Nigdy nie zostawiaj niedopitych resztek mleka, wyrzucaj je od razu po karmieniu. W pozostawionym mleku gromadzą się bakterie, które mogą u malca wywołać zatrucie i biegunkę.
Myj butelki i smoczki od razu po karmieniu, nie zostawiaj brudnych w zlewie. Zaschnięty pokarm zalegający w zakamarkach butelki i smoczka jest później bardzo trudny do usunięcia.
Po karmieniu nocnym, jeśli nie masz siły na wyszorowanie butelki, koniecznie zalej ją wodą, aby resztki mleka nie zaschły na ściankach. Rano umyj dokładnie butelkę. Jeśli zostawisz mycie butelek na ostatnią chwilę może się okazać, że głodny maluch będzie domagał się jedzenia, a Tobie zabraknie czystej butelki. Zanim ją porządnie domyjesz, wysterylizujesz i przygotujesz z mlekiem do karmienia, rozdrażnione głodem dziecko będzie krzyczeć wniebogłosy.
Nie stosuj żadnych silnych, żrących środków do mycia butelek. Wystarczy ciepła woda, płyn do naczyń lub roztwór sody. Umyj ją bardzo dokładnie w środku używając szczotki do butelek. Sprawdź, czy w zagłębieniach butelki nie zostały resztki pokarmu, następnie dokładnie wypłucz smoczek i butelkę pod bieżącą wodą.
Szczotkę po użyciu dokładnie umyj, gdyż tam też mogą się namnażać bakterie z zaschniętych resztek pokarmu. Niektóre butelki i smoczki możesz myć w zmywarce do naczyń, ale upewnij się, czy producent na to zezwala w ulotce. Po umyciu odstaw butelkę do góry dnem do obeschnięcia lub wstaw do sterylizatora. Nie wycieraj.