co może wpływać na chorobę lokomocyjną. Czego należy unikać w podróży. Sprawdź, jakie leki można podawać dzieciom, aby zmniejszyć przykre dolegliwości.

Read more >
Lecimy na wakacje z dziećmi

Zbliża się lato – a to okres urlopów i wycieczek. Chciałabym się z wami podzielić moim doświadczeniem, jak przygotowywać się do zagranicznych wakacji z małym dzieckiem.

 

Read more >
Bezpieczne plażowanie

Czy opalanie jest bezpieczne dla dziecka? W jakich godzinach unikać należy słońca? Sprawdź, zasady bezpiecznego plażowania z dziećmi. Dowiedz się, jak długo malec poniżej roku może przebywać na słońcu. 

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.