{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Poród

Ciąża to radosny czas oczekiwania. Jednak pod jej koniec zaczynają się pojawiać lęki i niepokoje związane z przebiegiem porodu, poziomem opieki lekarskiej, a także bólem porodowym.

Przyszłe mamy chcą, aby poród był wyjątkowym a zarazem intymnym wydarzeniem, które będą wspominać z przyjemnością. Nierzadko jednak zdarza się, że z powodu naruszenia praw pacjentki kobieta ma jedynie wspomnienie bycia poniżoną i obdartą z godności. Aby tak się nie stało wcześniej poznaj swoje prawa podczas porodu i domagaj się ich od personelu szpitala.

Mój poród wspominam bardzo ciepło. Trafiłam na przemiły personel medyczny i wspaniałą położną, która wspierała mnie i męża, pomagała uśmierzyć ból porodowy, pokazywała pozycje, w których skurcze dało się przetrwać i podtrzymywała na duchu. Miałam zapewnioną intymność, dzięki której czułam się bezpiecznie i komfortowo, a poród nie zakończył się traumą.

Na spacerach i placach zabaw poznałam nowe koleżanki, z którymi mogłam porozmawiać o macierzyństwie. Nasłuchałam się wielu historii o łzach i poniżeniu podczas porodu. Okazało się, że byłam szczęściarą. Dlatego postanowiłam, że przed narodzinami kolejnego dziecka poznam swoje prawa, bo taka wiedza może się przydać i mi i Wam. Oto one:

Prawa kobiety w trakcie porodu

Prawo do poszanowania godności i intymności

We wszystkich szpitalach medycznych, które nie prowadzą działalności dydaktycznej (czyli nie są to kliniki i szpitale akademii medycznych, medyczne jednostkach badawczo-rozwojowe i jednostki uprawnione do kształcenia studentów nauk medycznych) lekarz ma obowiązek spytać pacjentkę o zgodę na asystę stażystów. Niestety często zdarza się, że tego nie robi. Nawet tam gdzie są studenci można odmówić, szczególnie wtedy gdy kolejna grupa studentów chce uczyć się ciągle na tej samej pacjentce.


W sali porodowej powinna panować intymna atmosfera – zamknięte drzwi, obecne tylko osoby przyjmujące poród, które przedstawiają się pacjentce na początku porodu. Rzeczywistość czasami jest jednak taka, że drzwi sali są otwarte, osoby postronne wchodzą i wychodzą, nie przedstawiają się i nie mówią po co przyszły. We wspólnych salach porodowych, które uniemożliwiają poszanowanie intymności, często brak parawanów, a nawet jeśli są, trudno mówić o intymnej atmosferze porodu. W niektórych szpitalach zdarza się, że za pojedyncze sale porodowe wymagana jest dodatkowa opłata – to również jest niezgodne z prawem.


Poszanowanie godności powinno się odbywać poprzez okazywanie życzliwości. Opryskliwe odpowiadanie, obraźliwe komentarze lub nieuzasadnione zadawanie bólu jest nie do przyjęcia. Zdarza się kobiety skarżą się na zbyt małą dawkę znieczulenia miejscowego podczas szycia naciętego krocza. Oczywiście trzeba pamiętać, że łatwo te leki przedawkować, więc należy wraz z lekarzem porozmawiać o własnym odczuciu bólu.


Również po porodzie podczas obchodów pacjentka ma prawo do intymności. Przeprowadzanie badania przy innych pacjentkach, osobach odwiedzających jak również głośne komentarze związane z badaniem nie powinny mieć miejsca. Można poprosić o zbieranie wywiadu bez obecności innych pacjentek - nie wszyscy musza słuchać jak często mamy miesiączki i na co byłyśmy operowane. We wspólnych salach powinny być zasłony, a jeśli ich nie ma, lekarz powinien wywieźć pacjentkę do innej sali na badanie. Niestety i tu często brak parawanów. Zdarzają się też podczas obchodów podśmiewający się studenci towarzyszący lekarzom lub położnym podczas badania.

