{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Pregnancy

Young pregnant woman sitting on a pillow with legs crossed. The expectant mother holds her hands on her stomach and smiles. The woman is wearing pants and a t-shirt.

Odpovědnost za nový život může být náročná - protože porod vždy znamená něco nového, neznámého, a proto vzbuzuje různé emoce. Může se objevit pocit ztracené svobody nebo touha po předchozím bezstarostném životě. Abyste překonali negativní emoce, stojí za to se na ně podívat blíže.

Jak to zvládneme?

Argument o stovkách tisíc rodičů po celém světě, kteří si v podobné situaci vedli skvěle, nemusí vždy fungovat. Je proto užitečné analyzovat obavy, abychom zjistili, čeho se opravdu bojíme. Možná budeme rodiče zcela odlišní od ukázkových rodičů v časopisech a v televizi? Nebo jednoduše nebudeme moci skloubit péči o děti s profesionální kariérou? Neměli byste odsunovat stranou ani nepatrné pochybnosti, protože když narůstají, mohou vám zničit radost z narození dítěte.

Pamatujte si! Ještě před porodem stojí za to vyřešit své obavy. Možná byste už měli prodiskutovat pomoc babiček či chůvy a promluvit si s partnerem o modelu rodičovství, který preferujete oba? Tím, že si promluvíte často dokážete rozptýlit mnoho svých zbytečných obav.

Změní se můj život na věky?

Podle psychologů je strach ze změny prožitý během těhotenství naprosto normální. Ale než zpanikaříte, pamatujte, že v životě přichází neustálé změny. A to je velmi dobřé - jinak byste uvízli na stejném místě! Proto, i když si uvědomujete, že narození dítěte vám může obrátit život naruby, zaměřte se na pozitiva nové situace.

Pamatujte si! Narození dítěte je jednou z nejdůležitějších událostí ve vašem životě, která mu často dodává zcela nový význam. Je však také důležité, aby noví rodiče pokračovali v jiných plánech, například profesních nebo osobních. Pouze tak si zachovají sebeúctu a pocit naplnění. Můžete je kombinovat s péčí o děti. Ačkoli je to na začátku těžké, věřte , že je to možné.

Budu schopen se napojit na své dítě?

Strach, že nebudete moci své dítě milovat často brání užít si čekání na jeho narození. Z tohoto důvodu stojí za to tento problém vyřešit dříve, než se vaše dítě narodí. Klišé, že láska se rodí ve chvíli, kdy uvidíte své dítě (nebo i dříve), často vyvolává u žen a mužů pocit viny: „Jsem špatná matka/otec, protože nepociťuji žádný pocit nadšení související s mým dítětem“. Zatímco podle psychologů se rodičovská láska může vyvíjet pomalu, dokonce i několik měsíců od narození dítěte.

Pamatujte si! Fyzický kontakt je nezbytný pro vytvoření pouta s dítětem. I během těhotenství můžete oba své dítě vizualizovat, mluvit s ním, mazlit se s bříškem a hned po porodu se snažit trávit s miminkem co nejvíce času: držet ho, nosit nebo mazlit v náručí.

Stejní jako naši rodiče?

Těhotenství a narození dítěte často zrcadlí naše vztahy s rodiči. Často se bojíme, že uděláme stejné chyby, nebo že se nebudeme moci vyhnout jejich údělu. Naštěstí je devět měsíců dostatečně dlouhé období na vymítání démonů z vaší minulosti. Za tímto účelem stojí za zvážení model výchovy a změny. Díky tomu se pocit důvěry, který čerstvým rodičům často chybí, vyvine o něco dříve a kritické názory (i ta nejpříznivěji nakloněná babička někdy má na výchovu svého vnoučete rozdílné názory) ji nedokáže rozbít. Dítě vychovávají rodiče, nikoli prarodiče, i když jejich rady a pomoc mohou být v některých případech neocenitelné.

Pamatujte si! Ideální rodiče neexistují, stejně jako ideální děti. Je důležité si tuto skutečnost uvědomit ještě před narozením miminka. Možná díky tomu budete nejen sebevědomějším rodičem, ale také chápavější dcerou nebo synem.

Add advice

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next