result.title | striphtml
{{ result.label }}

{{ result.excerpt | striphtml }}

No search results for the given phrase

An error occurred while searching. Please try again

Wokół porodu krąży wiele niestworzonych opowieści. Przekazywane przez mamę, babcię i koleżanki czasem wywołują przerażenie, ale bywa, że dodają przyszłej mamie odwagi. Sprawdź, co jest mitem a co faktem.

1. Po cesarskim cięciu kolejny poród nie może być drogami natury - MIT

Do niedawna cięcie wykonywało się wzdłuż linii biegnącej od pępka w dół, przez co istniało duże ryzyko, że podczas kolejnego porodu, blizna może się rozejść. Z tego powodu kobieta od razu była kierowana na kolejny zabieg cesarskiego cięcia. Obecnie linia nacięcia jest poprzeczna i robi się ją na wysokości bikini. Zmniejsza to znacząco ryzyko pęknięcia blizny, dzięki czemu kolejne dziecko masz szansę urodzić drogami natury.

2. Najlepiej rodzić na plecach – MIT

W pozycji na plecach dziecku jest trudniej przedostać się przez kanał rodny, ponieważ przesuwa się na przekór siłom grawitacji, przez co Tobie i maluchowi może być niekomfortowo. Problemem jest również nieodpowiednie odchylenie kości ogonowej oraz miednicy pod naporem główki dziecka. Postaraj się podczas porodu, wspólnie z położną, znaleźć najwygodniejszą dla siebie pozycję.

3. Zdarza się, że rodząca chce przerwać poród – FAKT

Takie sytuacje się zdarzają i to nierzadko. Po wielogodzinnych skurczach możesz być mocno zmęczona i jedyne na co będziesz chciała ochotę to… wyjść z porodówki. Niestety to nie jest powód do przerwania porodu. Pomimo tego, że będziesz odmawiać dalszej współpracy, musisz urodzić maluszka. Zwykle w takich sytuacjach, osoba towarzysząca przy porodzie oraz personel starają się wesprzeć rodzącą i pomóc przyjść dziecku na świat.

4. Znieczulenie ma wpływ na dziecko – FAKT

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie ma wpływu bezpośredniego na dziecko, ale pośrednio, mimo wszystko może na niego oddziaływać np. gdy Tobie spadnie ciśnienie pod wpływem znieczulenia, maluszek również to odczuje. Z tego też powodu, przyszłe mamy, które otrzymają jakiekolwiek znieczulenie muszą być pod stałą kontrolą lekarską.

5. Wody płodowe zawsze odchodzą gwałtownie jak na filmach – MIT

Są to niezwykle rzadkie sytuacje, gdy przyszłej mamie nagle dużym strumieniem odchodzą wody płodowe, choć tak to z reguły przedstawiane jest w filmach. Zazwyczaj wody płodowe sączą się powoli, najczęściej w porze nocnej, wtedy gdy śpisz. Są kobiety, którym wody odejdą dopiero podczas porodu w szpitalu.

6. Drobne kobiety muszą zawsze rodzić przez cesarskie cięcie – MIT

Faktem jest, że im szerszy rozstaw bioder, tym przyszła mama ma lepsze warunki do porodu. Jednak nieprawdą jest, że jeśli jesteś drobnej budowy, Twój poród musi skończyć się cesarką, ponieważ wielkość miednicy nie zawsze jest proporcjonalna do wzrostu. Znaczenie ma również wielkość Twojego dziecka. Podczas USG, lekarz powinien ocenić czy jego główka przeciśnie się przez kości Twojej miednicy. Jeśli nie, będzie konieczna cesarka.

