U dzieci karmionych sztucznie po ukończeniu 6. miesiąca życia należy przejść na mleko następne, oznaczone jako 2. Poznaj kilka ważnych rad jak zrobić to w bezpieczny sposób i w pełni zaspokoić potrzeby rosnącego malucha.
Przejście z mleka początkowego na mleko następne warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Przy kontrolnej wizycie u lekarza pediatry połączonej z kontrolą masy ciała warto wspomnieć o przejściu na mleko następne i zapytać lekarza o jego ewentualne uwagi w tej kwestii.
Najlepiej trzymać się mleka modyfikowanego tego samego producenta, którego mlekiem początkowym (1) było karmione dziecko - zmniejsza to ryzyko wystąpienia alergii, mleko następne jest wówczas oparte o tą samą formułę co mleko początkowe, z tym że dostosowane do dziecka półrocznego, a więc bardziej ruchliwego, z większym zapotrzebowaniem kalorycznym oraz ze wzbogaconą dietą.
Podobnie jak mleko początkowe, tak i mleko następne należy dostosować do potrzeb dziecka, zwłaszcza jeśli dziecko np. ulewa lub ma zaparcia.
Tak jak wszystkie nowości w diecie dziecka, tak też wprowadzenie mleka następnego powinno odbywać się powoli i stopniowo. Zaleca się, aby wprowadzanie mleka następnego odbywało się poprzez zastępowanie jednej miarki nowym mlekiem i każdego dnia zwiększanie ilości miarek mleka następnego, a tym samym zmniejszanie ilości mleka początkowego.
Obserwuj dziecko, ponieważ mleko następne tak jak każdy nowy składnik w diecie dziecka może wywołać reakcje alergiczne. Z tego tez powodu nowości powinny być wprowadzane pojedynczo i stopniowo, aby szybko móc zareagować i wyłapać jaki produkt wywołał niepożądaną reakcję.
Dokładnie zapoznaj się z instrukcją przygotowywania mleka, gdyż każde mleko może mieć inny sposób przygotowania bądź inne proporcje.