{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

Žiadne výsledky vyhľadávania pre daný výraz

Pri vyhľadávaní sa vyskytla chyba. Skúste to znova

Poród

Będziesz rodzić po raz pierwszy? Nie możesz się doczekać dnia, kiedy na świecie pojawi się upragnione maleństwo i stresujesz się na myśl o czekającym Cię rozwiązaniu? Zastanawiasz się jak długo będzie trwał Twój poród? A może to kolejna ciąża i na malucha niecierpliwie czeka już rodzeństwo? Dowiedz się, jakie czynniki mają na to wpływ.

Ile trwa poród?

Jakie są objawy rozpoczynającego się porodu?

Jakie czynniki wpływają na długość porodu?

Ile trwa poród?

Ciężko jest dokładnie określić ile potrwa poród, ponieważ każda rodząca jest inna. Na długość porodu wpływa wiele czynników, zaczynając od kondycji fizycznej przyszłej mamy, a kończąc na reagowanie na sytuacje stresowe.

Przyjmuje się jednak, że pierworódka, czyli kobieta, która mamą zostaje po raz pierwszy, rodzi w granicach 12-18 godzin. Z reguły drugi i kolejne porody trwają krócej.

Wieloródka, czyli kobieta rodząca kolejny raz, rodzi około 8-12 godzin. Ten czas jest nieco krótszy, ponieważ mięśnie szyjki macicy są już bardziej rozluźnione, a kanał rodny szerszy. Maluch wydostając się na zewnątrz odczuwa mniejszy opór, dzięki czemu szybciej się przesuwa przez kanał rodny.

Jakie są objawy rozpoczynającego się porodu?

Symptomy świadczące o tym, że niedługo na świat przyjdzie upragnione maleństwo, pojawiają się już na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Mogą to być delikatne i nieregularne skurcze przepowiadające tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, „opuszczenie” się brzucha, a tuż przed porodem odejście czopa śluzowego.

Wiele mam boi się, że przegapi właściwy moment i nie zauważy, że poród właśnie się rozpoczął. Nie martw się. Skurczów porodowych nie da się przegapić. Jeśli będą bolesne, z każdą godziną coraz dłuższe i pojawiać się będą coraz częściej to znak, że zaczął się poród. Dodatkowo z pochwy może sączyć się płyn.

Czas porodu liczy się od momentu pojawiania się czynności skurczowej macicy, która powoduje skracanie i rozwieranie się szyjki lub od momentu odejścia wód płodowych. Za koniec porodu przyjmuje się okres 2 h po urodzeniu łożyska.

Jakie czynniki wpływają na długość porodu?

  • Czas przygotowania się szyjki macicy do pełnego rozwarcia

Kiedy przyjedziesz do szpitala, zostanie wykonane badanie, dzięki któremu lekarz lub położna ocenią stopień rozwarcia. Mierzony jest zwykle w centymetrach. Taką też miarą zwyczajowo posługują się położnicy. Ocena postępu porodu polega na sprawdzeniu stopnia rozwarcia macicy. Z reguły badanie wykonuje się co 2 godziny.

U każdej mamy proces rozwarcia szyjki macicy postępuje inaczej. Są mamy, gdzie do pełnego rozwarcia dochodzi bardzo szybko, ale są też przypadki, gdy trwa to nawet kilkanaście godzin. Jeśli szyjka macicy nie jest podatna na rozwieranie lub rozwiera się wolno tzn. mniej niż 0,5 cm na godzinę to oznacza brak postępu i tym samym wydłużenie czasu porodu.

Moment, w którym szyjka osiąga pełne rozwarcie czyli zwyczajowo 10 cm, to czas parcia. Pierwsza faza porodu, znacznie dłuższa niż okres parcia średnio trwa ok 9-15 godzin u pierworódki i około 6 godzin u wieloródki. Im później kobieta zacznie przeć, tym poród będzie dłuższy. Z reguły druga faza trwa od 1-1,5 do 15-45 minut u rodzącej po raz kolejny.

  • Wielkość noworodka

Dzięki badaniu USG można oszacować masę ciała noworodka zanim ten pojawi się na świecie. Jeśli według lekarza maluch jest zbyt duży, aby mama urodziła go siłami natury, zaleci poród przez cesarskie cięcie.

Zwykle przy przyjęciu do oddziału porodowego położna mierzy szerokość miednicy za pomocą tzw. miednicomierza. Dzięki temu będzie mogła oszacować miednicę rodzącej.

Wielkość noworodka oraz budowa miednicy np. istniejące zwężenia, mogą wpłynąć na długość porodu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy szeroka budowa bioder, nie jest gwarancją szybkiego rozwiązania.

Sprawdź, jak jakie są warianty ułożenia dziecka do porodu oraz ich ewentualne konsekwencje.

