{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ząbkowanie

Wizyta u stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, ale wcale nie musi być taka straszna i kojarzyć się jedynie z bólem i strachem. Lęk i obawa przed dentystą dotyczy nie tylko dzieci lecz także i osób dorosłych. Ja w swojej rodzinie mam przykład mojej dorosłej już kuzynki, która na samo słowo stomatolog od razu robi się blada, przerażona i dostaje ataku paniki. Taki stan nazywany jest dentofobią.

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Z pewnością  jednymi z nich mogą być niemiłe przeżycia głównie z okresu dzieciństwa, które przyczyniają się na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości, traumatyczne wrażenia i uraz po niemiłej wizycie bądź po prostu nieodpowiednie podejście rodziców do tematu leczenia zębów i higieny jamy ustnej. Jest to temat na tyle powszechny, że ja postanowiłam sobie, że zrobię wszystko, aby moja córka polubiła dbanie o higienę jamy ustnej oraz aby stało się to jej nawykiem, a żadne przyszłe wizyty u dentysty nie były dla nas koszmarem i jednym wielkim stresem. Przedstawię Wam teraz moje pomysły, jak możliwie najlepiej postarać się uniknąć lęku i obaw Waszych pociech związanych z wizytą u dentysty.

1. Wpajanie zasad prawidłowej higieny od małego

Jamę ustną mojej córeczki czyściłam właściwie już od narodzin. Na początku służy do tego jałowa gaza nałożona na palec- nasączona w przegotowanej wodzie oraz specjalne szczoteczki silikonowe. Ja używałam tą od firmy Canpol Babies i ją polecam. Taka praktyka pozwala nie tylko zadbać o czystą  i zdrową jamę ustną dziecka, ale także uniknąć próchnicy w późniejszym wieku i co ważne- przyzwyczaja maluszka do manipulacji w buzi oraz wyrabia nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Dla mnie było to ważnym aspektem już od początku. Przy okazji ząbkowania plusem było to, że dla mojej córki był to dodatkowo dobroczynny masaż dziąseł. ;) W późniejszym okresie oczywiście zwykła mniejsza szczoteczka do zębów i odpowiednio dobrana pasta.

2. Wizyta adaptacyjna u dentysty

Najlepiej na taką pierwszą wizytę udać się z maluszkiem już w okresie ząbkowania. Po pierwsze dlatego, aby skontrolować i sprawdzić czy przebiega ono prawidłowo a po drugie, aby powoli oswajać dziecko. My po pojawieniu się pierwszego ząbka wybraliśmy się z córką do dentysty. Taka wizyta adaptacyjna to zwykły przegląd, który nie wiąże się z bólem ani żadnym zabiegiem, a pozwoli wykształcić u niego pozytywne nastawienie i skojarzenia z wizytą w gabinecie dentystycznym na przyszłość. Na kolejną najlepiej będzie udać się w wieku 2-3 lat, kiedy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne. Nie czekajmy z pierwszą wizytą do momentu, kiedy dziecko zacznie boleć ząb i będzie czekał je zabieg- może później wynieść jedynie złe wspomnienia przez co będzie unikać takich wizyt. Oczywiście ważną rzeczą o której muszę wspomnieć jest wybranie odpowiedniego specjalisty w zakresie stomatologii. Mam na myśli dentystę z dobrym podejściem do dzieci oraz gabinet, który jest odpowiednio dla nich  przystosowany. Warto też zwrócić uwagę czy ten do którego się wybieramy z naszą pociechą, posiada specjalne znieczulenia, które są przeznaczone dla mniejszych brzdąców. U nas ta wizyta przebiegła świetnie. Nasz dentysta jest jednym z najlepszych w naszej miejscowości i ma naprawdę świetne podejście do dzieci. Córka od początku do końca była zainteresowana a przegląd poszedł szybko, sprawnie i bez większych oporów.;)

3. Rozmowa z dzieckiem

Ze starszakiem przed czekającym go spotkaniem ze stomatologiem warto o tym porozmawiać, aby je na nie przygotować. Wytłumaczyć na czym to będzie polegało, co robi dentysta, w jakim celu się do niego wybieracie oraz jak ważne jest dbanie o zdrową jamę ustną. W razie jakichkolwiek pytań należy na nie dziecku ze spokojem odpowiedzieć. WAŻNE, aby uważać na słowa i nie używać takich zwrotów ani określeń, po których dziecko jedynie będzie się bało. Słowa "zastrzyk", "ból", "badanie" nikomu nie kojarzą się przecież dobrze..Nie uspokajaj dziecka na siłę, bo może to przynieść odwrotny skutek. Nie należy sugerować dziecku, że "Nie będzie bolało", ponieważ to daje dziecku do zrozumienia, że Pan lub Pani Doktor będzie jednak wykonywał coś co może boleć- a to jedynie wywołuję panikę i stres u dziecka. Mówienie o bólu zniechęci je już na samym starcie przed taką wizytą. Bardzo niewskazane jest również w naszym "przekonywaniu" dziecka do prawidłowej higieny jamy ustnej mówienie rzeczy w stylu "Umyj ząbki, bo jak nie będziesz mył to pójdziesz do dentysty"- Mamy dziecko do wizyt u stomatologa zachęcać, a nie powodować, aby kojarzyło to z czymś złym. Takim zdaniem spowodujemy, że dziecko będzie się tym bardziej bało, ponieważ jest to w pewnym sensie straszenie go Panem czy Panią dentystką i w jego odczuciu takie spotkanie z lekarzem będzie traktowane jako kara za niemycie zębów. Nie róbmy tego więc pod żadnym pozorem!

