result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Od 1 lipca 2019 nastąpiły zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Sprawdź, co zmieniło się w programie 500+, kiedy i gdzie złożyć wniosek.

Kluczowa zmiana: 500+ na pierwsze dziecko

Do momentu, kiedy wszedł w życie program 500+ możliwe było otrzymanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko, zaś na pierwsze tylko w sytuacji, gdy dochód na członka rodziny nie przekraczał 800 pln. W kwietniu sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, na podstawie której rodzice będą otrzymywać świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód rodziny.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek

Ustawa nowelizująca program 500+ weszła w życie 1 lipca 2019 r. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków drogą online: na portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz na stronach banków elektronicznych. Do złożenia wniosków są zobligowane osoby, które nie korzystały jeszcze ze świadczeń programu 500+ oraz beneficjenci programu, którzy wejdą 1 października w nowy okres rozliczeniowy.

Od 1 sierpnia rodzice mają możliwość złożenia wniosku w formie papierowej w urzędzie lub przesłać wniosek pocztą tradycyjną.

Termin złożenia wniosku dla świeżo upieczonych rodziców

Dotychczas osoby składające wniosek oświadczenie 500+ nabywały prawo do świadczenie w momencie złożenia wniosku. Obecnie mają na złożenie wniosku 3 miesiące od narodzin dziecka, otrzymają wtedy wyrównanie za miesiące od dnia jego narodzin. Jeśli złożą wniosek po upływie 3 miesięcy od narodzin dziecka, świadczenie nie będzie wypłacane za miesiące wstecz, a od momentu złożenia wniosku.

Jakie dokumenty będą potrzebne

Ponieważ świadczenie są wypłacane bez względu na dochód rodziny, nie trzeba będzie przedstawiać dokumentów świadczących o dochodach. Zostały uproszczone procedury rozpatrywania wniosków o przyznanie świadczenia (nie ma już obowiązku wydania decyzji administracyjnej). Wnioskodawca otrzymuje z urzędu drogą mailową jedynie informację o przyznaniu świadczenia.

Terminy wypłaty świadczeń

Z zależności kiedy zostanie złożony wniosek nastąpi wypłata świadczenia:

Wniosek złożony w lipcu lub sierpniu: wypłata do 31 października (z wyrównaniem za zaległe miesiące od lipca)

Wniosek złożony we wrześniu: wypłata do 30 listopada (z wyrównaniem za zaległe miesiące od lipca)

Wniosek złożony w październiku: wypłata do 31 grudnia (w wyrównaniem od października)

Rodzice, którzy już pobierali świadczenie 500+

Osoby, które już pobierały świadczenie na drugie i kolejne dziecko powinny złożyć jeden wniosek o przyznanie świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymują świadczenie na pierwsze dziecko jak i przedłużają swój udział w programie 500+ na drugie i kolejne dziecko trwającym do 30 września, zaś 1 października wchodzą w nowy okres rozliczeniowy.

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next