result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Twój maluch uwielbia biegać na bosaka? Pozwalaj mu na to jak najczęściej. To bardzo zdrowe. Poznaj zalety chodzenia z gołymi stopami.

Na stopach znajdują się receptory ze wszystkich organów naszego ciała . Chodząc boso po nierównym podłożu stymulujemy zakończenia nerwowe i stymulujemy do aktywności cały nasz organizm i wszystkie układy, w tym immunologiczny, dlatego dobrze jest biegać boso po trawie , piasku , mchu, kamieniach i innych naturalnych podłożach.

Rodzice zakładają dziecku skarpetki lub kapcie w obawie, że dziecko się poślizgnie i przewróci lub rozchoruje. Zupełnie niepotrzebnie. Chodzenie na bosaka ma bowiem wiele zalet. O to kilka z nich.

1. Rozwija zmysł równowagi i dotyku

Stopy stanowią bardzo ważną część ciała, odpowiedzialną za jego równowagę i lokomocję. Przekazują informacje do mózgu na temat podłoża, po którym się poruszają. Dzięki nim dowiadujemy się czy teren jest mokry, czy suchy, płaski, czy pełen wybojów.

Maluch bosymi stopami świetnie wyczuwa twardość, fakturę, kształt, temperaturę podłogi. Stopy dostosowują się do rodzaju podłoża. Inaczej reagują na piasek a inaczej na twardą ziemię. Uczą się utrzymywać równowagę z uwzględnieniem zmieniających się warunków i odpowiednio reagować na te zmiany. Poprzez dotyk stóp poznają otoczenie.
Gdy zaczyna być ciepło pozwól dziecku biegać na bosaka po trawie, błocie, piasku, odkrywać świat zmysłem dotyku.

2. Wspiera rozwój stóp

Aby zapewnić stopom dziecka właściwy rozwój, daj im przestrzeń i swobodę. Uważaj na za ciasne kapcie i pajacyki. Ubranka powinny zawierać luz w nogawkach. Gdy w mieszkaniu jest ciepło, nie zakładaj malcowi skarpetek. Gołe stópki to dla dziecka idealna zabawka – łapie je rączkami, wkłada paluszki do buzi.

3. Wspomaga naukę chodzenia

Takie etapy rozwojowe jak przewracanie się na plecki, pełzanie, raczkowanie są przygotowaniem do wyzwania, jakim jest chodzenie. Zdecydowanie łatwiej mu wykonywać te wszystkie ruchowe zadania na bosaka niż w kapciach lub skarpetkach. Gdy malec już stoi na własnych nogach i próbuje pierwszych kroków, doświadczanie podłoża gołymi stopami ułatwia utrzymywanie równowagi.

4. Przeciwdziała przegrzewaniu

Temperatura stóp ma istotny wpływ na naturalną termoregulację ciała dziecka. Stopy nie powinny być zgrzane i spocone. Jeśli w domu jest ciepło, nie zakładaj malcowi skarpetek. Pozwól mu spać w nocy z gołymi stopami. Zamiast używać śpiworka, przykryj dziecko lekką kołderką lub kocykiem. Dziecko będzie mogło wysunąć nogi, gdy zrobi mu się gorąco.

5. Uodparnia organizm

Bieganie na bosaka hartuje, przyzwyczaja stopy i organizm do zmieniających się temperatur. Gdy jesteście nad morzem, pozwól dziecku brodzić w zimnej wodzie i biegać po suchym, ciepłym piasku. 

Uważaj na grzybicę

Grzybica stóp atakuje najczęściej w piaskownicy, na basenie, sali zabaw, a także w sytuacjach, gdy dziecko wkłada buty osoby zarażonej. Aby jej zapobiec staraj się zapewnić stopom dziecka suchość i dostęp do powietrza. Wybieraj dla niego buty skórzane lub bawełniane. Jeśli maluch już chodzi i korzysta z basenu, przypilnuj by miał na nogach klapki. Po myciu dokładnie osuszaj mu stopy ręcznikiem.

Related products

Related articles

6 rad jak dbać o kręgosłup dziecka

Kręgosłup niemowlęcia, podobnie jak całe jego ciało jest niezwykle delikatne i wymaga szczególnej troski i ostrożności. Warto dbać o niego, gdyż dzięki odpowiedniej pielęgnacji można uniknąć późniejszych problemów i skrzywień kręgosłupa. Oto kilka rad jak prawidłowo dbać o kręgosłup małego dziecka. 

Read more >
Badania kontrolne u dziecka

Jak często należy robić badania kontrolne dziecku? Jakie choroby może wykazać badanie moczu, krwi oraz USG? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić.

Read more >
Badania przesiewowe noworodków

Tuż po porodzie Twój maluszek przechodzi obowiązkowe badania przesiewowe, które mają na celu wczesne wykrycie wrodzonych chorób metabolicznych u dzieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroby te w okresie noworodkowym nie dają żadnych widocznych objawów. Dopiero gromadzone produkty zaburzonej przemiany metabolicznej powodują trwałe upośledzenia umysłowe.

Read more >
5 zastosowań rumianku u malucha

Rumianek to jedna z najbardziej popularnych roślin leczniczych, po którą sięgamy przy wielu dolegliwościach. Podpowiadamy, do czego może się przydać, gdy masz małe dziecko.

Read more >
4 najczęstsze dolegliwości u noworodka

Narodziny, powrót ze szpitala do domu, wreszcie pierwsze tygodnie z ukochanym maleństwem! – każdy rodzic pragnie, aby ten czas wyglądał pięknie, spokojnie i uroczo jak w reklamie telewizyjnej. Niestety pojawiają się pierwsze problemy, które niepokoją rodziców noworodków. Niektórych można uniknąć, niektóre czasem wymagają dobrego przygotowania i przeczekania, niekiedy konieczna jest pomoc lekarska. Na pewno warto poznać 4 najczęstsze dolegliwości u noworodków, które spędzają sen z powiek ich rodzicom!

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next