result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Ciąża to nie choroba, to odmienny stan. 9 miesięcy, w trakcie których prawie cała uwaga skupia się na maluszku i na przygotowaniach na jego przyjście na świat. To także zmaganie – w mniejszym lub większym stopniu - z ciążowymi dolegliwościami. Jest to piękny okres w życiu, ale jednocześnie bardzo wyczerpujący i obciążający organizm. Warto więc zadbać o dobre samopoczucie przyszłej mamy. Jak to zrobić? Ile osób tyle gustów i upodobań. Ale – patrząc na moje doświadczenia i doświadczenia koleżanek – jest kilka rzeczy, które są uniwersalne i powinny wywołać uśmiech na twarzy ciężarnej.

Wizyta w SPA

Stan błogosławiony wyklucza pewne zabiegi, korzystanie z sauny czy w niektórych przypadkach z basenu. Ale jest spora oferta różnych zabiegów, z których może korzystać ciężarna bez obaw o zdrowie swoje czy nienarodzonego dziecka. Zabieg na dłonie, masaż stóp czy delikatny masaż ciała – w wielu gabinetach pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy dobiorą odpowiedni do potrzeb ciężarnej bezpieczny zabieg. A jeśli mamy wątpliwości – zawsze można skonsultować z lekarzem czy dany zabieg jest dla nas odpowiedni. A jeśli nadal nie mamy co do tego przekonania – można iść do fryzjera czy na profesjonalny manicure albo pedicure.

Podróże

Miłą niespodzianką, czy też odskocznią od codzienności – bo przecież często się zdarza, że ciężarna od początku ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim i ze względu na swój stan siedzi w domu – są podróże – choćby weekendowe „za miasto”, nad pobliskie jezioro, na działkę. Ważne jest, aby zmienić środowisko, odpocząć od miejskiego zgiełku czy licznych obowiązków domowych. Najlepszy czas na taki wyjazd to 2 trymestr – gdy nie dokuczają już tak bardzo ciążowe dolegliwości, ani kobieta nie jest zbyt ograniczona przez uroki związane z końcówką ciąży.

Domowy masaż

W ciąży często dokuczają bóle pleców, puchną dłonie i stopy. Warto więc wesprzeć ciężarną i pomóc jej w przetrwaniu tych niedogodności związanych z odmiennym stanem. Można wykonać domowy masaż pleców, przygotować relaksacyjną kąpiel stóp, czy kąpiel połączoną z masażem ciała. Wiadomo – nieumiejętnie wykonany masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku, ale nawet amator może delikatnie głaskać bolące miejsca, bądź nasmarować je balsamem – nie przyniesie to organizmowi żadne szkody, a pomoże się zrelaksować.

Kursy/szkolenia

Praca do późnych godzin wieczornych, obowiązki domowe, wieczny brak czasu – to wszystko sprawia, że czasem rezygnujemy z wielu rzeczy, które zawsze chcieliśmy zrobić. Ciąża to doskonały moment, aby zwolnić, skupić się nie tylko na rozwoju maleństwa i swoim zdrowiu, ale również i na innych swoich potrzebach. Jeśli kobieta od początku ciąży musi zrezygnować z życia zawodowego, warto zadbać o to, żeby nie czuła, że „wypadła z obiegu”, że jest niepotrzebna – można zapisać ją na kurs/szkolenie, które jest zgodne z jej zainteresowaniami, a będzie miłą odskocznią od siedzenia w domu. Jaki to może być kurs – zależy od naszej wyobraźni i upodobań kobiety. Stacjonarny czy internetowy, kurs języka obcego, decoupage, ikebana, makijażu – ważne, aby nie był dla ciężarnej przymusem – bo ktoś zapisał ją na kurs, więc musi chodzić, tylko realizacją marzeń planów, na które zawsze brakowało czasu.

Spotkania z przyjaciółmi

Kino? Teatr? Wizyta w pubie? Jak najbardziej! Ciąża nie powinna ograniczać przyszłej mamy ani jej kontaktów z przyjaciółmi. I chociaż widok ciężarnej w pubie – zwłaszcza w zaawansowanej ciąży – wciąż budzi wiele niezdrowych emocji i wywołuje wiele komentarzy to jednak nie jest niczym zabronionym. Jeśli tylko stan zdrowia na to pozwala – nie powinno się odsuwać kobiety od normalnych wyjść i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Komplementy

W trakcie ciąży bardzo się zmienia kobiece ciało – dodatkowe kilogramy, problemy z cerą, rozstępy, żylaki… To wszystko wpływa bardzo na samoocenę kobiety, sprawia, że czuje się mniej atrakcyjna. Ważne jest, aby wspierać ją miłym słowem i podkreślać, że nadal jest piękna. Dobre słowo potrafi czasem sprawić cuda, a i przyjemnie jest usłyszeć coś miłego, zamiast – „grubasku” czy „wielorybku”., albo „ile przytyłaś”.

Podsumowując – będąc w ciąży nie należy sobie odmawiać przyjemności, bądź też prosić o pomoc w ich realizacji. Wsparcie bliskich – ich zaangażowanie i troska o ciężarną mogą zdziałać cuda. Tak więc drogie Panie – korzystajmy z pięknego czasu ciąży i pozwólmy się czasem zaskoczyć drobnymi gestami, bądź też mówmy otwarcie o tym, co nam sprawi przyjemność.

Related products

Related articles

Jak sobie radzić w komunikacji miejskiej z brzuszkiem – moje doświadczenia

Jak bezpiecznie podróżować autobusem w ciąży? Czy kobietom w ciąży należy ustąpić miejsce w komunikacji miejskiej? Dowiedz się, jak sobie radzić podczas hamowania pojazdu, gdy podróżujesz w ciąży. Sprawdź, jakie prawa przysługują kobietom w ciąży podczas jazdy komunikacją miejską.

Read more >
Jak sprawić, że będziemy czuć się atrakcyjnie w ciąży?

Niestety wiele z nas w ciąży postrzega siebie jako mało atrakcyjne przez zmiany jakie zachodzą w naszym ciele. Przybywa trochę więcej ciałka, zaokrągla się brzuszek, mogą wystąpić rozstępy na ciele. Na skutek tego pojawiają się kompleksy, zaczynamy się zamartwiać, pogarsza się samopoczucie co wpływa na spadek namiętności w związku i pogorszenie się relacji z partnerem.

Read more >
Jak sobie radzić z migreną w ciąży?

Bóle głowy i migreny są dość częste w ciąży. Na przykre dolegliwości narażone są szczególnie te mamy, które już wcześniej miewały napady migrenowe. Sprawdź, jak sobie radzić z migreną w ciąży.

Read more >
Jak sprawić przyjemność kobiecie w ciąży?

Ciąża to nie choroba, to odmienny stan. 9 miesięcy, w trakcie których prawie cała uwaga skupia się na maluszku i na przygotowaniach na jego przyjście na świat. To także zmaganie – w mniejszym lub większym stopniu - z ciążowymi dolegliwościami. 

Read more >
Jak przeleżeć 9 miesięcy i nie zwariować

Czy przy ciąży zagrożonej trzeba bezwzględnie leżeć? Co można robić, aby się nie nudzić? Czy można wtedy korzystać z internetu? Sprawdź, jak zorganizować czas w ciąży, gdy musisz przymusowo leżeć.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next