  • Kondycja fizyczna przyszłej mamy

Jeśli przed i w trakcie trwania ciąży byłaś aktywna, Twój organizm prawdopodobnie lepiej zniesie trudy porodu, niż w przypadku mamy, która nie uprawiała żadnych sportów. Ważna jest również Twoja aktywność podczas samego porodu, ponieważ może znacząco wpłynąć na czas jego trwania. Poruszanie się, rozciąganie i kołysanie ukoją ból, a ruchy pomogą maluchowi przejść przez kanał rodny.

  • Zbyt duża waga mamy

Otyłość wpływa na sprawność fizyczną przyszłej mamy. Duża nadwaga połączona ze słabą kondycją może w trakcie porodu dać o sobie znać, wpływając negatywnie na jego jakość i długość.

  • Nastawienie rodzącej

Wpływ na długość porodu ma również Twoje ogólne samopoczucie. Wsparcie bliskich, zdobyta umiejętności w szkole rodzenia oraz świadomość tego, co będzie się działo z Twoim ciałem w trakcie porodu, pozytywnie wpływają na kondycję psychiczną. Poród to wielkie przeżycie, jednak dzięki zaufaniu i wiedzy można opanować lęk.

W sytuacjach lękowych organizm wytwarza hormony stresu. Ich obecność w Twoim ciele może negatywnie wpłynąć na postępy porodu, blokując naturalne mechanizmy odpowiedzialne za skurcze. Mięśnie zamiast rozluźniać się wraz z postępem porodu, pod wpływem stresu będą się obkurczały. W dodatku, jeśli będziesz zdenerwowana, ciężko Ci będzie wsłuchać się w rady i słowa położnej, a poród będzie cięższy i tym samym dłuższy.

Poznaj wszystkie okresy porodu.

  • Sztuczne wywoływanie porodu

Podanie środków, które mają przyśpieszyć akcję skurczową może wpłynąć na wydłużenie porodu. Jeśli jesteś powyżej 7 dni po spodziewanym terminie porodu, a Ty nie czujesz oznak zbliżającego się rozwiązania, lekarz może podjąć decyzję o indukcji. Zdarzają się również sytuacje, gdy pomimo odejścia wód płodowych, nie będziesz odczuwać skurczów. Wówczas lekarz również może zlecić podanie środków na ich wywołanie.

Środki przyśpieszające akcję skurczową podawane są dożylnie w kroplówce. Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o preindukcji, czyli w farmakologicznym lub fizycznym działaniu mającym na celu przyśpieszenie dojrzewania szyjki macicy i wywoływanie porodu przed spodziewanym terminem. I choć środki te mają na celu wywołanie skurczów i przyspieszenie akcji porodowej, według statystyk porody wywoływane są dłuższe od tych, w których nie podejmuje się interwencji.

  • Podanie znieczulenia

Jeśli boisz się bólu w trakcie porodu możesz poprosić lekarza o znieczulenie. Uśmierzy ono ból, a jednocześnie nie pozbawi Cię możliwości poruszania się. Może jednak wpłynąć na długość akcji porodowej. Znieczulenie podane zbyt wcześnie czasem spowalnia akcję skurczową. Jeśli tak się stanie prawdopodobnie dostaniesz oksytocynę, która powinna przywrócić właściwe tempo porodu.

Poznaj wady i zalety znieczulenia podczas porodu.

  • Predyspozycje genetyczne

Jeśli Twoja siostra, mama czy babcia rodziły szybko, Ty również możesz nastawić się na krótki poród. Jeśli jednak w Twojej rodzinie porody trwały długo, z dużym prawdopodobieństwem Ty również będziesz tak rodziła.

  • Ilość odbytych porodów

Pierwszy poród jest zwykle dłuższy od kolejnych. Przy drugim dziecku może być Ci już dużo łatwiej. Po wcześniejszym porodzie mięśnie macicy są już rozluźnione, co znacznie ułatwia maluchowi przyjście na świat. Oczywiście nie jest to regułą. Są mamy, które drugi poród przechodzą dłużej, dlatego ciężko przewidzieć, ile będzie trwał Twój kolejny poród.

  • Poród w wodzie

Woda wpływa relaksująco, a przy tym uśmierza ból, dlatego część mam decyduje się na poród w wannie. I choć nie ma pewności czy u Ciebie poród w wodzie znaczące wpłynie na czas jego przebiegu, taka jego forma może pomóc Ci się zrelaksować i ułatwi akcję porodową.

Choć każda przyszła mama marzy o tym, by urodzić jak najszybciej, nie zawsze szybkie rozwiązanie jest wskazane, zatem leki podawane są w trakcie porodu w najmniejszej skutecznej dawce. Zapobiega to zbyt dużej dynamice porodu – hiperstymulacji macicy, która może być niebezpieczna dla dziecka

Mimo prowadzonych statystyk, ciężko określić ile poród tak naprawdę powinien trwać. Podstawą do oceny tego czy poród przebiega prawidłowo jest brak nieprawidłowości i stwierdzony postęp porodu, dlatego nie martw się długością porodu na zapas. Jeśli wszystko przebiega poprawnie, a mama jest w dobrej formie, długość porodu nie ma znaczenia i nie wpływa na kondycję maluszka.

