{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Pielęgnacja

Już w czasie ciąży zastanawiałam się: jakie pieluchy będę kupować dla mojego malucha, dlatego przy okazji kolejnych zakupów spędziłam wiele czasu przegladając dział poświęcony pielęgnacji dzieci... Półki sklepowe wręcz uginały się od pieluszek. Ilość marek, rodzajów i dziwnych oznaczeń trochę mnie przeraziły, a w głowie pojawiło się mnóstwo wątpliwości: które pieluszki są dobre dla noworodka? Jaki rozmiar powinnam wybrać na początek i na którą markę pieluszek powinnam się zdecydować?

Po powrocie ze sklepu poprosiłam znajome mamy, które takie dylematy mają już za sobą, aby mi podpowiedziały jakie według nich pieluszki są najlepsze. Okazało się, że każda używa zupełnie innego rodzaju i marki pieluch. Co ciekawsze wraz z wiekiem dziecka i nowymi umiejętnościami (siadanie, wstawanie) często zmieniały marki pieluszek, ponieważ każda z nich oferowała zupełnie inne udogodnienia.

Pieluchy jednorazowe

Jak sama nazwa mówi, są to pieluchy jednorazowego użytku. Po zdjęciu maluchowi brudnej pieluchy wyrzucamy ją do śmieci. Plusem jednorazówek jest wygoda, dostępność i niska cena, oczywiście w przeliczeniu na jedną sztukę. Minusy to przede wszystkim wysoki koszt sumując całość zużytych pieluszek.

Rodzaje pieluszek jednorazowych:

  • Pieluchomajtki – przeznaczone są dla troszkę większych dzieci, które już chodzą. Świetnie sprawdzają się przy nauce korzystania z nocniczka, bo nie trzeba w nich odpinać rzepów, jak w przypadku zwykłych pieluch jednorazowych. Wystarczy je tylko zsunąć - jak zwykłe majtki. Są w wersji dla chłopców i dziewczynek. Różnią się one od siebie wkładami dopasowanymi do budowy anatomicznej maluszków.
  • Majtki basenowe – specjalne wykończenie powoduje, że znacznie wolniej nasiąkają wodą, no i co najważniejsze nie przepuszczają zawartości na zewnątrz.
  • Zwykłe pieluchy jednorazowe – dostępne są w kilku rozmiarach, również dla wcześniaczków. Producenci prześcigają się w udogodnieniach oferując co raz to nowsze funkcje. Niektóre mają specjalne wycięcie na pępuszek (wersja dla najmłodszych), inne specjalne zapięcia czy też dodatkowe warstwy chłonne. Często zawierają balsamy, które mają za zadanie chronić skórę.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

1. Mój Maks był wyjątkowo ruchliwy. Praktycznie od urodzenia przebierał cały czas nóżkami i sztywna pieluszka była dla niego niewygodna. Dlatego dla mnie bardzo ważne było wykonanie z miękkiego, przyjemnego dla skóry materiału i nie krępującego jego ruchów.

2. Niektóre pieluszki – opcja dostępna jedynie w najmniejszych rozmiarach - posiadają specjalny wkład absorbujący luźny stolec. Dzięki tej funkcji pupa dziecka jest dodatkowo chroniona przed kontaktem ze stolcem, który po dłuższym zetknięciu ze skórą malucha może powodować podrażnienia. U nas świetnie sprawdzały się na dłuższych spacerach, w podróży i na noc. Oczywiście jeśli jest taka możliwość, ze zmianą pieluchy nigdy nie należy zwlekać, nawet gdy posiada taką właściwość.

3. Przy zakupie pieluszek sprawdź rodzaj zapięcia. Najlepsze są na wielorazowy rzep, który możesz swobodnie zapinać i odpinać, żeby na bieżąco kontrolować jej zawartość.

4. Dużym udogodnieniem są rozciągliwe boczne paski, dzięki którym pieluszka układa się i dopasowuje do kształtu ciała malucha. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko jest „zaokrąglone”, jak to było w przypadku mojego syna. Dodatkowo podczas zabawy nie zsuwa się i nie uciska. Przy zakładaniu zwróć uwagę aby nie zapinać pasków zbyt ciasno – w naszej poradzie o przewijaniu znajdziesz informacjejak prawidłowo zakładać pieluchę. 

5. Dodatkowy ściągacz wokół nóżek sprawi, że zawartość pieluszki nie wydostaje się na zewnątrz, pieluszka przylega w udach nie uciskając tej części ciała.

6. Niektóre pieluszki posiadają paski nasączone balsamem. Dzięki nim skóra dziecka jest mniej narażona na odparzenia. Jednak należy ich używać ostrożnie, szczególnie u dzieci z wrażliwą skórą, ponieważ mogą powodować podrażnienia.

