{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Zdrowie

Skaza białkowa, czyli inaczej mówiąc alergia pokarmowa najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Jest to alergia na białka znajdujące się w mleku krowim, jego przetworach, a także w rybach czy jajkach. Z reguły nie ma potrzeby przyjmowania leków, wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja i dieta. Większość dzieci wyrasta ze skazy białkowej przed trzecimi urodzinami. O tym, jak walczyć ze skazą i jakie są jej najczęstsze objawy, dowiesz się z naszej porady.

#Skaza białkowa - przyczyny

#Skaza białkowa - leczenie

#Pielęgnacja skóry z AZS

#Dieta malucha karmionego mlekiem modyfikowanym

#Dieta malucha, który je już stałe pokarmy

Skaza białkowa - objawy

Skaza białkowa pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Znika z reguły samoistnie do trzecich urodzin, ale w bardzo rzadkich przypadkach może pozostać na całe życie.

Jest to choroba przewlekała i zapalna. Objawia się najczęściej atopowym zapaleniem skóry. Pierwsze zmiany pojawiają m.in. na twarzy. Skóra na policzkach jest zaczerwieniona i nienaturalnie błyszcząca. Może się też pojawić efekt „naderwanego ucha”, gdy skóra pęka w okolicy małżowin usznych. Zmiany możemy zauważyć również na szyi, brzuszku, rączkach, a czasem również na nóżkach. Ich umiejscowienie zależy jednak od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania choroby.

Zmiany skórne mogą mieć różną postać. U niektórych dzieci są to nieduże, łuszczące się płaty skóry, natomiast u innych czerwone, drobne krostki. Skóra jest zaczerwieniona, silnie swędząca i wysuszona, przez co może pękać. To niestety sprzyja zakażeniom grzybicznym i bakteryjnym.

Jednak AZS nie jest jedyną formą, jaką przybiera skaza białkowa. Zdarza się, że choroba objawia się problemami z trawieniem, powodując częste biegunki lub zaparcia, męczącymi kolkami, ulewaniem, wymiotami, a także pod postacią częstych infekcji.

Skaza białkowa - przyczyny

Z najnowszych badań wynika, że choroba ta ma podłoże genetyczne. Jeśli Ty bądź Twój partner jesteście alergikami lub sami cierpieliście na skazę w wieku niemowlęcym, to jest duża szansa, że Wasz maluch również będzie miał skazę białkową. Oczywiście zachorować może dziecko dwojga zdrowych rodziców, jednak prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze.

Choroba dotyka coraz większej ilości dzieci. Uważa się, że wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, jak: zanieczyszczenie środowiska, zwiększona ilość chemii, a także sterylność życia.

Skaza białkowa - leczenie

W przypadku zmian charakterystycznych dla AZS należy zastosować kurację specjalistycznymi kosmetykami tzw. emolientami. Mają one za zadanie odbudowanie naruszonej bariery lipidowej skóry. Nawilżają, łagodzą podrażnienia i zmniejszają świąd. Jeśli zmiany skórne są mocno zaawansowane, konieczne będzie zastosowanie dostępnych na receptę kortykosteroidów, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Oprócz diety i kuracji specjalistycznymi kosmetykami należy zwrócić uwagę również na inne czynniki, ponieważ zmiany skórne może nasilać między innymi: woda, stres, niektóre kosmetyki, pot, a nawet szorstkie ubranie. Jeśli alergia objawia się problemami pokarmowymi, niezbędna będzie dieta eliminacyjna.

Pielęgnacja skóry z AZS

Na początku należy skupić się na zwalczaniu suchości skóry oraz dokuczliwego świądu. Do kąpieli najlepsze będą specjalne nawilżające płyny lub olejki na bazie owsa bądź popularnej ciekłej parafiny. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć malucha (absolutnie nie można trzeć skóry ręcznikiem, aby jej nie podrażnić) i posmarować ciało kremem lub balsamem emolientowym - nawilżającym. Miejsca zmienione chorobowo można posmarować dodatkowo maścią przepisaną przez lekarza.

Choć to trudne pilnuj, by dziecko nie drapało skóry, ponieważ może to zaostrzyć stan zapalny. Gdy swędzenie będzie mu bardzo dokuczać maluszkowi, zrób mu chłodne okłady z gazy na miejsca chorobowo zmienione ewentualnie posmaruj kremem, którego wybór uprzednio skonsultuj z lekarzem.

Staraj się nie dopuścić do przegrzania. Ubieraj w przewiewne ubranka z miękkiej bawełny, natomiast unikaj odzieży wełnianej i syntetycznej.

