result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Od pewnego czasu zauważyłam że mój synek zaczął obgryzać paznokcie, trudno mi było powiązać ten problem z konkretnym zdarzeniem, jednak zaczęło mnie to niepokoić. Trudno jest kontrolować za każdym razem dziecko a upominanie za każdym razem według mnie daje wymierne rezultaty. Więc zaczęłam się zastanawiać kiedy powstał problem czy jest związany z pójściem dziecka do przedszkola? No raczej nie ponieważ sytuacja zaistniała jeszcze zanim dziecko poszło do przedszkola.

Jakie mogą być przyczyny obgryzania?

Psychika

Sytuacje stresowe w których dziecko nie wie jak radzić sobie z emocjami obgryzając paznokcie rozładowuje napięcie emocjonalne ( zazwyczaj są to trudne sytuacje takie jak np. rozstanie rodziców, pójście do przedszkola, narodziny siostry lub brata, nieodpowiednie metody wachowania stosowane przez rodziców)

Pasożyty

Jednym z objawów choroby pasożytniczej może być obgryzanie paznokci, warto więc obserwować dziecko

Jakie są skutki obgryzania paznokci?

Skutków obgryzania paznokci jest bardzo dużo nieestetyczny wygląd paznokci, zainfekowanie paznokcia, zniszczenie płytki paznokcia, wszelkie wady zgryzu, stany zapalne w jamie ustnej. Zawsze należy pamiętać tez że brak higieny rąk i obgryzanie to prosta droga do infekcji nie tylko jamy ustnej ale i chorób zakaźnych czy pasożytów.

Powinno się wymyślać dziecku dodatkowe zajęcia, podczas których używane są obie ręce np. zabawy plasteliną, wycinanie. Warto pomyśleć nad spędzaniem wolnego czasu na wspólnych zabawach z dzieckiem aby po prostu zapomniało o obgryzaniu a zajęło się zabawą. W naszym przypadku najbardziej pomogła wspólna zabawa z dzieckiem i wspólne spędzanie czasu, a przyczyna obgryzania leżała najprawdopodobniej w przeprowadzce do nowego domu.

Related products

Related articles

Niedrożność kanalików łzowych u niemowląt

Niedrożność kanalików łzowych to częsta przypadłość noworodków i niemowląt, która zaburza rozwój ostrości widzenia oraz sprzyja infekcjom bakteryjnym. Sprawdź, co może być przyczyną problemów z oczami oraz jak udrożnić zatkany kanalik łzowy.

Read more >
Niedobór wzrostu u dzieci

Postanowiłam napisać co nieco o problemie, który niestety dotyczy mojego dziecka. Odkąd zauważyłam ten problem u mojej córki, spotkałam przypadkowo wielu rodziców, którzy mają podobne rozterki czy ich dzieci na pewno są zdrowe. Zauważyłam wtedy, że problem jest powszechny, ale mało znany- stąd rodzice często nie wiedzą co robić i czy w ogóle mają robić cokolwiek.

Read more >
Nietolerancja laktozy u dziecka

Nietolerancja węglowodanów jest często lekceważona i niedoceniana, rzadko wiąże się objawy takie jak wzdęcia, biegunki z zaburzeniami trawienia cukrów.

Read more >
O "zajęczej wardze" słów kilka

Co to jest rozszczepienie warg i podniebienia? Skąd się bierze taka deformacja? Dowiedz się, jak wygląda zabieg chirurgiczny u malucha z zajęczą wargą.

Read more >
Objaw zachodzącego słońca

Twój maluch ma przysłonięte źrenice przez dolną powiekę? Nad źrenicą widać rąbek białkówki? To objaw zachodzącego słońca. Sprawdź, jak to się leczy.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next