Prawo do wsparcia ze strony bliskich i do kontaktu z bliskimi

Masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej ze strony bliskiej osoby podczas porodu i w połogu (osobę bliską wybiera pacjentka!). Możesz rodzić w towarzystwie mamy, siostry, męża lub przyjaciółki. Odstępstwem od tej zasady są tylko zagrożenia epidemiologiczne i zagrożenie zdrowia pacjenta – w takich sytuacjach odmowa asysty bliskiej osoby powinna być odnotowana w dokumentacji medycznej. Wyganianie osoby bliskiej ze względu na wewnętrzne ustalenia szpitala są niezgodne z artykułem 34 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Poród rodzinny nie powinien wymagać dodatkowych opłat. Większość szpitali jednak takie opłaty pobiera.

Prawo do informacji

Lekarz i położna mają obowiązek informować nas o stanie naszego zdrowia i zdrowia dziecka na każdym etapie porodu, o podawanych lekach, przeprowadzanych kolejnych czynnościach podczas i porodzie. Powinni również poinformować o korzyściach i negatywach podejmowanych metod. Jeśli czegoś nie rozumiemy, możemy domagać się wyjaśnienia i doprecyzowania informacji. Pewnych informacji może udzielić tylko lekarz i do niego należą wszystkie decyzje np. o wykonaniu cięcia cesarskiego.

Prawo do wglądu w dokumentację medyczną

Szpital ma obowiązek na Twoją prośbę udostępnić dokumentację medyczną Tobie i osobie przez Ciebie upoważnionej w formie pisemnej. Natomiast nie ma obowiązku udostępniać jej Twojej rodzinie i przyjaciołom na ich prośbę. Informacja o tym, kto jest upoważniony do dostępu do dokumentacji musi znaleźć się w historii pacjentki i z jej podpisem.

Prawo do poufności

Masz prawo do zachowania w tajemnicy informacji dotyczących stanu Twojego zdrowia, badaniach oraz ich wynikach. To Ty decydujesz o tym, komu mają być przekazane poufne dane. Czasami zdarza się też, że nie chcemy, aby osoba przez nas upoważniona wiedziała o wszystkim. Konieczne jest poinformowanie lekarza, czego ma nie mówić.

Prawo do wybrania pozycji porodu

Zdarzają się sytuacje, że ze względów medycznych (np. ułożenie dziecka, zastosowanie dodatkowych narzędzi i działań medycznych w trakcie ciężkiego porodu) położna będzie wymagać od Ciebie ułożenia w konkretnej pozycji. Natomiast gdy poród naturalny przebiega prawidłowo masz prawo wybierać pozycje, w których Ci jest wygodnie w pierwszej i drugiej fazie porodu, a także chodzić po sali porodowej, jeśli sprawia Ci to ulgę. Już dawno minęły czasy przymusu „rodzenia w strzemionach”. W tej pozycji ciężko jest przeć i nie każdej kobiecie ona odpowiada. Podanie znieczulenia zewnątrzoponowego czasami zaburza motorykę i często zdarza się też, ze po ustąpieniu bólu pacjentka nie jest zainteresowana aktywnym porodem i pozostaje w łóżku, co niestety często kończy się nacięciem krocza. W pozycji leżącej przeczącej sile grawitacji bardzo ciężko urodzić bez nacinania.

Prawo do kontaktu z noworodkiem

Po porodzie masz prawo przebywać ze swoim nowonarodzonym maleństwem. Powinno być przystawione do piersi w pierwszych dwóch godzinach. Poproś położną, aby pokazała Ci jak przystawić dziecko do piersi. Położna również powinna Ci pokazać jak pielęgnować i przebierać maluszka. Modne jest ostatnio kangurowanie.
Zapytaj w szpitalu, w którym chcecie rodzić, jak wygląda pierwszy kontakt z noworodkiem.

