{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ząbkowanie

Powszechne jest stwierdzenie – „Po co leczyć mleczaki, skoro i tak wypadną?”. Oczywiście, że wypadną, jednak nie mogą być zepsute, ponieważ próchnica przenosi się automatycznie z ząbków mlecznych na stałe. Podpowiadamy, jak dbać o mleczaki oraz kiedy należy udać się z dzieckiem do dentysty.

Czym jest próchnica?

Ubytki w zębach powstają w wyniku zakaźnej choroby infekcyjnej, którą wywołują bakterie próchnicotwórcze, głównie Lactobacilli oraz Streptococcus mutans. Rozkładają one spożywane przez dziecko cukry i osadzają się na zębach w postaci płytki nazębnej.

Działaniu bakterii próchnicotwórczych sprzyjają kwasy z resztek pokarmowych, które z kolei powodują demineralizację i niszczenie szkliwa. Torują w ten sposób drogę do szkliwa dla bakterii niszczących zębinę.

Warto pamiętać, że szkliwo w zębach mlecznych nie jest w pełni zmineralizowane, przez co próchnica pojawia się na nich dużo szybciej niż w przypadku zębów stałych. Dlatego o higienę jamy ustnej należy dbać już u ząbkującego maluszka.

Co jest przyczyną próchnicy?

Najczęstszą przyczyną próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także predyspozycje genetyczne. U noworodków i małych dzieci to efekt nocnego karmienia, po którym zaniechano czyszczenia jamy ustnej.

W przypadku starszych dzieci, próchnica pojawia się z reguły na skutek złych nawyków żywieniowych. Picie słodkich napojów i soków, a także spożywanie pokarmów z dużą zawartością cukrów np. ciastka, chrupki czy cukierki, po których dzieci najczęściej nie czyszczą zębów, wpływa negatywnie na stan uzębienia.

Do wystąpienia choroby konieczna jest obecność bakterii, które przenoszone są od dorosłych np.: przez lizanie dziecięcych smoczków, karmienie niemowląt i małych dzieci własnymi łyżeczkami, itp.

Pierwsze objawy próchnicy niestety łatwo przeoczyć u malucha. Ząbki są dość małe, a dziecko często nie pozwala na spokojne ich obejrzenie w warunkach domowych. Poza tym zmiany próchnicowe u dziecka wcale nie są koloru czarnego. Na początku pojawiają się białe matowe plamki lub smużki, które dopiero z czasem robią się szorstkie i ciemnieją.

Skutki próchnicy

Próchnica bardzo szybko rozprzestrzenia się na pozostałe zęby, również te stałe. Niszcząc szkliwo oraz zębinę, dociera do miazgi. Maluch może się wtedy skarżyć na silny ból. W skrajnych przypadkach, gdy zęby nie są leczone, mogą powstawać ropnie około zębowe i zgorzele.

Należy pamiętać, że bakterie ropne mogą wędrować po organizmie, uszkadzając po drodze np. stawy lub zastawki. Osłabiają również odporność. Poza tym zepsute ząbki utrudniają dziecku dokładne gryzienie i żucie, a dodatkowo szpecą i mogą powodować u niego kompleksy.

Próchnica butelkowa

Dla zębów dziecka najlepsze jest karmienie piersią. Po pierwsze maluch ssący pierś ćwiczy mięśnie, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. Po drugie pokarm z brodawki sutkowej trafia wprost do gardła malucha, omijając ząbki. W przypadku dzieci dopajanych lub karmionych butelką może wystąpić próchnica butelkowa. Aby jej zapobiec należy stosować się do kilku ważnych zasad:

  • Powinnaś karmić malucha, gdy jest rozbudzony.
  • Pilnuj, by nie przysypiało z butelką w ustach (to też jest niebezpieczne ze względu na ryzyko zachłyśnięcia płynem!).
  • Płyny podawane w nocy, nie powinny zawierać cukru, ani skrobi - sama woda jest najlepsza.
  • Po każdym posiłku i picu należy dziecku dokładnie umyć ząbki, pamiętając, że po sokach (szczególnie cytrusowych) trzeba odczekać pół godziny, aż pH się zneutralizuje. Gdy odczyn w buzi jest kwaśny łatwiej uszkadza się szkliwo.