7. Wśród pieluszek jednorazowych producenci oferują również takie, które są wykonane z przewiewnych materiałów – mają one za zadanie umożliwić skórze swobodne oddychanie.

Pieluchy ”wielorazówki”:

Czyli pieluchy, których można użyć wiele razy. Po zdjęciu maluchowi brudnej pieluchy musisz ją uprać, a potem możesz ją założyć maluszkowi ponownie. Mimo iż są droższe od jednorazówek, pod względem ekonomicznym wygrywają. Możesz ich użyć wiele razy, tak więc jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, początkowy, większy koszt wkrótce się zwraca. Nie musisz też kupować ich tak dużo jak jednorazówek.

Moja sąsiadka, która jest prawdziwą eko mamą, właściwie od urodzenia obu synków korzysta z pieluszek wielorazowych i bardzo sobie je chwali. Powiedziała, że przy drugim dziecku koszt pieluszek był praktycznie zerowy, bo miała cały zestaw po starszym synu. Dodatkowo podpowiedziała mi, że co raz więcej mam oddaje lub sprzedaje za przysłowiowe grosze używane pieluszki wielorazowe, gdy maluch przestaje już z nich korzystać. Wystarczy dokupić tylko do nich wkłady i okazuje się, że całkowity koszt zestawu już nie jest taki duży.

Rodzaje pieluszek wielorazowych:

1. Z kieszonką

Pieluszka kieszonkowa złożona jest z dwóch warstw tworzących właśnie kieszonkę, w której trzeba umieścić specjalny wkład chłonny. Wewnątrz wszyty jest mikropolar bądź wełna, która wchłania mocz do środka, izolując w ten sposób pupcię dziecka od wilgoci. Zewnętrzną warstwę tworzy PUL czyli oddychający poliester. Ma on za zadanie chronić ubranie dziecka przed wilgocią.

Dużym atutem pieluch z kieszonką jest możliwość używania różnych wkładów (bambusowy, bawełniany czy nawet tetrowy). Poza tym są niezwykle łatwe w użytkowaniu i bardzo szybko schną po upraniu.

Najbardziej popularne są w rozmiarze uniwersalnym, bo mogą posłużyć dziecku przez cały okres pieluchowania.

2. AIO (All in One)

Przypomina pieluszkę kieszonkową, jednak wkład jest w niej wszysty na stałe. Zakłada się ją jak pieluszkę jednorazową. W związku z tym, że wkład nie jest wymienny, po użyciu należy zmienić ją na nową.

Po upraniu dość długo schnie, co dla niektórych może być wadą. Jeśli zdecydujesz się na używanie tylko pieluszek AIO, musisz się liczyć z dużo większym wydatkiem w porównaniu do pieluch z wymiennym wkładem.

3. Składane

Do grupy tej należą pieluchy: bawełniane, frotowe, muślinowe, flanelowe, a także tradycyjne tetrowe. Ze względu na fason rozmiar mają uniwersalny, dzięki czemu łatwo dostosować je do wieku, wagi oraz płci malucha. Aby skutecznie ochronić ubranko przed zmoczeniem, na pieluszkę składaną musisz nałożyć jeszcze otulacz.

Jest to dość tanie rozwiązanie, szczególnie gdy zdecydujemy się na popularną tetrę bądź flanelę. Niestety maluch będzie odczuwał w nich wilgoć, choć według niektórych może to być zaleta przy nauce korzystania z nocnika. Dodatkowy plus jest taki, że po upraniu szybko schną.

4.Formowane

Zrobione są z kilku warstw różnych materiałów, które się odpowiednio zszywa. Wykonane są najczęściej z bambusa, mikrowłókna, konopii lub bawełny. Wyglądem przypominają standardowe pieluszki jednorazowe. Podobnie jak składane, wymagają użycia dodatkowo otulacza, aby ubranko dziecka nie przesiąkło. Dobrze chłoną mocz, ale nie chronią przed wilgocią.

5. Otulacz do pieluszek

Otulacz tworzy całość razem z pieluszką składaną lub formowaną. Dostępny jest w rozmiarze uniwersalnym ale możesz też dobrać wielkość do aktualnej wagi i wieku dziecka.

Pieluszki wielorazowe dzielimy również ze względu na rozmiar:

  • pieluszki rozmiarowe – podobnie jak w pieluchach jednorazowych, możesz dopasować sobie rozmiar do wieku i wagi dziecka.
  • pieluszki uniwersalne – czyli tak zwane wielorozmiarowe, rosną z dzieckiem, ponieważ ich wielkość jest regulowana za pomocą specjalnie zaprojektowanych zapięć.

