Afty to dość częsta dolegliwość u niemowląt i dzieci, która bywa mylona z pleśniawkami. Dowiedz się, jakie są objawy i przyczyny aft oraz jak przebiega ich leczenie.
Afty są to nieduże, ale bolesne owrzodzenia w jamie ustnej. Pokrywa je białawy nalot, natomiast obrzeża są charakterystycznie zaczerwienione. Zazwyczaj afty osiągają wielkość od 1 mm do maksymalnie kilku centymetrów. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach, tworząc duże zmiany na podniebieniu miękkim i języku.
Oprócz zmian w jamie ustach, mogą powiększyć się okoliczne węzły chłonne. Zanim pojawią się pierwsze afty, dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione i marudne. Dość częstym objawem jest brak apetytu, niezależnie od tego czy maluch jest karmiony piersią czy butelką. U niektórych dzieci może pojawić się również podwyższona temperatura.
Są to płytkie nadżerki, które osiągają maksymalnie średnicę 1 cm. Zwykle goją się same w 7-10 dni, nie pozostawiając blizn.
Są to owrzodzenia w jamie ustnej, które mogą mieć średnicę nawet do 2 cm. Zmiany są bolesne dla dziecka i dość często pojawiają się ponownie. Afty Suttona goją się nawet kilka tygodni.
Ten typ aft pojawia się w licznych grupach. Dziecko odczuwa dyskomfort i ból w trakcie choroby. Gojenie trwa zwykle 2-3 tygodnie.
Bardzo często afty nazywane są pleśniawkami. To błąd. Pleśniawki to białe, wręcz mleczne zmiany w jamie ustnej, z wyraźną chropowatą powierzchnią. Powodują je grzyby z grupy drożdżaków. Afty, to nadżerki, które tworzą ubytki na błonie śluzowej. Jednak różnią się od pleśniawek tym, że dookoła białego nalotu tworzy się czerwona otoczka.
Afty pojawiają się pod wpływem różnych czynników. Do najczęstszych należą:
Częste wkładanie brudnych rączek i przedmiotów do buzi, a także podawanie niewyparzonego smoczka sprzyja powstawaniu aft. Jeśli Twoje dziecko samodzielnie myje zęby, sprawdź, czy robi to prawidłowo.
Afty mogą się pojawić z powodu próchnicy oraz stanów zapalnych zębów i przyzębia. Warto wybrać się z dzieckiem na kontrolę do stomatologa.
Afty powstają w wyniku uszkodzenia jamy ustnej szczoteczką do zębów, po oparzeniu gorącym napojem lub przypadkowego ugryzienia w policzek. Zdarza się, że u niektórych dzieci afty pojawiają się również po zjedzeniu czegoś kwaśnego.
Dość często afty powstają po lub jeszcze w trakcie antybiotykoterapii. Jest to reakcja osłabionego organizmu.
Afty dotykają dość często dzieci z problemami alergicznymi, a także cierpiące na niedobory witaminy A, B, C oraz żelaza i kwasu foliowego. Ich niski poziom może być przyczyną często nawracających aft oraz trudności z ich gojeniem.
W przeciwieństwie do pleśniawek, afty u dzieci można leczyć domowymi sposobami:
Aby ulżyć dziecku, podawaj mu półpłynne posiłki. Staraj się, by nie były zbyt gorące i za bardzo przyprawione. Kwaśne i słone może nasilać przykre dolegliwości.
Niezależnie od tego czy afty zniknęły po zastosowaniu domowych sposobów czy nie, warto udać się z dzieckiem do lekarza na kontrolę. Być może pojawi się konieczność zastosowania dodatkowych leków dostępnych jedynie na receptę lub wykonanie badań krwi.