Leczenie próchnicy

Próchnicę zębów mlecznych należy leczyć u stomatologa. W związku z tym, że mleczaki są znacznie słabsze od stałych, liczy się czas reakcji. Po znalezieniu pierwszych objawów próchnicy, należy od razu zgłosić się do dentysty, ponieważ w ciągu dosłownie paru tygodni z małej plamki może rozwinąć się duże ognisko próchnicowe.

Leczenie mleczaków jest bardzo ważne, ponieważ chore zęby mogą się łamać w okolicach przydziąsłowych. W ten sposób w dziąśle pozostają korzenie, w których jest pełno bakterii. To z kolei wpływa negatywnie na rozwijający się nowy ząb, który rośnie zniekształcony, z brakami szkliwa lub niedorozwojem zębiny.

Gdy próchnica zaatakuje powierzchnie styczne na większości zębów, konieczne będzie lapisowanie, czyli zabieg pokrycia zębów preparatem bakteriobójczym.

Profilaktyka przeciwko próchnicy

Według stomatologów o higienę jamy ustnej należy dbać od samego początku. Zanim pojawią się ząbki należy myć dziecku dziąsła po każdym posiłku. Świetnie nada się do tego gazik owinięty na palcu, zwilżony wcześniej ciepłą przegotowaną wodą lub rumiankiem. Doskonale sprawdzi się również specjalna, silikonowa nakładka na palec z wypustkami marki Canpol babies, która oprócz tego, że czyści, to dodatkowo masuje delikatne dziąsełka malucha.

Gdy pojawią się pierwsze ząbki warto zaopatrzyć się w pastę do zębów z przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci. Nie ma ona w składzie fluoru, tylko żel krzemowy lub ksylitol, które pełnią funkcję czyszczącą, a także są bezpieczne dla malucha.

Pasty do zębów z obniżoną zawartością fluoru możesz zacząć stosować, gdy Twoje dziecko nauczy się już wypluwać. Polecam wybierać pastę o smaku miętowym, ponieważ owocowe dzieci dużo chętniej połykają. Poza tym, maluch przyzwyczajony do słodkiego smaku owoców, niechętnie będzie używał innej pasty.

Bardzo ważna jest systematyczność. Ząbki należy myć po każdym posiłku, pamiętając by dokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami, w których często zbierają się resztki jedzenia.

Oprócz higieny jamy ustnej istotna jest również odpowiednia dieta. Staraj się nie podawać często dziecku słodkich przekąsek i napojów, a także gęstych soków, które łatwo oblepiają zęby, tworząc doskonałą pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych.

Metody leczenia próchnicy bez wiertła

Laserowe usuwanie próchnicy

Alternatywą dla borowania jest bezkontaktowe usuwanie próchnicy za pomocą lasera. To nowoczesna metoda bezbolesnego leczenia zębów. Zabieg polega na napromieniowaniu tkanek zmienionych chorobowo. Laser oprócz tego, że precyzyjnie usuwa próchnicę, przy okazji dezynfekuje ząb, dzięki czemu jest on gotowy od razu do wypełnienia. Zaletą zabiegu laserowego jest zdolność odróżniania zwykłych przebarwień od prawdziwych ubytków.

Leczenie zębów laserem jest dość kosztowne, jednak ma wiele zalet i warto rozważyć tę opcję walki z próchnicą.

Abrazja powietrzna

Zabieg ten polega na ścieraniu próchnicy piaskiem, który wylatuje z cienkiej dyszy pod wysokim ciśnieniem. Metoda ta sprawdza się jedynie przy małych ubytkach, stąd może niewielka popularność w polskich gabinetach stomatologicznych.

Lapisowanie

Czasem, pomimo naszych największych chęci i starań, dziury w zębach dziecka się pojawiają. Gdy ognisk próchnicy jest wiele, a dziecko jest za małe na tradycyjne leczenie poprzez borowanie i założenie plomby, stomatolog może zalecić lapisowanie zębów. Zabieg ten polega na pokryciu dotkniętych próchnicą zębów, specjalnym preparatem bakteriobójczym, który oprócz spowalniania choroby utwardza płytkę zęba.

