Karmienie butelką, na pierwszy rzut oka, nie wydaje się trudne. Wystarczy zalać ciepłą wodą porcję mleka, wymieszać i gotowe. Okazuje się jednak, że przy karmieniu butelką czyha na Ciebie wiele pułapek. Sprawdź, jakie błędy zdarzają się najczęściej i czemu lepiej ich unikać:
Czasem może się wydawać, że mleko płynie z butelki zbyt wolno. Karmienie trwa wtedy bardzo długo, a maluch się denerwuje. Aby ułatwić mu ssanie, mamy na własną rękę powiększają dziurkę w smoczku. Trzeba jednak pamiętać, że za duża dziurka może powodować krztuszenie się dziecka. Przez „ulepszony” smoczek mleko płynie znacznie szybciej i niemowlę może nie nadążać z połykaniem. Maluch przy okazji podczas karmienia połyka mnóstwo powietrza, co z reguły kończy się kolką, bólem brzuszka i płaczem.
Kupując smoczek, wybieraj odpowiedni dla wieku dziecka. Właściwą informację znajdziesz na opakowaniu. Następny, z większym przepływem, kupuj tylko wtedy, gdy maluch będzie już na to gotowy.
Nie oszczędzaj na smoczkach. Wymieniaj je zawsze, gdy smoczek zdradza objawy zużycia, np. jest pęknięty bądź nadgryziony, ponieważ maluch może zakrztusić się fragmentem urwanego smoczka.
Dla bezpieczeństwa należy wymieniać smoczek średnio co trzy miesiące, ponieważ nawet w niewidocznych gołym okiem pęknięciach gromadzą się bakterie i brud.
Absolutnie nie wolno mieszanki rozcieńczać ani zagęszczać. Wsypywanie za małej ilości proszku, może sprawić, że maluch będzie miał niedobory witamin i składników mineralnych. Dosypywanie dodatkowych miarek również jest niekorzystne. Nadmiar ilości białka czy składników mineralnych obciąża przewód pokarmowy dziecka, co może wywołać problemy z brzuszkiem lub nerkami.
Porcję mleka modyfikowanego przygotowuj zawsze ściśle według instrukcji na opakowaniu.
Mieszankę należy przygotowywać tuż przed spożyciem, ponieważ „odstana” straci swoje odżywcze właściwości.
Jeśli karmisz malucha nocą, wstaw do podgrzewacza butelkę z wodą i po przebudzeniu podgrzej do właściwej temperatury. Pozostawienie w ciepłym podgrzewaczu nawet samej wody na kilka godzin może sprzyjać rozwojowi bakterii. Przygotuj również w pojemniczku właściwą ilość proszku. W ten sposób będziesz mogła, tuż po przebudzeniu, szybko przygotować porcję mleka.
W trakcie karmienia do mleka przedostają się bakterie, które pozostawione same sobie namnażają się. Podając ponownie taką mieszankę dziecku, narazisz go jedynie na problemy z brzuszkiem.
Musisz wyrobić w sobie nawyk wylewania resztek mleka tuż po karmieniu. Zaoszczędzisz w ten sposób dziecku przykrych dolegliwości, a sobie dodatkowej pracy - butelkę i smoczek z zaschniętymi resztkami trudniej domyć.
Do przygotowania mieszanki nie należy używać wody z kranu, ponieważ zawiera mnóstwo związków chemicznych, które stosuje się podczas ich filtracji, a które mogą zaszkodzić Twojemu maluszkowi. Najlepsza jest woda butelkowana, niskozmineralizowana, koniecznie przegotowana przed przygotowaniem porcji mleka.
Kupując wodę zwróć koniecznie uwagę, by byłą świeża i nie stała na słońcu. Staraj się wybierać tego samego producenta, ponieważ maluch przyzwyczaja się do składu.
Skład mleka modyfikowanego należy dobrać pod kątem wieku dziecka oraz jego potrzeb. Dlatego gdy maluch rośnie, a wymagania jego organizmu zmieniają się, trzeba przejść na mieszankę dla starszych dzieci.
W przypadku malucha, który nie skończył pół roku, wybierz mleko z cyfrą 1 na opakowaniu. Dziecko pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia powinno pić mieszankę z cyfrą 2, natomiast powyżej roku powinnaś przejść na mieszankę z numerem 3.
Jeśli maluchowi pasowało mleko początkowe danego producenta, nie miał po nim bólów brzuszka, zaparć, biegunki i nie ulewał, warto pozostać przy tej samej linii mleka.
Nie wolno karmić leżącego dziecka, ponieważ może to grozić zachłyśnięciem. Kiedy maluch pije mleko z butelki jego głowa powinna znajdować się wyżej niż klatka piersiowa.
W naszej poradzie znajdziecie najlepsze pozycje do karmienia butelką
Podczas karmienia, szczególnie tego wieczornego, dzieci bardzo często zasypiają. To bardzo zły nawyk, ponieważ może być przyczyną próchnicy butelkowej. Resztki mleka pozostałe na dziąsłach i języku zamieniają się w kwas, który jest szkodliwy dla przyszłych ząbków.
Przed snem należy przetrzeć wilgotnym gazikiem dziąsełka. Jeśli maluch ma już ząbki, trzeba je koniecznie umyć oraz dać do popicia kilka łyków ciepłej wody. W przypadku, gdy dziecko nie może zasnąć bez ssania, zamiast butelki podaj mu smoczek uspokajający.
Wiele mam, gdy maluch tylko zapłacze, biegnie do niego z butelką mleka. To często popełniany błąd. Owszem dziecko powinno być karmione na żądanie. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy płacz oznacza głód, może chce tylko przytulić się do mamy. Dziecko po 2-3 miesiącach ma mniej więcej stałe godziny posiłków.
Zanim podasz maluchowi butelkę, sprawdź czy nie ma mokrej pieluszki. Może jest mu niewygodnie lub po prostu potrzebuje Twojej bliskości. Spróbuj go uspokoić, przytulić lub ponosić na rękach.
Aby nie przekarmiać dziecka, warto sprawdzić poniższy schemat żywienia, który został opracowany przez IMiD:
Pamiętaj, że wielkość poszczególnych porcji może różnić się w ciągu doby o 30–40 ml, w zależności od indywidualnych potrzeba dziecka.