Okazuje się, że w pierwszych dniach życia dziecka w jego organizmie zachodzą liczne procesy przygotowujące malucha do życia po drugiej stronie. Te procesy można dostrzec dość często na skórze noworodka. Aby nie wpędzać się w niepotrzebny niepokój kilka z nich chciałabym przybliżyć wraz z postępowaniem w takich sytuacjach.
Są to malutkie żółte krosteczki, które najczęściej występują na twarzy niemowlaka. Występują w szczególności na koniuszku noska i policzkach. W skrajnych przypadkach prosaki pojawiają się również na podniebieniu. Występują one pod postacią małych torbieli skórnych wypełnionych substancją rogową (inaczej zwaną łojem). Ich występowanie jest równoczesne z trądzikiem noworodkowym i znika w tym samym czasie. Leczenie: brak, etap przejściowy pojawienia się prosaków musi po prostu minąć.
Są to malutkie krostki i pryszcze o zabarwieniu czerwonym. Trądzik noworodków pojawia się zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni po porodzie i po kilku dniach samoistnie znika. W przypadku noworodków, które są karmione piersią objawia się on znacznie silniej, dlatego iż wraz z mlekiem matki przyjmowane są hormony.Leczenie: brak.
Może on pojawiać się praktycznie w każdym miejscu ciała, problem naczyniaków dotyka bardziej dziewczynki niż chłopców. Naczyniaki występują pod postacią bardzo małych lub bardzo dużych łagodnie wypukłych znamion naczyniowych, pojawiają się one bezpośrednio po urodzeniu lub w przeciągu kilku tygodni. Rosną one dość szybko w przedziale od 6miesięcy do 12, w większości pojawiają się na twarzy. Między drugim a dziewiątym rokiem życia wszystkie naczyniaki same znikają. Leczenie: w większości przypadków nie jest konieczne.
Występuje pod postacią ciemnych, niebieskoszarych przebarwień, które najczęściej pojawiają się w dole pleców. Są to znamiona wrodzone. Przebarwienia nie są szkodliwe i blakną wraz z ukończeniem przez dziecko roku. Leczenie: brak.
Występuje ona w drugim lub trzecim dniu po porodzie i dotyka prawie 60% donoszonych noworodków. Przejawia się ona małymi pryszczami, krostkami i czerwonymi plamami, które występują najczęściej na górnej połowie ciała, z pominięciem dłoni i stóp. Po 14 dniach wysypka znika. Leczenie: odpowiednia pielęgnacja skóry.
Występuje pod postacią silnie zabarwionej skóry. Dość często znamię pojawia się na karku i potylicy, ale również w linii pośrodkowej twarzy – poczynając od czoła, a kończąc na nasadzie nosa. Naczyniak płaski polega na rozszerzeniu małych powierzchownych naczyń. Przy ucisku ta zmiana skórna zabarwia się na biało, najczęściej blednie w przeciągu dwóch pierwszych lat życia.
Dotyka on niemowląt pomiędzy trzecim, a szóstym tygodniem życia. Skóra zaatakowana przez wyprysk łojotokowy wykazuje stan zapalny, jest silnie zaczerwieniona i pokryta strupami. Często te zmiany skórne leczą się samoistnie do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Skutecznie przeciwdziałają kremy wiesiołkiem i pasta cynkowa.