{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Rozszerzanie diety

Ostatnio przeglądałam słoiczki z obiadkami dostępne w sklepach i na składniki tam zawarte i tak zaczęłam w domu drążyć, co dają naszym dzieciom te posiłki, jakie wartości zawierają i tak sobie poczytałam gdzie można szukać witamin i dlaczego są ważne. Pomyślałam, że Wam też się przyda ta wiedza.

#Gdzie znajdują się najważniejsze witaminy i mikroelementy?

#Witaminy

#Składniki mineralne

Jak zapewnić dziecku odpowiednią ilość witamin i mikroelementów?

Dostarczanie witamin i mikroelementów dziecku jest bardzo ważne zarówno podczas karmienia piersią butelką czy w późniejszym rozwoju dziecka.
Każdy przejaw życia związany jest z przemianą materii, z której składa się nasz organizm. Skurcz mięśni, praca mózgu, serca, płuc, czyli jedna wielka bezustanna czynność wszystkich komórek organizmu, powoduje ciągły rozkład tych substancji, z których komórki są zbudowane.

Niezbędne składniki w diecie dziecka

Pożywienie dla dziecka, którego organizm nieustannie rośnie i się rozwija, powinno zawierać wszystkie niezbędne składniki w takiej ilości i jakości aby mogły sprostać potrzebom organizmu.
Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje takich składników jak:

  • białka,
  • tłuszcze,
  • węglowodany,
  • witaminy,
  • woda
  • i składniki mineralne.

W celu zaspokojenia potrzeb organizm czerpie te składniki z pożywienia. Czynniki budulcowe to białka, tłuszcze (a właściwie substancje im towarzyszące), woda i sole mineralne. Do czynników energetycznych zalicza się węglowodany i tłuszcze. Natomiast witaminy są potrzebne do prawidłowej przemiany materii i rozwoju organizmu.
Aby nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, nie możemy dopuścić do niedoborów, albo braków jakiegokolwiek z tych składników.

Gdzie znajdują się najważniejsze witaminy i mikroelementy?

Przybliżę Wam, z jakich pokarmów możemy czerpać te składniki i jaki mają one wpływ na organizm.

Białka

Nie są wytwarzane przez organizm, muszą być podawane z zewnątrz. Rozróżniamy białka zwierzęce czyli mięso, mleko, jaja, ser oraz białka roślinne takie jak jarzyny, przetwory zboża, fasola groch. Bardzo dobrze, jak pożywienie zawiera oba typy białek. Dziecko, które otrzymuje za mało białka, nie przybiera na wadze, a nawet traci masę ciała.

Węglowodany

Znajdziemy w owocach, mleku, ziemniakach, zbożu i kaszach. Dostarczają energii dla pracy mięśni, dają ciepło. Część ich przetwarza się w tłuszcz, nadmiar może być magazynowany w wątrobie oraz mięśniach. Przy niedoborze węglowodanów tłuszcze nie spalają się należycie i powstają szkodliwe, zakwaszające organizm substancje.

Tłuszcze

Nadmiar może magazynować się w postaci tkanki tłuszczowej. Tłuszcze nie muszą być podawane w nadmiarze, bo organizm może je wyprodukować z węglowodanów. Najbardziej wartościowe tłuszcze to masło, żółtko i tran.

Woda

To główny składnik organizmu. Im młodsze dziecko tym większy procent jego organizmu stanowi woda. Bez wody nie da się żyć, nie przyswajają się składniki z pożywienia ani nie jest możliwa przemiana materii. Nadmiar wody też jest szkodliwy dziecko jest mniej odporne. Nadmiar płynów również przeciąża nerki i serce oraz wypłukuje z tkanek składniki mineralne. Zapotrzebowanie niemowlaka na płyny wynosi ok. 200 ml na kilogram masy ciała dziecka. Nie wolno przekroczyć jednak 1l na dobę.

