result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Zapewne nie jedna z nas oczekująca dziecka zastanawiają się nie tyle nad kwestią samego porodu, ale porodu w czasach pandemii właśnie. Bywały w przeszłości sytuacje, w których szpitale ograniczały odwiedziny lub nie dopuszczały do nich wcale, nie umożliwiały porodów rodzinny etc. ze względu np. na panującą grypę lub inne choroby zakaźne. Jednak były to sytuacje chwilowe/sezonowe. Z pandemią jednak borykamy się od prawie pół roku i nieznany jest termin jej zakończenia. Mimo, że w bieżących codziennych sytuacjach, niejako przywykliśmy do nowych warunków, to jednak pobyt w szpitalu czy sam poród w obecnych czasach może odbiegać od naszych planów, dlatego warto poznać nasze prawa w tej kwestii.

Osoba towarzysząca przy porodzie podczas pandemii - czy to możliwe?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi NFZ osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19. Wedle zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zostały również przeznaczone dodatkowe środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z udzielaniem świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.

Poród rodzinny a wykonanie testu na COVID-19

Zapewne wiele z nas zastanawia się, czy szpital ma prawo żądać od osoby towrzyszącej wyników testu na obecność wirusa. Jak wskazują aktualne informacje zamieszczone na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia "Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym." Co jest bardzo pozytywną i uspokajającą informacją, gdyż jak wiemy nie znamy dnia ani godziny porodu SN, więc trudno oszacować, kiedy takie testy mogłyby zostać sensownie wykonane, a kwestą drugą są koszty wykonania takiego testu, które oczywiście musielibyśmy ponieść z własnej kieszeni.

Jak to wygląda w praktyce

Jak się jednak okazuje w praktyce, nie wszystkie szpitale w chwili obecnej umożliwiają porody rodzinne. Zwykle tłumaczone jest to nieprzystosowaniem oddziału, personelu i możliwości szpitala do udzielenia takich świadczeń w odpowiednim reżimie sanitarnym, zbyt dużym ryzykiem etc., co jednak nie współgra z rozporządzeniem Prezesa NFZ. 

Kwestią drugą są dodatkowe środki ochrony osobistej - tu spotkałam się z informacjami, że niektóre szpitale pobierają na ten cel opłatę w wysokości ok 50-100 zł za tak zwany pakiet bezpieczeństwa (czyli przysłowiowy fartuch, rękawiczki, maseczkę, ochraniacze na buty czy czepek).Choć niby nie jest to wygórowana kwota w porównaniu do wagi wydarzenia w jakim osoba towarzysząca może wziąć udział, to jednak rozporządzenie jednoznacznie wskazuje, iż zostały na ten cel przeznaczone odpowiednie środki i szpitale mają prawo z nich korzystać - co oznacza, że nie powinny żądać takiej opłaty od nas, jako świadczeniobiorców.

Jeśli szpital odmawia prawa do udziału w porodzie osoby towarzyszącej

Najlepszym i w zasadzie chyba jedynym wyjściem, które ograniczy stres i niepotrzebne niespodzianki podczas porodu, jest wcześniejsze zorientowanie się, czy szpital, w którym planujemy rodzić, zapewni nam możliwość uczestnictwa przy porodzie osoby towarzyszącej oraz przy spełnieniu jakich warunków może się to odbyć. Informacje takie można uzyskać telefonicznie, nie ma potrzeby fatygowania się do szpitala osobiście, ani nawet nie jest to wskazane. 

Warto również sprawdzić okoliczne szpitale, gdyż to, że ten nam najbliższy, odmawia takiego prawa, bądź stawia warunki trudne do spełnienia, nie oznacza, że będzie tak w każdym szpitalu w regionie.

Jednak nie zawsze musimy się godzin na narzucane nam ograniczenia. Jeśli szpital odmówi osobie towarzyszącej uczestnictwa w porodzie np. z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, osoba ta ma prawo zgłosić tę nieprawidłowości  do Rzecznika Praw Pacjenta bądź oddziałów wojewódzkich NFZ. 

 

Related products

Related articles

Poród w domu - za i przeciw

Ostatnio moja znajoma, która mieszka w Irlandii powiedziała, że tam porody domowe są standardem i ona swoje trzecie dziecko zamierza urodzić w domu. Bardzo mnie zaskoczyła ta informacja i postanowiłam zagłębić się w temat porodów domowych.

Read more >
Poród po terminie - jak to przetrwać?

Zapewne każda ciężarna kobieta w trzecim trymestrze ciąży miała chwilę, że chciała już urodzić, gdyż trudny funkcjonowania były bardzo uciążliwe. Nieprzespane noce, brak możliwości zawiązania butów, to tylko jedne z wielu niedogodności, które musi znosić ciężarna kobieta.

 

Read more >
Poród po wyznaczonym terminie

Każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na przyjście dziecka na świat. Niestety często zdarza się, że wyznaczone przez lekarza terminy mijają a zwiastunów porodu nie widać, co wtedy? Tylko spokój może nas uratować. 

Read more >
The woman is lying on a hospital bed preparing for childbirth. Next to the bed is a doctor who supports the future mother. In one hand he holds a gauze that wipes the port from the woman's forehead. With the other hand he is holding the hand of a stressed mother.
Poród po cesarskim cięciu

Pierwsze dziecko urodziłam poprzez cesarskie cięcie. Kiedy z mężem postanowiliśmy, że chcemy mieć drugie dziecko, zaczęłam się zastanawiać, czy następny poród będzie odbywał się w ten sam sposób. Aby rozwiać wątpliwości, zapytałam o to mojego lekarza.

Read more >
Prawa mamy przed i po porodzie

Ostatnie tygodnie ciąży to dla większości mam czas szczegółowych przygotowań do porodu. To wtedy planujesz wyprawkę do szpitala, wybierasz metodę porodu i oczywiście urządzasz kącik dla malucha. Myśląc o tych kwestiach, nie zapominaj również o tym, że przysługują Ci specjalne prawa. Jakie to prawa i w jaki sposób możesz z nich skorzystać? Podpowiadam.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next