Możesz się spotkać z kilkoma rodzajami zapięć:

  • zatrzaski
  • rzepy
  • gumki
  • rzep + zatrzask

Dostępne są też pieluszki, które nie posiadają żadnych zapięć.

Który rodzaj „wielorazówek” jest najlepszy?

Wszystko zależy czego oczekujesz. Jeśli zależy ci na wygodzie to najlepszym rozwiązaniem będą pieluszki AIO lub z kieszonką. Jeżeli cenisz sobie naturalność powinnaś zdecydować się na pieluchy formowane bądź składane, w połączeniu z otulaczem.

W przypadku wątpliwości zawsze możesz kupić na próbę po jednej sztuce z każdego rodzaju i zobaczyć, które bardziej pasują Tobie i Twojemu maluchowi.

Ile potrzeba pieluszek wielorazowych?

Zakładając, że będziesz prała mniej więcej co 2-3 dni, w przypadku otulaczy wystarczy Ci około 5 sztuk. Do tego jednak musisz mieć spory zapas wkładów. Jeśli zdecydujesz się na pieluchy AIO będziesz potrzebować około 15- 20 sztuk, jednak wszystko zależy od malucha i jego zapotrzebowań. Im starsze dziecko tym zużycie jest mniejsze.

Pieluchy tetrowe

Przepuszczają powietrze i skóra może swobodnie oddychać a dodatkowo są ekologiczne i nie potrzebują utylizacji, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska naturalnego – to w dzisiejszych czasach ich podstawowa cecha.

Dostępne są w dwóch rozmiarach: kwadratowym 80x80 bądź 70x70 cm i prostokątnym 70x80 cm. Przed użyciem należy je uprać i wyprasować w wysokiej temperaturze, najlepiej bez środków zmiękczających. Takie zabiegi nie tylko odkażą tkaninę, ale również ją naturalnie zmiękczą.

Przy zakupie koniecznie sprawdź ich gramaturę. Niestety spora część pieluszek tetrowych jest kiepskiej jakości. Są cienkie i po praniu zmieniają rozmiar i kształt.

Mój wybór:

Na samym początku postawiłam na wygodę i wybrałam pieluchy jednorazowe. Uznałam, że wolę poświęcić więcej czasu mojemu dziecku, zamiast prać i prasować sterty tetrówek. Poza tym na start nie trzeba było inwestować tylu pieniędzy, co przy wielorazowych. Synek przez pierwsze miesiące zużywał około 150-200 pieluszek/na miesiąc. Był to spory wydatek szczególnie dlatego, że postawiłam na droższą markę.

Z czasem pieluch zużywaliśmy co raz mniej, poza tym przekonałam się do tańszych firm, które jak się okazało mimo moich wcześniejszych obaw, wcale nie powodowały żadnych problemów skórnych u syna. Zresztą od samego początku starałam się nie dopuścić do odparzeń i przewijałam go dość często.

Jeśli masz wątpliwość czy pieluszka będzie odpowiednia dla Twojego dziecka, możesz kupić w sklepie mini opakowanie i je przetestować - niektórzy producenci mają w swojej ofercie pieluszki pakowane po kilka sztuk. Jest to szczególnie przydatne w ustaleniu czy dziecko nie uczuli się na dany rodzaj pieluchy. Możesz też poprosić koleżankę, aby dała Ci do przetestowania pieluszkę, której ona używa, ale pamiętaj, że to co pasuje jej dziecku, dla Twojego wcale nie musi być dobre. Każde dziecko jest inne, inaczej rozwija się fizyczne i ma inne potrzeby, dlatego wybór odpowiednich pieluch to droga przez serię prób i błędów. Moje wskazówki i rady koleżanek są ważne, ale najważniejsze jest zdrowie i dobre samopoczucie Twojego malucha.

Add advice

Related products

Related articles

7 błędów popełnianych podczas przewijania

Przewijanie malucha wydaje się dość prostą czynnością. Niestety niektórym rodzicom zdarza się popełniać przy niej wiele błędów, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na rozwój, ale i zdrowie dziecka. Dowiedz się, czego należy unikać podczas przewijania.

Read more >
ABC kąpieli maluszka

Kąpiel, oprócz oczywiście konieczności umycia go po całym dniu, odpręża i wycisza maleństwo przed snem, a przy tym pielęgnuje jego skórę. To również dobra okazja, aby móc spędzić czas wspólnie.

 

Read more >
11 rzeczy, które tata może robić przy dziecku

Jesteś już przemęczona całodobową opieką nad maluchem? Zaangażuj tatę dziecka i zrób sobie małą przerwę! Partner nie tylko odciąży Cię w wykonywaniu pewnych rzeczy, ale poczuje się również doceniony, jako pełnoetatowy tata. Co może robić Twój partner przy dziecku? Sprawdź naszą listę.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.