Witaminy

Muszą być dostarczane z zewnątrz gdyż organizm nie potrafi ich sam wytworzyć. Są małe wyjątki (witamina K, D, B12 oraz kwas nikotynowy)

Witamina A

Wspomaga prawidłową czynność komórek oraz bierze udział w procesie odnowy substancji warunkującej widzenie o zmroku. Źródłem witaminy A jest wątróbka, jajka, mleko, masło oraz jarzyny liściaste. Marchewka, szpinak i sałata zawierają prowitaminę A, która w wątrobie jest zamieniana na właściwą witaminę A. Szczególnie duże zapotrzebowanie na tę witaminę mają wcześniaki, kobiety w ciąży i karmiące.

Witamina B1

Ważna jest w przemianie węglowodanowej organizmu. Występuje w ziarnach zbóż i drożdżach. Jej niedobór wywołuje przede wszystkim zaburzenie czynności układu nerwowego i serca.

Witamina B2

Odpowiada za procesy oddychania wewnątrzkomórkowego, jej źródłem są pokarmy zawierające białka (jajka, mięso, mleko).
Witamina B6 – warunkuje prawidłową pobudliwość nerwowo – mięśniową oraz prawidłową czynność krwiotwórczą szpiku kostnego. Witaminę B6 znajdziemy w warzywach (kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki, fasola), zbożach soi, orzechach i bananach.
Witamina PP ( kwas nikotynowy, niacyna) – występuje w większości pokarmów, organizm może ją wytwarzać sam. Bierze udział w procesach utleniania wewnątrzkomórkowego.

Kwas foliowy

Najbogatsze źródło to jarzyny zielone i wątróbka. Reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek.

Witamina B12

Występuje w tkankach i produktach zwierzęcych. Wspomaga dojrzewanie krwinek czerwonych.

Witamina C

Występuje w świeżych owocach, jarzynach i mleku. Suszone owoce i jarzyny już jej nie zawierają. Jest bardzo wrażliwa na działanie tlenu i wysokiej temperatury – niszczą ją. Dlatego jarzyny najlepiej gotować na parze i pod przykryciem. Witamina C potrzebna jest do tworzenia krwinek czerwonych oraz powoduje lepsze gojenie się ran.

Witamina D

Częściowo jest wytwarzana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, ale w naszym klimacie musi być też wprowadzana z zewnątrz. Uczestniczy ona w utrzymaniu prawidłowej przemiany fosforu i wapnia. W dużych ilościach występuje w tranie, w małych w mleku, serze i jajkach. Niedobór powoduje krzywicę, pogorszenie słuchu, zmniejszenie odporności, wypadanie zębów, raka pęcherza moczowego, piersi, jelita grubego, jajnika i okrężnicy.

Witamina K

Występuje w największych ilościach w zielonych roślinach liściastych. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Witamina E

Występuje głównie w olejach roślinnych, wątrobie, jajach i roślinach strączkowych. Niedobór może spowodować niedokrwistość, osłabienie, problemy ze wzrokiem oraz problemy z płodnością.

Składniki mineralne

Bez nich przemiana materii jest niemożliwa, dlatego muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości i odpowiednich proporcjach.

Wapń

Jest niezbędny do budowy kości i zębów, prawidłowej pracy układu nerwowego, prawidłowego krzepnięcia krwi, prawidłowego działania mięśni oraz uszczelnienia naczyń krwionośnych. Najwięcej wapnia zawierają mleko, ser oraz zielone jarzyny. Aby wapń wchłaniał się dobrze ważne jest aby była odpowiednia proporcja wapnia i fosforu (przy braku fosforu wapń nie wchłania się należycie), dostateczna ilość witaminy D, dieta uboga w tłuszcze.

Fosfor

Jest razem z wapniem podstawowym budulcem kośćca i zębów. Rzadko występują niedobry fosforu ponieważ występuje on w dostatecznej ilości w produktach spożywczych głównie w mleku.

