Jeśli my, rodzice zaczniemy się denerwować, maluszek też będzie niespokojny, a wtedy kąpiel może zaznaczyć się w naszej i dziecka pamięci jako coś niemiłego. Nasze złe odczucia wyczuje dziecko i również będzie niespokojne, a tego chcemy uniknąć. Pamiętajcie. Nie trzeba się stresować. Wystarczy spokojnie do tego podejść, a sukces murowany.
Najlepiej nie polewać jej wodą, bo wystraszymy maluszka. Umyj ją przed lub po kąpieli wilgotnymi wacikami, gdy dziecko jest starsze można już podczas kąpieli ręka. Polecam mieć w zasięgu ręki mięciutki, malutki ręczniczek, bo mój syn po umyciu buzi, zaraz chce ją mieć suchą i każe ją sobie wycierać.
Pamiętajmy, by kąpiel była zawsze o tej samej porze. Dziecko czuje się bezpieczniej, mając stały harmonogram dnia. Z początku kąpiemy malucha około pięciu-dziesięciu minut. Potem stopniowo możemy ten czas wydłużać. Mój syn uwielbia kąpiele. Czasem nie chce wyjść z wanienki.
Dermatologiczne sprawdzone produkty do kąpieli! Używajmy tylko takich, bo przecież chodzi nam o zdrowie ukochanego dziecka. Szukajmy na etykietkach napisu, że jest to kosmetyk z atestem.
Preparaty przeznaczone dla dzieci z bardzo sucha skórą, w tym z AZS ( Atopowym Zapaleniem Skóry ). Preparat natłuszcza i odbudowuje naskórek dziecka. Najlepiej wlejmy go do wanienki z wodą.
Do kąpieli nie potrzeba wybitnie uzdolnionego czy wykwalifikowanego fachowca, bo każdy rodzic ma w sobie instynkt, który nie pozwoli własnemu dziecku zrobić krzywdy. Wtedy kąpiel stanie się prosta i przyjemna.
Dla noworodka jest ona zbędna. Najlepiej myć maluszka ręką. Potem możemy kupić kolorową gąbkę. Trzeba ją jednak często wymieniać, bo gromadzą się na niej bakterie. Mój syn uwielbia gąbki, bo płyn do kąpieli ładnie się na niej pieni.
Kąpiel to dbanie o higienę dziecka, dlatego należy dodatkowo pamiętać o rożnych częściach intymnych dzieci. Chłopcom myjmy „zakamarki” pod penisem i wokół moszny. Delikatnie czyśćmy cewkę moczową i „ściągajmy” napletek pamiętając, że może być to dość bolesne dla dziecka. Dziewczynkom rozchylmy wargi sromowe i myjmy je dokładnie, pamiętając, że przemywamy od sromu do odbytu.
Małym dzieciom wlewajmy niezbyt dużo wody 7- 10 cm - dla bezpieczeństwa. Z wiekiem możemy zwiększać ilość wody. Mój syn lubi mieć „pełną wanienkę”, bo wtedy lepiej się bawi podczas kąpieli.
Gdy dziecko kąpie tata, rodzi się niesamowita więź miedzy ojcem, a dzieckiem. Nawet psycholog radzi: niech maluszka kapie tatuś! Tata, który na co dzień jest zapracowany, podczas kąpieli „nadrabia” stracony czas. Razem się bawią i „dokazują”. Mój syn woli, jak go kąpie tata.
oraz inne zabawki w wannie to coś wspaniałego! Mój syn ma kaczuszki, rybki, statki i wielu różnych przyjaciół. Zauważyłam, że bez nich nie chce się kąpać! To taka jego kąpielowa „ekipa”.
Pomoże nam utrzymać maluszka w jednym miejscu, jednocześnie mieć pewność, że nam się nie wyślizgnie. Można również zastosować pieluchę tetrową.
Na rynku mamy wiele termometrów do mierzenia temperatury wody, ale czasem są zawodne. Osobiście miałam już dwa, ale szybko się zepsuły. Najlepszym sposobem na sprawdzenie temperatury wody w wanience
jest łokieć, sama wyczujesz czy temperatura jest odpowiednia.
W moim przypadku koszmar, więc polecam robić to sprawnie i bez nerwowych ruchów. Zaczynamy od zwilżenia głowy wodą, potem mydlimy ją szamponem ją od czoła ku tyłowi pilnując, żeby piana nie spływała do oczu. Pamiętajmy o umyciu kącików za uszami, gdzie często gromadzi się mleko u najmłodszych. Na koniec, delikatnie odchylając głowę do tyłu, szybko spłukujemy włosy. Obecnie na rynku są dostępne szampony, które nie szczypią w oczy.
To nic strasznego, że podczas pierwszej kąpieli trzęsą nam się ręce, a głowę mamy pełną czarnych myśli, że nie podołamy zadaniu. Pamiętajmy, że każdy rodzic przez to przechodzi, a „ trening czyni mistrza”.
Ich wybór w sklepach jest ogromny! Oliwka jest bardzo pomocna przy pielęgnacji skóry dziecka. Służy również do masażu, pomaga w zasypianiu. Natłuszczając głowę malca zapobiegamy tworzeniu się ciemieniuszki.
Nie moczymy go, gdy po porodzie dziecku został jeszcze jego„kikut”. W trakcie kąpieli najlepiej go przykryć pieluszką tetrową.
Najlepszy z kapturkiem, odpowiednio duży i mięciutki. Oczywiście musi być też kolorowy. Pamiętajmy, że powinien być czysty i wyprany w specjalnym proszku dla dzieci i odpowiedniej temperaturze.
Najlepiej kupić tzw: „2 w 1”, bo wtedy możemy nim umyć całego malucha. Nigdy nie używajmy do mycia głowy dziecka szamponu dla dorosłych. Sprawdzajmy też datę ważności produktu.
Jest bardzo istotna podczas kąpieli. Woda w wanience powinna mieć 37 stopni, a temperatura otoczenia około 24-25 stopni.
Najlepiej nie czyścić ich patyczkiem kosmetycznym. Myjmy uszka dziecka delikatnie palcami i dokładnie wytrzyjmy je po umyciu. Nie należy lać wody bezpośrednio do uszu.
Jest duża oferta przeróżnych modeli, ale przy kupnie zwróćmy uwagę na jej wielkość i funkcjonalność. Po kąpieli należy ja dokładnie umyć i wytrzeć. Pamiętajmy, żeby myjąc ją, nie używać detergentów, które mogą podrażnić skórę malucha.
Dzieci najlepiej bawią się w wodzie, więc sprawmy, by codzienna kąpiel była przyjemnością, a nie ponurym obowiązkiem dla malucha. Jednocześnie zadbajmy, aby zabawa w wanience była bezpieczna.