result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Niedrożność kanalików łzowych to częsta przypadłość noworodków i niemowląt, która zaburza rozwój ostrości widzenia oraz sprzyja infekcjom bakteryjnym. Sprawdź, co może być przyczyną problemów z oczami oraz jak udrożnić zatkany kanalik łzowy.

Jakie są objawy niedrożności kanalików łzowych?

Najczęstszym objawem niedrożności kanalików łzowych są szkliste oczy. Oznacza to, że są one cały czas wypełnione łzami, ponieważ nie mogą znaleźć ujścia. Gdy oczko wypełni się całkowicie płynem, co jakiś czas, Twojemu maluchowi będzie spływać łezka po policzku.

Zauważysz również, że po nocy, w kącikach oczu będzie gromadzić się żółta wydzielina. Dodatkowo rano po przebudzeniu powieki mogą być sklejone. Będzie to dla dziecka bardzo nieprzyjemne uczucie.

W przypadku niedrożności kanalików łzowych oczy malucha będą często podrażnione, zaczerwienione i opuchnięte. Pojawiać się mogą również infekcje oka, którym może czasem towarzyszyć gorączka.

Co jest przyczyną zatkanego kanału łzowego?

Niedrożność kanalików łzowych to jedna z najczęstszych chorób okulistycznych, która występuje u noworodków oraz niemowląt. Przyczyną niedrożności dróg łzowych jest cienka błona, która zamyka ujście kanaliku nosowo-łzowego do jamy nosowej. U większości noworodków kanalik jest już drożny, ale zdarza się, że będzie wymagać mechanicznego udrożnienia.

Na niedrożność mogą mieć wpływ przebyte stany zapalne, grzybiczne bądź wirusowe, ale również problemy z rozwojem kanalików łzowych jeszcze w okresie płodowym. Zdarza się, że problemy związane są ze skrzywieniem przegrody nosa lub urazem.

Czasem blokada spowodowana jest mazią płodową. W takiej sytuacji zazwyczaj pomaga masowanie i przeleczenie towarzyszącej infekcji.

Ropiejące oko i inne sygnały, które powinny Cię zaniepokoić

Jeśli Twoje dziecko cierpi często na infekcje oczu, jego oczy są zwykle zaczerwienione, zdarza się wydzielina ropno-śluzowa lub pojawia się efekt szklistych oczu, a do tego, pomimo dobrego humoru po policzku spływają mu regularnie łezki, warto udać się z nim na wizytę do okulisty. Bardzo możliwe, że Twój maluch ma zatkany kanalik łzowy i będzie konieczne odpowiednie leczenie.

Jak wykonać masaż zatkanego kanalika łzowego?

Okulista na początek z pewnością zaleci masaż oka. U niektórych dzieci daje bardzo dobre efekty. Masaż polega na delikatnym ucisku palcem miejsca przy wewnętrznym kąciku oka i przesuwaniu palca wzdłuż odpowiedniego boku noska malucha. Warto poprosić okulistę, aby najpierw pokazał Ci jak to należy prawidłowo robić, a potem jeszcze kilka razy z Tobą przećwiczył podczas wizyty. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć po kilku tygodniach. Oczywiście masaże powinny być wykonywane regularnie.

Jak wygląda zabieg udrożnienia kanalika łzowego u niemowląt?

Zdarza się, że masaż jest niewystarczający. Lekarz może wtedy zadecydować o wykonaniu zabiegu udrażniania kanalika łzowego. Wybór metody zależny jest od stopnia zaawansowania choroby oraz wieku dziecka.

U niemowląt zabieg wykonuje się zwykle za pomocą cienkiej sondy, pod znieczuleniem miejscowym. U starszych dzieci stosuje się wtedy znieczulenie ogólne. Choć widok przebiegu „operacji” może przerazić niejednego rodzica, nie powinnaś mieć żadnych obaw. Jest on nieskomplikowany i dość szybki. Zwykle trwa to kilkanaście minut, chyba że kanalik ma nietypowy przebieg. W tej sytuacji zabieg może się troszkę przedłużyć.

Po zabiegu udrażniania kanalik szybko zacznie prawidłowo funkcjonować. Powinnaś zauważyć już po paru dniach, że łezki będą pojawiać się tylko wtedy, gdy maluch będzie płakać. Zniknie nareszcie efekt szklistych oczu.

Oczywiście czasem zabieg należy powtórzyć, ponieważ zdarza się, że oczko nie odetka się prawidłowo i będzie nadal sprawiało kłopoty, ale zwykle dobre efekty daje już pierwsze udrażnianie kanalika sondą. Lekarz w ostateczności może zalecić udrożnienie za pomocą lasera.

Related products

Related articles

Nierównomierne rozłożenie napięcia - trudne początki rehabilitacji

Bardzo często spotykamy się ze wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym u niemowlaków.
Dysfunkcje w związana z napięciem mięśni powstają na skutek zaburzeń w przekazywaniu bodźców między mózgiem a mięśniami dziecka.
U naszej córeczki zdiagnozowano obniżone napięcie obręczy barkowej i wzmożone napięcie grzbietu kręgosłupa. Innymi słowami nierównomierne rozłożenie napięcia mięśni.

Read more >
Objawy i leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych dolegliwości oczu u dzieci i niemowląt. Choroba pojawia się zazwyczaj nagle. Gdy ma podłoże wirusowe lub bakteryjne może być zaraźliwa. Dowiedz się, co ją może wywołać oraz jak przebiega leczenie.

Read more >
Obgryzanie paznokci u dzieci

Jakie mogą być przyczyny obgryzania przez dzieci? W jaki sposób można oduczyć malucha tego brzydkiego nawyku? Poznaj skutki obgryzania paznokci.

Read more >
O "zajęczej wardze" słów kilka

Co to jest rozszczepienie warg i podniebienia? Skąd się bierze taka deformacja? Dowiedz się, jak wygląda zabieg chirurgiczny u malucha z zajęczą wargą.

Read more >
Odstające uszy u dziecka

Twoje dziecko ma odstające uszy? Jak radzić sobie z tym problemem? Sprawdź, kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza i czy trzeba dziecku zrobić korekcję uszu.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next