{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Poród

Każda przyszła mama marzy o szybkim i bezproblemowym porodzie. Ale co właściwie oznacza szybki poród i od czego zależy jego długość?

#Położenie dziecka a czas trwania porodu

#Macica i szyjka macicy a czas trwania porodu

#Przedłużające się rozwarcie

#Stosowanie oksytocyny podczas porodu

#Czas trwania porodu przy kolejnym dziecku

#Nastawienie psychiczne matki a czas trwania porodu

#Nastawienie psychiczne matki a czas trwania porodu

#Sprawność fizyczna i jej wpływ na poród

#Znieczulenie zewnątrzoponowe 

Od czego zależy długość porodu?

Musisz wiedzieć, że każdy poród jest inny i jego długość zależy od wielu czynników: od samopoczucia mamy, przez wielkość i wagę dziecka, aż po predyspozycje fizyczne rodzącej. Dlatego żaden lekarz, nawet ten z wieloletnim doświadczeniem, nie jest w stanie określić, jak długo będzie trwał Twój poród. Mam dwójkę dzieci i każde przyszło na świat zupełnie inaczej, a przecież rodziłam je w tym samym szpitalu i z tą samą położną.

Poniżej na podstawie swojego doświadczenia omawiam dla Ciebie wszystkie czynniki mające wpływ na akcję porodową:

Predyspozycje fizyczne matki i dziecka a czas trwania porodu

Jak byłam młoda, moja babcia tłumaczyła mi, że w przyszłości będę miała lekkie porody, bo natura obdarzyła mnie pięknie zaokrąglonymi biodrami. Niestety, nic bardziej mylnego, budowa i szerokość bioder nie mają wpływu na czas porodu. Ale ważną rolę odgrywa tu miednica: im szersza, tym lepiej. Musisz wiedzieć, że wielkość Twojej miednicy nie zależy od Twojej wagi, wzrostu czy postury. Możesz mieć szerokie biodra, a wąską miednicę lub odwrotnie, czy też filigranową budowę i mocno rozbudowaną miednicę.

Przed porodem położna przy użyciu tak zwanego miednicomierza (wyglądem przypomina cyrkiel) mierzy szerokość miednicy. Sprawdza w ten sposób, czy główka dziecka będzie mogła przecisnąć się przez kanał szyjki macicy. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy dziecko jest duże, a mama ma małą miednicę. Lekarze w takich przypadkach, zwłaszcza gdy maluch waży ponad 4 kilogramy, decydują najczęściej o cesarskim cięciu.

Położenie dziecka a czas trwania porodu

W czasie porodu bardzo ważne jest położenie dziecka. Jeśli maluch położony jest główką w dół, poród może się odbyć w sposób naturalny. Gdy dziecko przyjmie pozycje pośladkową, zazwyczaj następuje cesarskie cięcie. W tej sytuacji decyzję o porodzie naturalnym lekarz może podjąć tylko u licznych wieloródek i jeśli dziecko nie jest duże.
W dzisiejszych czasach, przed wyznaczonym terminem porodu, lekarz zaleca przyszłej mamie badanie USG. Ponieważ dziecko układa się do pozycji porodowej już parę tygodni przed tak zwaną „godziną zero”, badanie pozwala przygotować się na pewne ewentualności.

Macica i szyjka macicy a czas trwania porodu

Oprócz szerokości miednicy, bardzo ważną rolę odgrywa macica i jej szyjka. Czynność skurczowa macicy ma istotny wpływ na prędkość skracania się się szyjki i jej rozwieranie. Rozwarcie zwiększa się średnio co godzinę o 1-2 cm (ale nie jest to regułą i jego tempo jest u rodzących bardzo zróżnicowane) aż do osiągnięcia pełnej 10 cm średnicy. Jednak niekiedy rodząca pełne rozwarcie osiągnie w zaledwie 2 godziny lub odwrotnie – upragnione 10 cm pojawi się dopiero po wielu godzinach.

Przedłużające się rozwarcie

Na przedłużające się rozwarcie mogą mieć wpływ blizny na szyjce macicy po przebytych chorobach.
Warto wiedzieć, że o porodzie mówimy wtedy, gdy czynność skurczowa macicy jest regularna i daje postęp porodu. Często się zdarza, że mamy wspominają dwój kilkunastogodzinny poród, ale zazwyczaj do jego czasu wliczają skurcze przepowiadające, które mogą być uciążliwe, ale nie są właściwym porodem.

Stosowanie oksytocyny podczas porodu

Moje pierwsze dziecko rodziłam bardzo długo. Mimo częstych skurczów, poród nie postępował. Lekarze musieli się posiłkować oksytocyną. Wydawałoby się, że w ten sposób poród znacznie się przyspieszy. Niestety, zadaniem oksytocyny jest stabilizacja siły i częstotliwości skurczów, nie zaś skracanie czasu akcji porodowej. Środek podano mi w drugiej fazie porodu, podczas parcia, kiedy już mięśnie macicy były zmęczone, a główka córeczki znajdowała się w kanale rodnym. Według lekarzy to najlepsza i najbezpieczniejsza metoda stymulowania porodu.