Prawo do przechowywania rzeczy w depozycie

W szpitalu możesz poprosić o przechowanie wartościowych rzeczy w depozycie. Koszt przechowywania powinien ponosić szpital. Niestety nie wszystkie szpitale chcą przyjmować rzeczy pacjentek. Do porodu nie zabieraj więc ze sobą drogocennej biżuterii czy dużej ilości gotówki.

Gdzie złożyć skargę w przypadku złamania praw podczas porodu?

  • Naczelna Rady Izby Lekarskiej
  • Rzecznik Praw Pacjenta
  • Dyrekcja szpitala
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Wzór pisma znajdziesz na stronie www.rodzicpoludzku.pl

Add advice

Related products

Related articles

Zmiany w programie 500+ od lipca 2019 r.

Od 1 lipca 2019 nastąpiły zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Sprawdź, co zmieniło się w programie 500+, kiedy i gdzie złożyć wniosek.

Read more >
Zalety porodu drogami natury

Poród drogami natury, choć to najbardziej oczywista i wymyślona przez naturę droga dla dziecka na świat, wywołuje wiele emocji u przyszłej mamy, rodziny i otoczenia. Kojarzy się z bólem. Jednak my przekonujemy, że ma wiele zalet. 

Read more >
Urlopy rodzicielskie i wychowawcze w 2015 roku

Niedługo Twój maluch pojawi się na świecie? Sprawdź jak długo możesz przebywać na urlopie macierzyńskim, a z jakich rozwiązań możesz skorzystać po jego zakończeniu. Dowiedz się, ile dni wolnych przysługuje partnerowi i jakie wynagrodzenie otrzymacie podczas urlopów.

Read more >
Wcześniejszy poród? Jakie szanse ma wcześniak na przeżycie w zależności od tygodnia ciąży.

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży ogarnęło mnie wielkie szczęście i radość, ale już chwile później pojawił się równie ogromny strach i przerażenie, czy moje ciało da rade utrzymać tą ciążę, skoro miało taki problem z przyjęciem zarodka.

Read more >
Wybór szpitala do porodu

Wybór szpitala, w którym będziesz rodzić, nie jest łatwy. Dość często kierujemy się informacjami zaczerpniętymi z Internetu lub doświadczeniem znajomych, które mają za sobą poród. Zanim się zdecydujesz na konkretną placówkę, zweryfikuj wszystkie wiadomości i sprawdź, czy wybrany szpital spełnia Twoje oczekiwania i jest wart tego, byś właśnie tam urodziła swoje maleństwo.

Read more >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Let's be in touch!

Want to hear first about any new products? Subscribe to our newsletter today!

The administrator of your personal data is Canpol Sp. z o. o. based in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw (hereinafter Canpol or Company). EXPAND COLLAPSE

For what purpose and on what basis do we process your data?
Your data will be processed in order to send the Newsletter to your e-mail address. The basis for the processing of your personal data by Canpol is your consent, i.e. Article 6 (1) (a) of the GDPR. You can withdraw your consent at any time. The withdrawal of your consent shall be without prejudice to the lawfulness of the processing conducted under the consent prior to its withdrawal. Canpol will share your personal data with other recipients entrusted with the processing of personal data on behalf of Canpol. In addition, Canpol will share your personal data with other recipients, if required by law. Your data will not be transferred to third countries and international organisations.
How long will we process your data?
Canpol will process your personal data until you withdraw your consent for processing. What are your rights? You have the right to:
• access your personal data and receive a copy of your personal data subject to processing;
• rectify any inaccurate data of yours;
• request the erasure of your data (the right to be forgotten) in case of circumstances provided for in Article 17 of the GDPR;
• request the limitation of data processing in cases specified in Article 18 of the GDPR;
• object to data processing in cases specified in Article 21 of the GDPR;
• transfer your data processed by automated means;
• withdraw your consent for data processing at any time.

If you feel that your personal data is being processed unlawfully, you can file a complaint with the supervisory authority (UODO, ul. Stawki 2, Warsaw).

Contact
f you need additional information related to the protection of personal data or want to exercise your rights, contact us: Personal Data Officer: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. with its registered office in Warsaw at ul. Puławska 430, 02-884 Warsaw.