Wybór past do zębów jest ogromny, dlatego powinnaś zachować podwójną ostrożność szukając odpowiedniej pasty dla swojego malucha. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę podczas zakupów?
#Co powinna zawierać pasta dla dzieci, a czego unikać?
#Ilość fluoru w pastach do zębów dla dzieci
#Współczynnik ścieralności pasty do zębów
#Nić dentystyczna – kiedy można zacząć ją stosować?
#Płyny do płukania jamy ustnej – czy dzieci mogą je stosować?
O higienę jamy ustnej należy dbać od samego początku, aby zminimalizować ryzyko próchnicy w przyszłości. Gdy dziecko nie ma jeszcze ząbków, staraj się oczyszczać mu buzię po każdym karmieniu zwilżonym gazikiem owiniętym na wskazujący palec. Pamiętaj, by resztki pokarmu usunąć nie tylko z dziąsełek, ale i języka. W ten sposób uchronisz dziecko przed pleśniawkami. Do oczyszczania możesz użyć zwykłej, przegotowanej wody lub naparu z rumianku, który ma działanie antybakteryjne.
Gdy maluchowi wyjdą pierwsze ząbki, możesz zacząć czyścić samą szczoteczką, np. zakładaną na palec. Kiedy nauczy się wypluwać z ust płyny, możesz zacząć stosować łagodną pastę do zębów przeznaczoną dla dzieci.
Stężenie fluoru musi być dopasowane do wieku dziecka. Czemu to takie ważne? Ponieważ małe dzieci nie potrafią myć zębów bez połykania pasty, więc ryzyko przedawkowania jest ogromne. Fluor w nadmiarze podrażnia żołądek. Może być również przyczyną groźnej choroby fluorozy, która objawia się w postaci kredowobiałych lub brązowawych przebarwień na zębach, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do osłabienia kości i choroby nerek.
Pamiętaj! Podczas zakupów sprawdzaj na opakowaniu skład pasty, aby wiedzieć, ile dokładnie ma fluoru.
Pierwszą pastę można zacząć używać, gdy u malucha pojawią się pierwsze ząbki czyli ok. 6 miesiąca życia. Na tym etapie wybieraj pasty bez dodatku fluoru, ponieważ tak małym dzieciom często zdarza się połykać pastę podczas szczotkowania. Stomatolodzy polecają preparaty z dodatkiem żelu krzemowego, który ma łagodne działanie oczyszczające.
W tym wieku to Ty powinnaś myć dziecku ząbki, ponieważ maluch nie jest jeszcze w stanie odpowiednie trzymać szczoteczki, a co dopiero porządnie wyszczotkować zęby. Pasty nie powinno być więcej niż pół ziarenka groszku.
U najmłodszych dzieci najlepiej szczotkować ząbki samą szczoteczką, bez pasty.
W pastach do zębów dla dzieci w tym wieku ilość fluoru powinna mieścić się w przedziale 250-500 ppm. Nie przesadzaj z ilością pasty do zębów na szczoteczce, jak to ma często miejsce w reklamach telewizyjnych. U dziecka w tym wieku do jednorazowego mycia zębów wystarczy pasty w ilości odpowiadającej wielkości ziarenka groszku.
Maluchy w tym wieku zwykle próbują już myć zęby samodzielnie. Powinnaś oczywiście nadzorować szczotkowanie i pod koniec ewentualnie jeszcze poprawić po dziecku, tak by wszystkie zęby były dokładnie oczyszczone z osadu i resztek pokarmu.
Starsze dzieci mogą stosować pasty, gdzie stężenie fluoru nie przekracza 1000 ppm. Na szczoteczkę nakładaj nie więcej niż 1 cm pasty, chyba że producent zaleci inaczej.
Pomimo, że dzieci w tym wieku potrafią już samodzielnie myć zęby, najlepiej by robiły to pod nadzorem dorosłej osoby. Do 8 roku powinnaś poprawić toaletę ząbków po samodzielnym myciu.
Wybierając pastę do zębów dla swojego malucha zwróć uwagę na jej RDA (współczynnik ścieralności), który określa stężenie środków ściernych w produkcie. Ich zadaniem jest usuwanie przebarwień i osadu z powierzchni zębów. W pastach dla dzieci RDA nie może przekraczać poziomu 20. W przypadku starszych dzieci i dorosłych powinien mieścić się w przedziale 30-60.
W szczelinach między zębami, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką, bardzo często gromadzą się resztki pokarmu. Aby dokładnie je oczyścić niezbędna będzie nić dentystyczna. Możesz wybrać wersję z fluorem lub bez. Dostępne są w szpulkach lub pociętych kawałkach o konkretnej długości, którą łatwiej dostosować do wieku dziecka.
Nić dentystyczną należy wprowadzić do codziennego stosowania, gdy ząbki dziecka zaczną się ze sobą stykać, przez co obszar pomiędzy nimi, będzie trudno doczyścić jedynie za pomocą szczoteczki.
Nitkowanie wymaga większych zdolności manualnych niż szczotkowanie, dlatego przy tej czynności należy pomagać maluchowi, aż do ok. 10. roku życia.
Mogą używać je dzieci, które potrafią już wypluwać pastę do zębów i prawidłowo płukać buzię. Z uwagi na to, że większość dostępnych na rynku płukanek zawiera w swoim składzie alkohol, stosowanie ich należy skonsultować z dentystą, który najlepiej oceni czy konieczne jest wprowadzenie ich do codziennej higieny jamy ustnej dziecka.