result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Zbliżający się termin porodu to okres pełnego napięcia oczekiwania i mnóstwa przygotowań. Trzeba skompletować wyprawkę dla dziecka, przygotować pokoik, wybrać wózek. W natłoku zadań nie trudno coś przeoczyć, a jeśli do tego dodamy roztargnienie ciążowe to błędy stają się wręcz nieuniknione. Przypomnijmy te najczęściej popełniane. Tak na wszelki wypadek.

Ostatnie dni ciąży. Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie przytulisz swoje maleństwo. Wszystko masz już przygotowane do porodu i czujesz się jak w blokach startowych. Aby mieć jednak pewność, że wszystko pójdzie gładko, dowiedz się, jakie błędy są najczęściej popełniane na porodówce i jak się ich ustrzec.

Zbyt wczesny przyjazd na porodówkę

Z pewnością widziałaś niejeden film, w którym bohaterka błyskawicznie urodziła dziecko 5 minut po odejściu wód płodowych. A do tego, dla podkręcenia dramatyzmu, niejednokrotnie poród odbywa się w autobusie lub taksówce. W rzeczywistości takie ekspresowe porody zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj od pierwszych skurczów do odejścia wód płodowych mija wiele godzin, zaś po odejściu wód nadal masz mnóstwo czasu na kąpiel, sprawdzenie czy wszystkie potrzebne do szpitala rzeczy są spakowane oraz spokojny dojazd do szpitala.

Przyznam, że rodząc pierwsze dziecko sama popełniłam ten błąd i w panice kazałam zawieść się mężowi do szpitala o godzinie 22: 00, kiedy skurcze pojawiały się co 7 minut. Córcia zaś urodziła się dopiero po 8. rano, więc zamiast spokojnie poczekać w domu, spędziliśmy wiele godzin w szpitalu, który tej nocy akurat był wyjątkowo mocno oblegany.

Brak potrzebnych do porodu dokumentów i badań

Przy przyjęciu do szpitala będzie Ci potrzebny cały komplet dokumentów. Najlepiej, jeżeli zbierzesz je do jednej teczki, żeby nie fruwały po całej torbie i nie szukać ich w popłochu wybierając się do szpitala lub, co gorsza, już na izbie przyjęć.

Przypomnijmy zatem szybko, jakie dokumenty i badania będą Ci potrzebne:

 • dowód osobisty lub paszport;
 • karta przebiegu ciąży;
 • dowód ubezpieczenia (jeżeli takowy posiadasz);
 • grupa krwi;
 • wyniki ostatnich badań (morfologia krwi i badanie ogólne moczu);
 • odczyn WR;
 • antygen HBs;
 • cytologia;
 • posiew z pochwy;
 • USG (ostatnie oraz z wczesnej ciąży).

Do planowanego cesarskiego cięcia potrzebny będzie również układ krzepnięcia oraz poziom elektrolitów.

Źle spakowana torba do szpitala

Od 32. tygodnia ciąży powinnaś mieć spakowaną torbę do szpitala. Pamiętaj, aby znalazły się w niej tylko niezbędne rzeczy, czyli:

 • ubranka dla dziecka na 3 dni pobytu w szpitalu;
 • dwie koszule nocne;
 • biustonosz do karmienia;
 • wkładki laktacyjne;
 • podstawowe kosmetyki dla Ciebie i maluszka;
 • pieluszki;
 • podpaski;
 • szlafrok;
 • klapki pod prysznic i ręcznik;
 • ubrania na wyjście ze szpitala dla Ciebie i dla maluszka.

Nie ulegaj pokusie zapełnienia wielkiej walizki podróżnej. Mając za dużo rzeczy możesz mieć kłopoty z odnalezieniem tych naprawdę potrzebnych.

Nieprzygotowanie się do porodu i pobytu w szpitalu

Komfort psychiczny podczas porodu jest niezwykle istotny. Dlatego zadbaj o to, by podczas pobytu w szpitalu czuć się dobrze. Mimo, że na pewno nikt nie będzie oceniał Twojego wyglądu zewnętrznego, to pomyśl wcześniej o niektórych zabiegach, które sprawią, że poczujesz się pewniej.

