{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ciąża

Kiedy byłam w ciąży uwielbiałam mówić do swojego brzuszka, w którym rosła moja mała córeczka. Choć nie do końca wierzyłam, że to do niej dociera, starałam się ją informować o tym co się dzieje na świecie. Razem słuchałyśmy muzyki podczas jazdy samochodem i kilka razy w tygodniu czytałam jej książeczki dla dzieci. To były takie nasze wspólne, babskie chwile.

Mąż się trochę ze mnie na początku śmiał, ale później sam dołączył do wspólnego czytania. Czasem włączał swoje ulubione piosenki, żeby - jak to mówił – malutka mogła usłyszeć jak brzmi prawdziwa muzyka. Opowiadał jej też, co razem będą robić jak już przyjdzie na świat.

#Co słyszy dziecko w brzuszku mamy?

#Jak głośny dźwięk dochodzi do dziecka w łonie matki?

#Muzyka klasyczna dla dziecka w brzuszku

#Jak spędzać czas z maluszkiem, zanim się narodzi?>

#Czego niemowlę nie lubi w brzuszku?

#Czy warto rozmawiać z brzuszkiem?

Kiedy dziecko w brzuchu zaczyna słyszeć?

Na długo przed tym zanim zaszłam w ciążę, przeczytałam bardzo ciekawy artykuł na temat rozwoju słuchu w życiu płodowym. Dowiedziałam się, od kiedy i co słyszy maleństwo w łonie matki i jaki ma to wpływ na jego rozwój.

Okazuje się, że choć w 7 tygodniu ciąży u dziecka kształtują się uszy, nie oznacza to, że maluszek cokolwiek słyszy. Aparat słuchowy tworzy się trochę później. Według lekarzy w pełni rozwinięty jest w 14-tym tygodniu, natomiast dźwięki może przez nie odbierać dopiero po 5-tym miesiącu.

W pierwszym trymestrze maluch odbiera dźwięki przez całe swoje ciało, a dokładniej dzięki receptorom na skórze. Wyłapują one fale dźwiękowe, którymi przewodzi płyn owodniowy.

Co słyszy dziecko w brzuszku mamy?

Na początku rozwijający się płód słyszy jedynie bicie swojego i Twojego serca, pracę Twoich jelit oraz żołądka, szum wód płodowych w których stale się porusza, płynącą w naczyniach krwionosnych krew a także Twój oddech. Dla Ciebie to niewiele ale Twojego maleństwa to prawdziwa orkiestra symfoniczna. Dźwięki z zewnątrz zaczną do niego docierać dopiero po 5-tym miesiącu. Będzie wtedy reagował na muzykę, Twój i Twojego partnera głos oraz dźwięki z otaczającego go świata zewnętrznego.

Jak głośny dźwięk dochodzi do dziecka w łonie matki?

Na co dzień natężenie dźwięków na zewnątrz odbierasz na poziomie od 50 - 60 decybeli. Natomiast dźwięki docierające do maleństwa w Twoim brzuszku mają natężenie od 30 do aż 96 decybeli. To spora różnica. Na szczęście wody płodowe, które wypełniają uszy malucha, bardzo dobrze chronią jego słuch przed negatywnym wpływem zbyt wysokich dźwięków.

Płyn owodniowy choć ma za zadanie chronić słuch przez utrudnianie przepływu dźwięków, doskonale przewodzi odgłosy z zewnątrz. Aczkolwiek dźwięki przefiltrowane przez płyn owodniowy mają nieco odmienne od rzeczywistego brzmienie.

Jesteś ciekawa, jak brzmią w brzuszku dźwięki z zewnątrz? Możesz to w bardzo prosty sposób sprawdzić. Wystarczy, że podczas kąpieli w wannie zanurzysz głowę tak, by woda zakrywała uszy. Muzyka, rozmowy, odgłosy domowego życia brzmią dużo łagodniej. Są przytłumione i znacznie niższe niż w rzeczywistości.

Muzyka klasyczna dla dziecka w brzuszku

Oczywiście najważniejszy jest głos mamy i taty, dlatego jeśli macie chęci i trochę czasu, starajcie się poświęcić choć krótką chwilę na rozmowę z brzuszkiem. Mojej córeczce często mówiłam, że bardzo ją kocham i wyczekuję jej przyjścia na świat.

Według niektórych naukowców warto puszczać dziecku muzykę klasyczną, ponieważ ma pozytywny wpływ na pracę serca płodu oraz jego fal mózgowych. Choć jestem wielka fanką jazzu i bluesa, starałam się często słuchać Schumanna, Vivaldiego i Bacha. W ostatnich tygodniach ciąży przykładałam do brzuszka również nakręconą pozytywkę z pięknym utworem Mozarta. Mam wrażenie, że dzięki temu, po porodzie malutka znała dźwięk melodii, bo szybko się przy niej uspokajała.

Jak spędzać czas z maluszkiem, zanim się narodzi?

Mniej więcej od 20-tego tygodnia, kiedy maluszek już w miarę dobrze słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz, możesz zacząć mu czytać bajki, opowiadać różne ciekawe historie, na przykład z dzieciństwa. Miłe wspomnienia wywołają u Ciebie pozytywne emocje, które poczuje również Twój maluszek.