Żelazo

Niezbędne jest do tworzenia hemoglobiny krwi, przenosi tlen. Im młodsze dziecko tym większe zapotrzebowanie na żelazo. Najbardziej pozbawione żelaza są wcześniaki. Niedobór żelaza powoduje pewien rodzaj niedokrwistości. Głównym dostawcą żelaza jest chleb razowy, jarzyny i owoce . Dużo żelaza mają buraki i wątróbka. Wiem, bo sama miałam złą hemoglobinę i jadłam buraki i wątróbkę.

Potas

Działa pobudzająco na układ nerwowy i powoduje szybszy ruch robaczkowy jelit, ma własności moczopędne. Niezbędny jest do prawidłowej pracy mięśnia serca. Znajduje się w owocach i warzywach.

Sód

Największym dostawcą jest sól kuchenna. Jest źródłem kwasu solnego w soku żołądkowym, oraz utrzymuje wodę w organizmie w należytej ilości. Nadmiar sodu jest szkodliwy a u wcześniaków i noworodków może nawet spowodować śmierć.

Magnez

Występuje głównie w wodzie i roślinach. Działanie jego polega na obniżeniu pobudliwości nerwowej oraz aktywacji enzymów przemiany węglowodanów. Niedobór magnezu mogą powodować u niemowląt drgawki.

Miedź

Przyspiesza wchłanianie żelaza w jelicie i jest przyśpieszaczem w syntezie hemoglobiny. Przy niedoborze występuje niedokrwistość i zmiany w kośćcu.

Cynk

Niedobór jego powoduje słaby wzrost, opóźnienie dojrzewania płciowego, brak łaknienia i osłabienie wrażliwości smakowej. Duże ilości cynku zawierają ostrygi, chude mięso, drób, ryby, kasze i chleb pełnoziarnisty.

Add advice

Related products

Related articles

Rośliny strączkowe a dieta dziecka

Rośliny strączkowe są dość rzadko wykorzystywane w dziecięcej diecie, ponieważ mamy mogą się obawiać nieprzyjemnych sensacji żołądkowo-jelitowych u swoich maluchów. Bardzo niesłusznie. Odpowiednie przygotowanie nasion roślin strączkowych niweluje skutki uboczne fermentacji w jelitach.

Read more >
Schemat żywienia – 11 złotych zasad rozszerzania diety

Nowy schemat żywienia powstał w oparciu o najnowsze badania i aktualny stan wiedzy w zakresie żywienia najmłodszych. Daje on dużo więcej swobody rodzicom, a także dzieciom, ponieważ nastawiony jest na ich indywidualne potrzeby. Zobacz, jakie nastąpiły zmiany, co i kiedy według najnowszych zaleceń, należy podawać niemowlętom.

Read more >
Schemat żywienia 2014 – 11 złotych zasad rozszerzania diety

Nowy schemat żywienia powstał w oparciu o najnowsze badania i aktualny stan wiedzy w zakresie żywienia najmłodszych. Daje on dużo więcej swobody rodzicom, a także dzieciom, ponieważ nastawiony jest na ich indywidualne potrzeby. Zobacz, jakie nastąpiły zmiany, co i kiedy według najnowszych zaleceń, należy podawać niemowlętom...

Read more >
Rzeżucha- dlaczego warto by gościła na naszym stole nie tylko na Wielkanoc

Rzeżucha ma specyficzny ostry smak i zapach, warto jedna ją polubić.
Jest to prawdziwa skarbnica witamin. Znajdują się w niej witaminy C, B1, B2, C, E, K, PP, sole mineralne, żelazo, wapń, magnez, fosfor, chrom, siarka, jod, miedź mangan i selen.
Można ją podawać dzieciom już od 10 miesiąca życia

Read more >
Rozszerzanie diety dziecka - ekspozycja na gluten

Rozszerzając dietę naszych dzieci musimy pamiętać, by w odpowiednim czasie zacząć wprowadzać do posiłków gluten. Poniżej nieco ważnych i przydatnych informacji na ten temat.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.