Do porodu nie jest wymagana depilacja krocza a tym bardziej nóg czy pach. Jeżeli jednak owłosienie powoduje, że czujesz się skrępowana, nie czekaj z jego usunięciem do ostatniej chwili.

Nie ma przeszkód, by do szpitala jechać w makijażu. Zastanów się jednak czy warto, bowiem możesz być niemal pewna, że podczas porodu rozmaże się całkowicie. Na wszelki wypadek weź ze sobą chusteczki do demakijażu, żeby móc szybko się odświeżyć.

Inaczej nieco jest z paznokciami i to zarówno u rąk, jak i nóg. Zabarwienie płytki paznokcia może lekarzowi dostarczyć istotnych informacji na temat stanu Twojego zdrowia. Dzisiejsze szpitale zazwyczaj dysponują zaawansowaną aparaturą diagnostyczną pozwalającą szybko ocenić stan pacjentki. Pomalowane paznokcie nie powinny więc stanowić problemu. Możesz zawsze sprawdzić, jakie są wymagania Twojego szpitala w tej kwestii, jednak wydaje mi się, że nie ma co kusić losu i lepiej zrezygnować z malowania paznokci do czasu rozwiązania.

Nie trzymanie się planu porodu z powodu paniki

Przygotowanie planu porodu przy pomocy położnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać podczas porodu i ewentualnie jakiej pomocy możesz oczekiwać. Zdarza się jednak, że podczas porodu rodzącą ogarnia panika i choć wcześniej nie wyraziła zgody na np. przebicie pęcherza płodowego czy znieczulenie zewnątrzoponowe, zaczyna się gwałtownie domagać tych zabiegów, łamiąc tym samym plan.

Warto jednak zaufać lekarzowi i położnej asystującym przy porodzie. Spróbuj opanować emocje, wyrównać oddech i nie działać pochopnie. Pamiętaj, że jesteś pod fachową opieką specjalistów, którzy widząc potrzebę nie będą zwlekali z udzieleniem pomocy.

Related products

Related articles

O kosmetycznym aspekcie przygotowania do porodu

Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o moim przygotowaniu do porodu, ale nie psychicznym czy też kolekcjonowaniu wyprawki dla dziecka, bo o tym już bardzo wiele powiedziano na tym forum. Ja chciałabym się skupić na przygotowaniu do porodu z kosmetycznego punktu widzenia.

Read more >
O czym warto pamiętać wybierając miejsce porodu

Każda przyszła Mama z przyjemnością urządza pokoik dziecięcy i kompletuje wyprawkę. Równie chętnie i uważnie pakuje torbę do szpitala. Zwykle robi rozeznanie wśród szpitali w okolicy i stara się wybrać najlepsze miejsce, w którym jej potomek przyjdzie na świat. Istnieją jednak pewne uwarunkowania, o których nie zawsze myślimy i pamiętamy.

Read more >
The woman lies in a hospital bed just before childbirth. The expectant mother is connected to life checking apparatus. The pregnant woman is lying in hospital pajamas.
Okresy porodu

Poród to jeden z najważniejszych i chyba najpiękniejszych, choć niewątpliwie trudnych momentów w życiu każdej kobiety. Wzruszenie towarzyszące pierwszemu spotkaniu z maluszkiem trudno opisać. Może się wydawać, że to prosta sprawa. Pojechać do szpitala i urodzić. Zanim jednak na świecie pojawi się mały człowiek, przyszła mama musi przejść kolejne etapy porodu.

Read more >
Odejście wód płodowych

Pierworódki zastanawiają się jak wygląda odejście wód płodowych. Do grona tych mam dołączają też te co już rodziły, ale nie wiedzą jak to jest, może trudno w to uwierzyć, ale tak też się zdarza.

Read more >
Opieka medyczna w okresie porodu – czego możesz się spodziewać

Zbliża się termin Twojego porodu i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał pobyt w szpitalu? Kto się Tobą zajmie, czego możesz oczekiwać od położnej, lekarza czy pielęgniarki? Poznaj personel medyczny opieki okołoporodowej i jego zadania.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next