Oksytocynę podaje się również w przypadku, gdy skurcze macicy nie pojawiają się, a pęcherz płodowy już pękł. Lekarze z reguły odczekują 6-12 godzin, zanim podejmą decyzję o podaniu środka wywołującego poród. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia matki i dziecka, dlatego każdy poród i czas podania oksytocyny należy traktować bardzo indywidualnie

Czas trwania porodu przy kolejnym dziecku

Długość porodu zależy również od tego, czy jest to Twoje pierwsze dziecko, czy kolejne. Poza tym za drugim razem już wiesz jak to wszystko wygląda, czujesz się bardziej pewnie, bardziej bezpiecznie, a przecież Twoja kondycja psychiczna ma tu ogromne znaczenie.

Według lekarzy pierwsza faza porodu u pierworódek może trwać do 18 godzin, przy czym u wieloródek ten czas zdecydowanie się skraca. Z kolei druga faza porodu nie powinna być dłuższa niż 2 godziny u wszystkich rodzących.

Druga córka pojawiła się kilka godzin po pierwszych skurczach. Zdążyłam wziąć jeszcze prysznic i porozmawiać z mamą przez telefon, zanim mąż mnie odwiózł do szpitala. Z izby przyjęć od razu trafiłam na salę porodową, ponieważ miałam spore rozwarcie. Moja kruszynka pojawiła się w niecałe 20 minut od rozmowy z lekarzem.

Nastawienie psychiczne matki a czas trwania porodu

Dużą rolę w porodzie ma Twoje podejście. Jeśli będziesz otwarta, chętna do współpracy z personelem szpitala i pozytywne nastawiane do całej sytuacji, poród będzie przebiegał w przyjemnej atmosferze, która może mieć wpływ na przyspieszenie całej akcji. Gdy w trakcie porodu będziesz się bała, pielęgnowała to uczucie i nastawiała się negatywnie, możesz znacznie opóźnić przyjście na świat swojego maleństwa.

Sprawność fizyczna i jej wpływ na poród

Przy dużej nadwadze ciężko jest się poruszać, a co dopiero przybierać różne pozycje porodowe. Ruch w trakcie porodu jest wyjątkowo ważny, bo wpływa na jego tempo. Dlatego w czasie ciąży warto dbać o siebie i pilnować prawidłowej wagi. Twoje sprawne mięśnie mogą Ci bardzo pomóc przy porodzie. Staraj się więc ćwiczyć i rozciągać również w ciąży.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Mamy dzielą się na te, które bezwzględnie nie chcą korzystać z dobrodziejstw medycyny i chcą rodzić naturalnie i te, które nie wyobrażają sobie porodu bez znieczulenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na znieczulenie, czy nie, musisz wiedzieć, że czas jego podania ma znaczenie. Jeśli otrzymasz je za wcześnie, poród się przedłuży, bo czynność skurczowa ulegnie zahamowaniu bądź rozregulowaniu. Jeśli otrzymasz je za późno, może wydłużyć się druga faza porodu. Ale rodząc w szpitalu nie masz się czego obawiać. Personel doskonale wie, kiedy podać rodzącej znieczulenie.

Środek znieczulający podany w odpowiednim momencie nie powoduje zmiany częstotliwości skurczów, a rozszerzanie szyjki macicy, dzięki czemu akcja porodowa przyspiesza.

Poród w wodzie

Jeśli chcesz w naturalny sposób zmniejszyć ból skurczów porodowych, polecam poród w wodzie. W moim szpitalu nie było takiej możliwości, ale wiele dobrego słyszałam o tej metodzie od innych mam, które urodziły w ten sposób nawet kilkoro dzieci. W wodzie mięśnie są rozluźnione i przyszła mama w mniejszym stopniu odczuwa ból. Ma to spory wpływ na rozwarcie, a co za tym idzie, na szybszy i zdecydowanie łatwiejszy poród.

Add advice

Related products

Related articles

10 sposobów na oswojenie lęku przed porodem

Większość kobiet bardzo obawia się porodu. Przyszłe mamy boją się nieznanego a także bólu, o którym słyszały, że jest nie do wytrzymania. Jak oswoić swoje lęki? Podpowiadamy.

 

Read more >
6 pytań o rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu

Długość porodu zależy od tempa w jakim rozwiera się szyjka macicy. Jak przebiega ten proces, jak długo trwa i czy mama ma wpływ na postęp porodu? Podpowiadamy.

Read more >
7 rad na ułatwienie porodu

Narodziny dziecka to duża rewolucja w życiu prywatnym - wywraca cały świat do góry nogami przyszłym rodzicom. Na szczęście okres ciąży trwa wystarczająco długo, aby oswoić się z myślą narodzin małego człowieka. To także czas, aby spokojnie przygotować się na przyjście noworodka. Warto w tym czasie pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby sam poród i pierwsze chwile po porodzie były pełne pozytywnych niespodzianek.
 

Read more >
Cesarskie cięcie - jak to wygląda?

Cięcie cesarskie to zabieg operacyjny, polegający na przecięciu powłok brzusznych, mięśni i macicy, a następnie wyciągnięciu dziecka. W porównaniu z porodem naturalnym ten sposób narodzin dziecka różni się w wielu kwestiach. Ale zacznijmy od początku.

Read more >
Co wpływa na długość porodu?

Będziesz rodzić po raz pierwszy? Nie możesz się doczekać dnia, kiedy na świecie pojawi się upragnione maleństwo i stresujesz się na myśl o czekającym Cię rozwiązaniu? Zastanawiasz się jak długo będzie trwał Twój poród? A może to kolejna ciąża i na malucha niecierpliwie czeka już rodzeństwo? Dowiedz się, jakie czynniki mają na to wpływ.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.