4. Zabawa w dentystę

Jeśli rozmowę z dzieckiem na ten temat mamy już za sobą, śmiało możemy pobawić się z nim w pacjenta i dentystę. Nawet jeśli nie odbyłaś ze swoją pociechą dyskusji na ten temat, możesz mu wspólnie przy zabawie o tym opowiadać. Jest to idealne rozwiązanie aby w taki sposób czyli poprzez zabawę- budować pozytywne nawyki. Stwórzcie u siebie własny gabinet dentystyczny i wyleczcie zęby laleczkom i misiom. Zróbcie sobie wzajemnie przegląd, umyjcie je sobie nawzajem dokładnie szczoteczką, liczcie swoje ząbki językiem ;) Pomocne dla Was w tym mogą być różne kolorowe i wesołe materiały edukacyjne przystosowane do wieku dziecka. Brzdącom i  młodszym dzieciom warto podsuwać książeczki, których bohaterowie dbają o zęby, chodzą na regularne wizyty u dentysty i bez obaw poddają się zabiegom leczniczym.

5. Dziecko nie powinno słuchać o nieudanych wizytach w gabinecie

Nigdy nie opowiadaj w obecności dziecka o niemiłych przeżyciach związanych z  wizytą u dentysty. Takie opowieści ze złymi doświadczeniami jedynie spowodują, że dziecko będzie przestraszone i możemy być pewni, że nie będzie chciało chętnie i dzielnie uczęszczać na spotkania ze stomatologiem. Wystrzegajmy się więc tego i nie dopuśćmy, aby nasz strach przed dentystą (jeśli taki jest) udzielał się dziecku. Jeżeli boisz się dentysty, pamiętaj, że jest to Twój strach i że twoje dziecko nie musi wcale obawiać się badania, ponieważ Twój lęk nie jest lękiem dziecka. Naszym zadaniem jako rodziców jest możliwie jak najlepiej przekonać dziecko, że to nic strasznego, aby później bez strachu i obaw uczęszczali na wizyty do lekarzy dentystów i dbali o swoje ząbki ;)

6. Nagroda za odwagę

Po zakończonej wizycie u dentysty warto dać dziecku poczucie, że jesteśmy z niego dumni, że było dzielne i wizyta przebiegła prawidłowo. W gabinetach dentystycznych często dzieci dostają naklejki, kolorowe odznaki, dyplomy bądź małe pasty do zębów. Dla takiego malucha jest to super nagroda i zachęta na następne wizyty, ponieważ pozwala to zbudować poczucie zadowolenia po przebytym spotkaniu ze stomatologiem. My rodzice również możemy dać jakiś drobny prezencik od siebie, ale nie przed wizytą, tylko po. Nie przekupujmy dziecka, bo to nie zadziała. Najlepiej po wizycie dając mu drobiazg pokażmy, że jesteśmy z niego dumni i zadowoleni, że było bardzo dzielne i odważne, a to da dziecku większą pewność siebie i sprawi, że chętniej będzie chciało uczęszczać na kolejne wizyty u dentysty.

Polecam zastosować się do powyższych rad, a wizyty u dentysty z Waszymi pociechami nie będą trudnym wyzwaniem, tylko sprawią, że będą one chętnie i bez strachu stawiały się w gabinecie stomatologicznym. :)

Add advice

Related products

Related articles

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Przyzwyczajanie – jeszcze do niedawna wydawało mi się, że dbanie o higienę jamy ustnej maluszka można rozpocząć dopiero wówczas, gdy w jego buzi pojawią się pierwsze ząbki. Na szczęście znajomy pediatra w porę uświadomił mnie, że powinno nastąpić to już w ciągu pierwszych tygodniach po narodzeniu.

Read more >
Krzywe ząbki u niemowląt

Kiedy u mojego starszego synka zaczęły kolejno pojawiać się ząbki byłam bardzo podekscytowana. To w końcu nowy etap dla malucha. Wypatrywaliśmy więc kolejnych białych kreseczek na dziąsełkach.

 

Read more >
Leczenie mlecznych ząbków

Moja córeczka dość późno zaczęła ząbkować, jednak dbamy o nie już od samego początku, by później nie było z nimi problemów. Nie zastanawiałabym się nad tym jak wygląda leczenie mleczaków, gdyby nie 5-letnia córeczka koleżanki, która miała w ząbku dziurkę.

 

Read more >
Co zrobić, gdy niemowlę jest rozdrażnione, ciągle płacze i marudzi?

Jakie gryzaki sprawdzą się dla ząbkującego maluszka? Co przyniesie mu największą ulgę, gdy będą mu się wyżynać ząbki? Sprawdź, jak pomóc dziecku podczas ząbkowania. Dowiedz się, co oprócz gryzaków możesz podać maluszkowi do gryzienia.

Read more >
Co zrobić, gdy ząbkujący maluch nie chce jeść?

Jakie posiłki będą najlepsze dla ząbkującego maluszka? Jaką muszą mieć konsystencję? Co przyniesie mu największą ulgę, gdy będą mu się wyżynać ząbki? Sprawdź, jak pomóc dziecku podczas ząbkowania. Dowiedz się, co robić, gdy dziecko nie chce wtedy jeść.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: iod@canpolbabies.com Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.