result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Czkawka u niemowląt pojawia się bardzo często. Pierwszą czkawkę dziecko może mieć jeszcze w brzuchu mamy! Choć bywa czasem bardzo uciążliwa nie jest niebezpieczna. Dowiedz się, jak radzić sobie z czkawką u dziecka oraz jak jej zapobiegać.

Co to jest czkawka?

Czkawka to rytmiczne, mimowolne skurcze przepony oraz mięśni krtani, które powodują nagły wdech, w skutek czego powstaje charakterystyczny odgłos. Częsta czkawka u niemowląt związana jest prawdopodobnie ze słabo rozwiniętym układem nerwowym, jak również z niedostatecznie rozwiniętym mięśniem przeponowym. U niemowląt może występować nawet kilka razy w ciągu doby. Zwykle z wiekiem występuje coraz rzadziej.

Co wywołuje czkawkę u niemowląt?

Czkawka u niemowląt zazwyczaj pojawia się w określonych sytuacjach:

 • Czkawkę może wywołać niska temperatura. Jeśli dziecku jest za zimno z pewnością zacznie czkać, np. po kąpieli, gdy w pomieszczeniu jest za chłodno lub jest przeciąg.
 • Gdy Twój maluch jest przejedzony, może wystąpić u niego czkawka z powodu przepełnionego brzuszka.
 • Zdarza się, że czkawkę wywołuje głośny śmiech, np. podczas dobrej zabawy, gdy dziecko jest bardzo podekscytowane może nałykać się powietrza.
 • Bardzo często czkawka pojawia się, gdy dziecko zbyt łapczywie nałyka się powietrza podczas karmienia piersią lub butelką.
 • Dziecko może dostać czkawki, gdy ma mokrą pieluszkę.

Sposoby na czkawkę u dziecka?

 • Gdy dziecko zacznie czkać, bo jest mu za zimno okryj je kocykiem. Możesz je przystawić do piersi lub podać coś ciepłego do picia np. herbatkę z rumianku.
 • Jeśli Twój maluch nadmiernie łyka powietrze podczas karmienia, sprawdź czy prawidłowo przystawiasz je do piersi. Dziecko musi objąć wargami całą brodawkę sutkową.
 • Jeżeli karmisz dziecko butelką, zwróć uwagę czy rozmiar smoczka jest odpowiedni do wieku dziecka. Zbyt duży przepływ może sprawić, że dziecko będzie jadło zbyt łapczywie, łykając przy tym za dużo powietrza, co może wywołać czkawkę. Pilnuj również, by smoczek nie napełniał się powietrzem. Polecam zaopatrzyć się w butelkę ze smoczkiem z system odpowietrzającym EasyStart.
 • Niezależnie od tego czy karmisz dziecko piersią czy butelką, koniecznie przypilnuj, by po posiłku Twój maluch odbił. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku odbić po karmieniu w naszym artykule „Odbijanie po karmieniu”.
 • Gdy powodem czkawki jest mokra pieluszka, zmień ją jak najszybciej na suchą i ogrzej dziecku brzuszek.
 • Na czkawkę pomaga czasem zmiana pozycji. Ułóż swojego maluszka na brzuszku i poklep delikatnie po plecach.

Czego nie wolno robić, gdy noworodek ma czkawkę?

Jeśli Twojego maluszka męczy czkawka, absolutnie nie stosuj sposobów, z których korzystają w takich sytuacjach dorośli. Noworodka nie wolno straszyć ani wstrzymywać mu oddechu. Nie może również podawać mu wody.

Kiedy czkawka u dziecka jest powodem do niepokoju?

Długotrwała czkawka może zakłócać sen, a nawet utrudniać regularne karmienie. Jeśli Twojego maluszka przez wiele godzin męczy czkawka, a Ty wypróbowałaś już wszystkie możliwe sposoby, które nie przyniosły poprawy, powinnaś się zgłosić do lekarza.

Uporczywe, częste i długo utrzymujące się czkawki mogą być efektem poważnych chorób związanych z ośrodkiem układu nerwowego lub zaburzeń metabolicznych. Czasem sygnalizują refluks żołądkowo-przełykowy. 

 

Related products

Related articles

Mum holds on hands the child who is lying on the shoulder for reflection after eating a meal. The infant looks around with its head raised high.
Odbijanie po karmieniu

Niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy butelką, w trakcie jedzenia połyka również powietrze, przez co żołądek szybciej się napełnia i za wcześnie daje uczucie sytości.

Read more >
Mleko mamy, a mieszanka - podobieństwa i różnice

Oglądając reklamy mleka modyfikowanego często słyszymy, jak producenci porównują je do mleka kobiecego. Jak bardzo mleko modyfikowane jest podobne do ludzkiego, a co je różni – dowiecie się z naszego artykułu.

Read more >
Najczęstsze problemy z karmieniem piersią

Wiele mam już w ciąży deklaruje, że będzie karmić piersią. Chcą zapewnić swoim dzieciom naturalną ochronę i dać to, co najlepsze. Pierś ma też tą zaletę, że jest zawsze z nami, zawsze dostępna, a mleko jest w odpowiedniej temperaturze i jest go tyle, ile maluch zechce.

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next