7. Nie każda rodząca potrzebuje znieczulenia podczas porodu – FAKT

Każda z nas jest inna, różny mamy także próg odczuwania bólu. Gdy co dla Ciebie to jedynie lekki dyskomfort, dla drugiej przyszłej mamy może być za trudne do zniesienia. W sytuacji, gdy skurcze będą dla Ciebie bardzo bolesne, często się zdarza, że zaczynasz z nimi walczyć zamiast poddać się ich rytmowi. Gdy dodatkowo ułożysz się w niewygodnej dla siebie pozycji, ból może okazać na tyle dominujący, że cała akcja porodowa może się spowolnić. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, dzięki czemu skurcze są nadal odczuwalne, ale nie będą sprawiały Ci bólu i będziesz mogła aktywnie uczestniczyć w porodzie.

8. Córka zawsze rodzi, tak jak jej matka – MIT/FAKT

Jeśli Twoja mama miała problemy podczas porodu, to wcale nie oznacza, że Ty je również będziesz miała. Przez ostatnie 20-30 lat zmieniła się całkowicie atmosfera w szpitalach, jak i samo podejście do rodzącej i porodu. Przede wszystkim wiedza położnych, lekarzy i Twoja jest dużo lepsza. Zmieniły się również zasady opieki medycznej. Podczas porodu może towarzyszyć Ci bliska osoba, np. mąż, przyjaciółka lub mama. Masz dostęp do nowoczesnych badań i to Ty decydujesz w jakiej pozycji chcesz rodzić. Oczywiście istnieje szansa, że jeśli Ty przyszłaś na świat przed wyznaczonym terminem lub poród był krótki, jest duże prawdopodobieństwo, że Twój maluch też będzie szybciej przyjść na świat :-)

 

Related products

Related articles

Obfite krwawienie po porodzie - zagrożenie życia mamy

Czas porodu i przyjścia na świat mojej kruszynki wspominam cudownie. Moment, w którym dostaje się dziecko na brzuszek jest niezapomniany. Lecz są też momenty po porodzie, gdzie nie wiemy tak do końca jak wszystko ma wyglądać. Tak właśnie było w moim przyadku. Nie uczęszczałam do żadnej szkoły rodzenia. Sama się edukowałam czytając blogi mam, artykułu dotyczące ciąży i macierzyństwa, czasopiska, książki.

Read more >
Obniżenie ścian pochwy

Choć poród dla kobiet jest najczęściej cudownym doświadczeniem, jednak zdarza się, że pozostawia trwały ślad w postaci obniżenia ścian pochwy. Zwykle dzieje się tak dlatego, że większość z nas mam bardzo słabe więzadła podtrzymujące wewnętrzne narządy płciowe. 

Read more >
The woman lies in a hospital bed just before childbirth. The expectant mother is connected to life checking apparatus. The pregnant woman is lying in hospital pajamas.
Okresy porodu

Poród to jeden z najważniejszych i chyba najpiękniejszych, choć niewątpliwie trudnych momentów w życiu każdej kobiety. Wzruszenie towarzyszące pierwszemu spotkaniu z maluszkiem trudno opisać. Może się wydawać, że to prosta sprawa. Pojechać do szpitala i urodzić. Zanim jednak na świecie pojawi się mały człowiek, przyszła mama musi przejść kolejne etapy porodu.

Read more >
Gdy nie jest tak jak planowaliśmy

Gdy poród zbilża się wielkimi krokami i nagle zdajemy sobie sprawę, że jest on nieunikniony wiele kobiet zaczyna zastanawiać się, jak on będzie wyglądal. Niektóre wyobrażają sobie cały jego przebieg, planując po kolei każdą fazę, tworząc tzw. plan porodu. 

Read more >
Jak długo trwa poród?

Każda przyszła mama marzy o szybkim i bezproblemowym porodzie. Ale co właściwie oznacza szybki poród i od czego zależy jego długość?

Read more >

Comments regarding the advice

Check, how other moms commented
Comments regarding the advice
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next

{{ review.author }}

{{ review.author }}

{{ review.publication }}
Previous {{ pageNumber }} {{ pageNumber }} Next