Skaza białkowa - dieta malucha karmionego piersią

Jeśli malucha nie uczula kobiece mleko, powinno być karmione piersią. Niestety wiele produktów, które zjada mama, może zawierać uczulające alergeny. Nie stosujemy żadnych restrykcyjnych diet, bo one jedynie osłabiają matkę i są przyczyną niedoborów pokarmowych u matki . Unikać jednak należy ostrych przypraw, pokarmów konserwowanych i przetworzonych. Posiłki muszą być dobrze zbilansowane, a czasami matka musi uzupełnić witaminy lub mikroelementy, zwłaszcza kwasy omega. Zawsze konsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie suplementowanie. Dziecku z alergią pokarmową należy bardzo ostrożnie rozszerzać dietę najlepiej pod kontrolą lekarza.

Bardzo ważna jest obserwacja dziecka i stały kontakt z dobrym specjalistą od alergii.

Dieta malucha karmionego mlekiem modyfikowanym

W przypadku zdiagnozowanej skazy białkowej lekarz przepisze dziecku specjalny preparat mlekozastępczy np. Nutramigen lub Bebilon Pepti, który jest dostępny w aptece na receptę. W mleku tym cząsteczki białka rozbite są na dużo mniejsze elementy, które układ pokarmowy dziecka lepiej trawi, nie powodując u niego objawów uczulenia. Niestety ich wadą jest nieprzyjemny zapach, przez co część dzieci może niechętnie je pić.

Niektóre dzieci ze skazą dobrze tolerują mleko ryżowe, sojowe i kozie, jednak przed ich podaniem warto skonsultować się najpierw z pediatrą.

Dieta malucha, który je już stałe pokarmy

Maluch, który je już stałe pokarmy, powinien unikać mleka oraz produktów na bazie mleka jak: jogurty, serki, mleczne desery, maślanki, kefiry, a także zwykłego mleka modyfikowanego i kaszek z ich dodatkiem.
Powinnaś uważnie czytać etykiety wszystkich produktów, ponieważ białko mleka może się kryć w najróżniejszych wyrobach, jak keczup, parówki czy ciastka.

Dzięki diecie eliminacyjnej można praktycznie całkiem zlikwidować objawy skazy. Po pół roku stosowania takiej diety, lekarz może zalecić wykonanie testu prowokacyjnego. Należy wtedy podać dziecku niewielką ilość mleka lub produktu mlecznego i obserwować reakcję organizmu. Dość często okazuje się, że po alergii nie ma śladu.

Pamiętaj!

Nie każda wysypka na skórze dziecka jest objawem skazy białkowej. Zanim przystąpisz do diety eliminacyjnej, zasięgnij porady lekarskiej.

Add advice

Related products

Related articles

Przykładowy jadłospis dla dziecka z zaparciami

Kiedy mój synek zaczął mieć problemy z zaparciami, w okolicach 2 lat, pierwsza moja myśl to była zmiana jego diety. Po konsultacji z lekarzem do jadłospisu synka wprowadziłam produkty bogate w błonnik. Jadłospis na zaparcia u dzieci jest oparty przede wszystkim na dużej ilości warzyw i owoców, zerowej ilości czekolady, dużej ilości wody itd. 

Read more >
Przyczyny i objawy wgłobienia jelit u niemowląt

Gdy myślimy o zabrzeniach funkcji przewodu pokarmowego u niemowląt, pierwsze na myśl przychodzą nam: ulewania, refluks żołądkowo-przełykowy, kolka jelitowa oraz zaparcia. Boryka się z nimi większość świeżo upieczonych rodziców.

Read more >
Przeziębienie u maluszków - jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie u maluszka, to zmora każdej mamy. Katarek, kaszelek, gorączka... Chyba żadna z nas tego nie lubi. Najchętniej zamieniłybyśmy się wtedy z naszymi dzieciaczkami miejscami, zamiast patrzeć, jak te małe istotki męczą się z przeziębieniem. Osobiście boli mnie serce, kiedy widzę jak moja córeczka męczy się z katarkiem i jest wykończona ciągłym przecieraniem noska.

Read more >
Rodzice spacerują z dzieckiem w wózku. W tel widać drzewo. Tata prowadzi wózek i patrzy na dziecko. Mama patrzy na dziecko i zamierza dotknąć palcem nosa dziecka. Rodzice uśmiechają się do dziecka. Mama ma długie brązowe włosy, czerwony rozpinany sweter i zieloną spódnicę.  Tata ma na sobie szarą koszulkę z krótkim rękawem i krótkie dżinsowe spodnie. Ma zarzucony sweter na ramionach. Ma krótkie włosy.
Rady na udany spacer z dzieckiem

Spacer to ważny punkt w planie dnia maluszka. Co jednak, jeśli rozbrykanie malca sprawia, że przestaje być przyjemny? Oto nasze rady na udany spacer z dzieckiem.

Read more >
Rady na bezpieczny urlop małego alergika

Urlop z małym alergikiem wcale nie musi być stresujący. Na pierwszy rzut oka wydaje się mocno skomplikowany, ale wystarczy dobrze zaplanować wypoczynek przed wyjazdem i przestrzegać kilku zasad podczas pobytu, a wspólny urlop będzie cudownym wspomnieniem dla Ciebie i dziecka.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: iod@canpolbabies.com Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.