Kiedy zauważysz, że dziecko nie śpi (jest wtedy bardziej aktywne), możesz się z nim pobawić w zabawy ruchowe. Dotknij swojego brzucha, albo lekko go pomasuj i poczekaj na reakcję dziecka. Maluch na pewno Ci odpowie: poruszy się lub nawet wystawi Ci nóżkę. To wspaniały sposób komunikacji. Możesz też włączyć do wspólnej zabawy męża albo starsze dziecko.

Czego niemowlę nie lubi w brzuszku?

Dziecko nie lubi hałasu, gwałtownych odgłosów, drażniących dźwięków, szczególnie jeżeli są połączone z negatywnymi emocjami matki. Może potem, po porodzie i w wieku niemowlęcym, a nawet jeszcze później reagować niepokojem i płaczem na tego typu dźwięki. Natomiast uspokajają go dźwięki podobne do słyszanych jeszcze podczas ciąży, np. szum krwi w naczyniach. Dlatego jeżeli zaszumimy cicho szszszsz… niespokojnemu niemowlakowi, łatwiej się uspokoi.

W szóstym miesiącu ciąży poszliśmy z mężem do kina. Wybraliśmy niefortunnie film akcji. Córka niestety nie pozwoliła nam obejrzeć go do końca. Tak szalała w brzuszku, że postanowiliśmy szybko wrócić do domu, bym mogła się wyciszyć i w ten sposób ulżyć naszemu maleństwu. Podobnie było w Sylwestra. Pokaz sztucznych ogni wyjątkowo nie przypadł jej do gustu. Dla dobra malutkiej szybko zrezygnowałam z tej sylwestrowej atrakcji i fajerwerki obejrzałam przez zamknięte okno.

Okazuje się, że od szóstego miesiąca ciąży możesz poczuć, na które dźwięki Twoje dziecko reaguje negatywnie. Dość energicznie może zareagować na szczekanie psa, trąbienie samochodu, trzaśnięcie drzwiami, głośny wybuch podczas filmu, czy bardzo głośną muzykę, na przykład na koncercie. Moja córka najczęściej informowała mnie o swoim niezadowoleniu mocniejszym kopniakiem.

Pamiętaj, że podczas ciąży należy unikać stresujących sytuacji: kłótni, sprzeczek, strachu itp. Warto poinformować najbliższych o ciąży, by byli bardziej wyrozumiali i starali się Ciebie nie denerwować. Jeśli jesteś amatorką filmów grozy, tak jak ja, na czas ciąży zrezygnuj z nich lub zamień na kino „lekkie, łatwe i przyjemne”, ponieważ maluszek wyczuwając Twój strach podczas seansu, sam będzie się stresował. Lepiej nie chodź na koncerty, gdzie oprócz muzyki słychać krzyki, aplauzy albo gwizdy i nie słuchaj głośno muzyki, zwłaszcza agresywnej.

Czy warto rozmawiać z brzuszkiem? 

Oczywiście, że warto rozmawiać z brzuszkiem. To bardzo ważny etap budowania więzi z maleństwem.

Dla mnie okres ciąży to niesamowity czas. Snucie długich opowieści, wspólne słuchanie muzyki... Z każdym dniem czułam rosnącą więź pomiędzy mną, a moją nienarodzoną jeszcze córeczką i powoli przyzwyczajałam się do myśli, że już niedługo zostanę MAMĄ.

Add advice

Related products

Related articles

Cudowne 9 miesięcy

Ostatnio rozmawiałam z jedną załamaną "ciężarówką” i postanowiłam, że podzielę się z Wami jej zmartwieniem. Obie czekałyśmy na ciążę, później cieszyłyśmy się z dwóch kreseczek, aż tu nagle wszystko zaczyna się zmieniać - rośniemy.

 

Read more >
Ciążowy niezbędnik czyli 9 porad na 9 miesięcy

Dlaczego ruch w ciąży jest ważny? Czy wiesz jaki stopień referencyjności ma Twój szpital? Jakie dokumenty zabrać na porodówkę? Dowiedz się, jak zadbać o siebie w ciąży i przygotować się na poród. Poznaj nasz niezbędnik na czas ciąży. 

Read more >
Czkawka dziecka w brzuszku mamy

Pewnego dnia czułam takie jakby małe podskakiwanie w brzuszku. Zdarzyło mi się to kilka razy i bardzo mnie zastanowiło, co maluch może tam robić lub od czego to może być. Jak się okazało była to czkawka.

Read more >
Czekając w kolejce do ginekologa

Chciałam podzielić się z Wami pomysłami na to, jak spędzić czas w kolejce w ,,Poradni K". Najczęściej borykają się z tym mamy, uczęszczające na wizyty w ramach NFZ. Sama wielokrotnie czekałam na wizytę wraz z innymi pacjentkami... 

Read more >
Dania i produkty, których powinna unikać ciężarna

Będąc w ciąży dążymy do tego, aby nasza dieta była zdrowa i zbilansowana oraz aby dostarczała naszemu dziecku jak najwięcej witamin i minerałów niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją produkty, których spożywanie w okresie oczekiwania na dziecko nie jest zalecane, bądź jest wręcz zakazane.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.