Po lapisowaniu zęby przybierają niestety brzyski, ciemny kolor, ale dzięki temu próchnica będzie się wolniej rozwijać i nie będzie dokuczać już tak dziecku. Zabieg nie jest bolesny, ale maluch musi być przygotowany na to, że preparat ma nieprzyjemny zapach i smak. Warto przed lapisowaniem zabezpieczyć ubranie, ponieważ środek może je trwale zabarwić. Plamy ze skóry czy języka schodzą po około 2 tygodniach.

Zabiegi chroniące zęby

Fluoryzacja

To bezbolesny zabieg, który polega na nałożeniu na powierzchnię zębów smakowego preparatu w postaci pianki, lakieru lub żelu. Środek ten mineralizuje zęby i pomaga chronić je przed próchnicą. Fluoryzację należy powtarzać co kilka miesięcy, aby chronić zęby przed próchnicą. Jest możliwy do wykonania tylko dla dzieci współpracujących. Fluor chroni zęby, ale jest toksyczny dla organizmu, więc nie można go połykać.

Lakowanie

Lakowanie to wypełnianie bruzd w zębach specjalnym preparatem, który będzie je chronił przed próchnicą. Zabieg jest bezbolesny, jednak przed nałożeniem środka należy dokładnie oczyścić zęby szczoteczką, a potem wysuszyć je i wytrawić.

Czyszczenie zębów

To najskuteczniejsza metoda walki z próchnicą. Ważne jest dokładne czyszczenie ząbków, dlatego niezbędna jest pomoc rodziców. Stomatolodzy zalecają czyszczenie ząbków przez rodziców i pod ich kontrolą u dzieci do 8 lat.

Add advice

Related products

Related articles

Z maluchem u dentysty – pierwsza wizyta

Wizyta u dentysty to spore wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i dla samego rodzica. Ponieważ wiele razy byłam świadkiem histerycznych scen przed gabinetem stomatologicznym z dzieckiem w roli głównej, już w ciąży postanowiłam, że moje dziecko będę przyzwyczajać do dbania o higienę jamy ustnej i wizyt u dentysty od samego początku.

Jak postępować z dziecięcymi dziąsełkami? 

Córeczkę karmiłam piersią, ale mimo wszystko starałam się po każdym posiłku wycierać wilgotnym gazikiem dziąsełka. To bardzo ważne, szczególnie po ostatnim, wieczornym karmieniu, ponieważ w nocy, podczas snu, bakterie działają ze zdwojoną siłą...

Read more >
Sposoby na proste ząbki

Jakie są najczęstsze nieprawidłowości w budowie szczęki? Czy wkładanie języka pomiędzy dolne i górne ząbki podczas połykania powoduje seplenienie? Poznaj listę dziedzicznych wad zgryzu. Sprawdź, co robić, by maluch miał ładne i proste ząbki. Dowiedz się, czy kształt smoczka wpływa na wady budowy szczęki?

Read more >
Problemy z ząbkowaniem

Na czym polega zabieg decapuchonnement? Czy zawsze jest konieczny, gdy dziecko ząbkuje? Co przyniesie ulgę maluszkowi przy wyrzynających się ząbkach? Jak często można stosować żele na ząbkowanie? Dowiedz się, jakie problemy mogą się pojawić, gdy dziecko ząbkuje i co robić, gdy maluszek mocno cierpi.

Read more >
Próchnica u dzieci nie tylko butelkowa

Kochane mamy piszę do Was by ostrzec przed czymś, co nam obecnie spędza sen z powiek. Pewnie każda z Was słyszała o tym, jak to karmienie butelką powoduje próchnicę w końcu zwaną butelkową. Sama słyszałam na ten temat dość dużo dlatego bałam się butelek jak ognia, smoczków zresztą też - dlatego jak tylko Zośkowi wyszły ząbki, butelki poszły w kąt a ja jak typowa matka polka poświęciłam swoją pierś na czas nocny.

Read more >
Próchnica u dzieci

Czy tylko słodycze mogą wywołać próchnicę u maluszka? Jak wygląda leczenie próchnicy początkowej mleczaków? Czy brązowa plamka na zębie to próchnica? Sprawdź, co robić, gdy u dziecka pojawia się pierwsze objawy próchnicy. Sprawdź, jak wygląda leczenie ząbków mlecznych.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.