Pridať radu

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Cała prawda o „gazie rozweselającym”

Po zdobyciu popularności na zachodzie gaz rozweselający na stałe zadomowił się również i w naszym kraju. Już po samym wymówieniu nazwy tej metody łagodzącej ból porodowy na naszych twarzach pojawia się uśmiech, ale czy po użyciu gazu pękamy z uśmiechu podczas porodu?

Čítať ďalej >
Cesarskie cięcie - jak to wygląda?

Cięcie cesarskie to zabieg operacyjny, polegający na przecięciu powłok brzusznych, mięśni i macicy, a następnie wyciągnięciu dziecka. W porównaniu z porodem naturalnym ten sposób narodzin dziecka różni się w wielu kwestiach. Ale zacznijmy od początku.

Čítať ďalej >
Cesarskie cięcie krok po kroku

Cesarskie cięcie wykonuje się ze względów medycznych. Dowiedz się, co się będzie działo z Tobą i dzieckiem od początku do końca zabiegu.

Čítať ďalej >
9 zadań taty na porodówce

Zanim zaszłam w ciążę, nie wyobrażałam sobie, by mój mąż był obecny w tym intymnym, pięknym a zarazem przerażającym i pełnym bólu doświadczeniu. Ale im bliżej porodu, moje lęki narastały, a mąż pocieszał mnie i uspokajał. Wspólnie podjęliśmy decyzję o jego obecności na sali porodowej.

Čítať ďalej >
8 faktów i mitów na temat porodu

Wokół porodu krąży wiele niestworzonych opowieści. Przekazywane przez mamę, babcię i koleżanki czasem wywołują przerażenie, ale bywa, że dodają przyszłej mamie odwagi. Sprawdź, co jest mitem a co faktem. 

Čítať ďalej >

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Zostaňme v kontakte!

Chcete sa ako prví dozvedieť o nových produktoch? Prihláste sa na odber bulletinu!

Prevádzkovateľom vašich osobných údajov je spoločnosť Canpol Sp. z o. o. so sídlom vo Varšave na adrese ul. Puławska 430, 02-884 Varšava (ďalej len Canpol alebo spoločnosť). ROZBALIŤ ZBALIŤ

Na aký účel a na akom základe spracúvame vaše údaje?
Vaše údaje budú spracúvané na účely zasielania bulletinu na vašu e-mailovú adresu. Základom spracúvania vašich osobných údajov spoločnosťou Canpol je váš súhlas, t. j. článok 6 ods. 1 písm. a) GDPR. Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať. Odvolaním vášho súhlasu nie je dotknutá zákonnosť spracúvania vykonaného na základe súhlasu pred jeho odvolaním. Spoločnosť Canpol bude zdieľať vaše osobné údaje s inými príjemcami, ktorí sú poverení spracúvaním osobných údajov v mene spoločnosti Canpol. Okrem toho bude spoločnosť Canpol zdieľať vaše osobné údaje s ďalšími príjemcami, ak to vyžaduje zákon. Vaše osobné údaje sa neprenášajú do tretích krajín ani medzinárodným organizáciám.
Ako dlho budeme spracúvať vaše údaje?
Spoločnosť Canpol bude vaše osobné údaje spracúvať, kým neodvoláte svoj súhlas so spracúvaním. Aké máte práva? Máte právo:
• získať prístup k svojim osobným údajom a získať kópiu svojich spracúvaných osobných údajov;
• opraviť akékoľvek vaše nepresné údajov;
• požiadať o vymazanie svojich údajov (právo byť zabudnutý) v prípade okolností stanovených v článku 17 GDPR;
• požiadať o obmedzenie spracúvania údajov v prípadoch uvedených v článku 18 GDPR;
• namietať proti spracúvaniu údajov v prípadoch uvedených v článku 21 GDPR;
• prenášať vaše údaje spracúvané automatizovanými prostriedkami;
• kedykoľvek odvolať súhlas so spracúvaním údajov.

Ak sa domnievate, že vaše osobné údaje sa spracúvajú nezákonne, môžete podať sťažnosť dozornému orgánu (UODO, ul. Stawki 2, Varšava).

Kontakt
Ak potrebujete ďalšie informácie súvisiace s ochranou osobných údajov alebo si chcete uplatniť svoje práva, kontaktujte nás: Zodpovedná osoba: E-mail: [email protected] Canpol Sp. z o. o. so sídlom vo Varšave na adrese ul. Puławska 430, 02-884 Varšava.